Da li je celibat učenje iz Biblije ili ne?

Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@Jurivaka
adam je iamo više sinova i više kćeri
niste napisali koji sin
vjerujem da čemo odgovor na takva i slična pitanja saznati u dan sudnji, ako ne prije

@slap
temelje kršćanske vjere je postavio Krist
nikakva utemeljiteljica kršćanske vjere ne postoji

adventisti su bili više puta opomenuti o svom duhovnom padu
ali
su svaku opomenu odbacili

sa jezuitima mi nemamo ama baš nikakva posla
ima tko če se obračunati s njima
kada bi se to tražilo od kršćana, onda vjerujem da bi od Boga dobili takvu snagu da bi ih za jedan dan zbrisali s lica zemlje
kao i sve ostale Božje neprijatelje

ti stvarno što više pišeš ovdje po forumu,
sve više otkrivaš svoje pravo lice
svaki puta izgubiš po jedno "Ovčje runo" koje si navukao
pretpostavljam - dakle ne tvrdim,
uskoro češ morati promijniti nick
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
@slap
temelje kršćanske vjere je postavio Krist
nikakva utemeljiteljica kršćanske vjere ne postoji

Utemeljiteljica njihove crkve i njihova naučavanja. Tako kaže sama utemeljiteljica.
A vjera je posve druga kategorija.

ti stvarno što više pišeš ovdje po forumu,
sve više otkrivaš svoje pravo lice
svaki puta izgubiš po jedno "Ovčje runo" koje si navukao
pretpostavljam - dakle ne tvrdim,
uskoro češ morati promijniti nick

Izgleda da si se i ti runa namijenjao. Laodikeja kaže da te je skroz razotkrio.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
tako je uredniče
ovo je tema o zabranjivanju ženidbe svećenicima
Biblija Sveto Pismo nam govori da je apostol Petar imao ženu,
dakle sve nam je jasno

nemoraš dragi moj kolega slap ići non stop zamnom i kao kakav "papagajček" ponavljati iza mene
k tome još izokretati smisao mojih riječi
đavolska je to rabota i nema tu blagoslova
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblija nije protiv braka, jer je Bog upravo u pocetku stvorio muskarca i zenu i blagoslovio ih u pogledu braka i stvaranja potomstva.

"I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih.
I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji" ( 1 Mojsijeva 1. 27 - 28 )

"Tako su dužni muževi ljubiti svoje žene kao svoja telesa; jer koji ljubi svoju ženu, sebe samog ljubi.
Jer niko ne omrznu kad na svoje telo, nego ga hrani i greje, kao i Gospod crkvu.
Jer smo udi tela njegovog, od mesa Njegovog, i od kostiju Njegovih.
Toga radi ostaviće čovek oca svog i mater, i prilepiće se k ženi svojoj, i biće dvoje jedno telo.
Tajna je ovo velika; a ja govorim za Hrista i za crkvu.
Ali i vi svaki da ljubi onako svoju ženu kao i sebe samog; a žena da se boji svog muža" ( Efescima 5. 28 - 33 )

Postoje odredjeni tekstovi u novom zavetu u kojima apostol Pavle naizgled govori protiv stupanja u brak iz razloga moralne i duhovne cistote, ali ako se sagleda kontekst Pavlovih izjava, on upucuje na savest kao jedino merilo - recima "KAKO JE KOME DATO" gde upucuje coveka da se moli Bogu i sam otkrije njegovu volju po pitanju toga da li treba da udje u brak ili ne.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Naravno da jeste ucenje u skladu sa biblijom. Ali nije i obavezno da svestenik mora biti neozenjen.
U bibliji postoji pravilo da se za svestenike biraju oni koji imaju ''zenu i decu'' i ''koji svojom kucom znaju upravljati'' tako da bi bili sposobni upravljati i crkvom. Jer ''onaj koji ne zna svojom kucom upravljati , kako ce se brinuti za Bozje'' - Parafraziram tekst, a evo citat:

''Zato te ostavih u Kritu da popraviš što je nedovršeno, i da postaviš po svijem gradovima sveštenike, kao što ti ja zapovjedih, Ako je ko bez mane, jedne žene muž, i ima vjernu djecu, koju ne kore za kurvarstvo ili za nepokornost.Jer vladika treba da je bez mane, kao Božij pristav; ne koji sebi ugađa, ne gnjevljiv, ne pijanica, ne bojac, ne lakom na pogani dobitak''(Titu 5)

A, da li je incest učenje iz Biblije? I ovo je usko vezano za ovu temu.

Pa morao je biti dozvoljen u pocetku jer kako bi se ljudi razmnozavali?
Ali je zabranjeno kasnije, prvenstveno zbog genetike..
Dozvoljeno je bilo i mnogozenstvo, pa se kasnije sve svelo na jednu zenu..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
pozdrav kolega
mnogoženstvo je bilo protiv Božje volje
pročitaj i prouči
Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu i bit će njih dvoje jedno tijelo.
Postanak 2:23
ovdje ti je ključna riječ ženu, jednina

Bog je proslavio prvi brak. Tako je Stvoritelj Svemira bio utemeljitelj ove institucije. “Ženidba neka bude u časti.” (Poslanica Hebrejima 13:4) Brak je bio jedan od prvih Božjih darova čovjeku, i jedna od dviju institucija što ih je, nakon pada, Adam ponio sa sobom izvan rajskih vrata. Kad se Njegova načela uvide i slušaju, brak je blagoslov, on čuva čistoću i sreću ljudskog roda, ispunjava čovjekove društvene potrebe i uzdiže njegovu fizičku, intelektualnu i moralnu narav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
pozdrav kolega
mnogoženstvo je bilo protiv Božje volje
pročitaj i prouči
Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu i bit će njih dvoje jedno tijelo.
Postanak 2:23
ovdje ti je ključna riječ ženu, jednina

Bog je proslavio prvi brak. Tako je Stvoritelj Svemira bio utemeljitelj ove institucije. “Ženidba neka bude u časti.” (Poslanica Hebrejima 13:4) Brak je bio jedan od prvih Božjih darova čovjeku, i jedna od dviju institucija što ih je, nakon pada, Adam ponio sa sobom izvan rajskih vrata. Kad se Njegova načela uvide i slušaju, brak je blagoslov, on čuva čistoću i sreću ljudskog roda, ispunjava čovjekove društvene potrebe i uzdiže njegovu fizičku, intelektualnu i moralnu narav.

Ne, nisam ja ni rekao da je mnogozenstvo bila njegova volja vec ljudska, koju je on jedno vreme tolerisao radi ljudskih gresnih sklonosti i tvrdog srca... Drugim recima nije im hteo nametati jos i taj teret da imaju samo jednu zenu, ali je nakon dolaska Isusa Hrista poligamija ukinuta konacno...
Pozdrav.
 
Natrag
Top