Da li je Bog stvorio zlo?

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Imam pitanje za Mindfulnessa:kao sto vidis, shvatam tu potrebu da dusa bude ociscena od sebe.Ali kako onda nemas potrebu da se zapitas:cemu to?Mislim, zar ti nije besciljno raznim tehnikama (ne zelim da o tome sada govorim), covek dodje do stanja oslobodjenosti od "sebe", a da nema potrebu da spozna Boga?Prosto kao hriscanka, ne mogu da razumem zasto je dovoljno biti u stanju "ispraznjenosti" ako to nema za cilj Bogopoznanje?Jer to stanje nije smisao, valjda je ono preduslov za postizanje cilja?Jer ukoliko je "ostajanje u praznini" ili "cistoti od sebe samog" cilj za sebe, onda je to ono sto hriscani nazivaju prelest.Ona sadrzi u sebi najvisi nivo samodovoljnosti, ma kako to paradoxalno zvucalo i zato kao takva, predstavlja odvojenost od Boga i samim tim zlo.

Pitanje je veoma lepo i ozbiljno. Probacu da dam odgovor ali nisam siguran koliko ce on biti adekvatan.
Prvo, problem oko terminologije. Pojam "Bog", nije bas za svakog isti. Neka ga dozivljava po nekoj dogmi pa se uklapa u vecinu a neko dozivljava Boga na neki svoj nacin. U zavisnosti od dozivljaja Boga, reci mogu razlicito da se tumace.Takodje, problem oko pojma "duse". Sta je dusa? Takodje, postoje razlicita tumacenja i licna shvatanja po ovom pojmu.
Pitas cemu to?
Kada pastir ogradi svoj pasnjak drvenom ogradom i pusti ovce u njemu, ovce moze da pase samo travu iz tog dvorista i to je sve sto to ovce zna. Mozda postoji neka bolja trava na 500 metara levo ali to ovce ne moze znati jer je pusteno u ogradjen prostor. Isto tako, ti sebe indentifikujes kao hriscanku. Tvoje dvoriste je hriscanstvo a tvoj cilj Bog. Ne sumnjivo ako se budes dovoljno trudila, ti ces Boga i spoznati jednog dana. Ali, ti svoj cilj znas a to je Bog. Samo, da li je to konacna istina? Za tebe to jeste istina, isto kao sto je i za ono ovce najbolja trava ona u prostoru u kom one setaju. Aaaaliiiii, da li je to konacna istina??? (nemoj se uvrediti zbog ovaca, to je samo metafora koja mi je prva pala na pamet)
Neko ulazi u duhovno traganje radi radoznalosti i skupljanja informacija. Neko ulazi u to kako bih pronasao neki mir. Neko zeli da spozna istinu. Neko zeli da spozna Boga. Mnogo razloga zasto ljudi duhovno tragaju. Mi smo bica sacinjena iz fizickog i duhovnog tela. Fizicko telo razvijamo u teretani a duhovno na duhovnom traganju. Kada sebi kazes, ja zelim da spoznam Boga, ti direktno sebe upucujes na traganje u kom zelis da otkrijes Njega i sav put se i svodi na to. Taj put nije isti put u kome zelis da otkrijes istinu. Kada pomenes Boga, ti vec pokazujes da znas istinu i ti tragas za njom. A kada kazes da ne znas sta je istina ali da zelis da je nadjes, onda ne znas kuda ce te duhovno traganje voditi. Mozda nekada i spoznas Boga ali ti to ne znas. Tvoje duhovno traganje se svodi od dana do dana. Ne znas sta te ceka sutra a kamoli da znas sta te ceka na kraju duhovnog traganja. Cak ne znas ni da li postoji kraj duhovnog traganja, da li postoji neki cilj kroz koji trebas proci. Medjutim, kada kazes da zelis da spoznas Boga, ti si sebe ogranicila na taj cilj. Saznati istinu, je dosta siri pojam od spoznaje Boga. A ustvari, mi i stvarno neznamo sta jeste Bog. Ja nikada ne kazem da On ne postoji. Ali kazem da ne znam da li postoji i ostajem otvoren za mogucnost da ga spoznam ako stvarno postoji. Ja samo duhovno tragam. Mesto "ispraznosti uma" ili ti posmatranje iz praznine je jedno mesto odakle vidis celu istinu. Kada dodjes dotle, sve ostalo postaje nebitno jer ti ZNAS.
Ono sto hriscanstvo vidi kao "ispraznost uma" ustvari i nije ona "prava" praznina. To nije mesto samodovoljnosti vec je to mesto odakle se radja i siri ljubav. Ne moze se to objasniti recima, vec se to treba spoznati. Ako za primer uzmes budisticko ucenje, ono na svom putu podjednako ohrabruje i mudrost i ljubav. Bez ljubavi si samo hladan intelekt a samo sa ljubavlju bez mudrosti si naivna budala. Neophodno je razvijati i jedno i drugo na duhovnom putu. Znaci, praznina nije mesto samodovoljnosti ali ti vezanost za hriscanstvo ne dozvoljava da vidis ono sto stvarno jeste.
Odvojenost od Boga? Zlo? Mislim da sam ti to opisao u prethodnom delu posta. Kada nekom stavis naocare sa plavim staklom, on sve vidi plavo. Ako mu stavis crveno staklo, videce crveno. A ako mu stavis providno, bez boje, on ce videti boje kakve stvarno jesu. Staklo na tvojim naocarama je boje hriscanstva i Boga.
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Pazljivo sam procitala i razmislila.Hvala na iscrpnom i iskrenom odgovoru.Vidis, ova recenica mi je bila vrlo interesnatna:
"Neko ulazi u duhovno traganje radi radoznalosti i skupljanja informacija. Neko ulazi u to kako bih pronasao neki mir. Neko zeli da spozna istinu. Neko zeli da spozna Boga. Mnogo razloga zasto ljudi duhovno tragaju."
Ona mi objasnjava ono sto me je zanimalo kada sam u Jovanovom jevandjelju procitala da je Isus za sebe rekao:"Ja sam Put, Istina i Zivot."Bilo mi je cudno da je On to rekao onima koji su bili svesni njegovog bozanstva.Pitala sam se , zar bi oni, koji su ga upoznali kao Boga uopste i postavljali pitanje postojanja puta, istine i zivota, kada On sve to otelotvoruje.Takodje mi nije bilo jasno zasto se niko u istoriji religije nije usudio to da kaze za sebe, nego su sebe uvek nazivali "ucenicima", "prorocima", "pretecama" itd Boga.Razumem da je Isus time hteo da kaze da je On sveobuhvatnost svih ljudskih potreba koje si ovde naveo:potrebe za znanjem, mirom, istinom itd.
I opet, ne mogu a da te ne upitam, kao ovca hriscanska, zar te nije strah da izadjes iz tora?Da li si siguran da si vuk koji moze da prezivi rizik odvajanja od stada?A sta ako si samo ovca koja je usnila da je vuk...I koliko si spreman da platis rizik takve spoznaje?
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Pazljivo sam procitala i razmislila.Hvala na iscrpnom i iskrenom odgovoru.Vidis, ova recenica mi je bila vrlo interesnatna:
"Neko ulazi u duhovno traganje radi radoznalosti i skupljanja informacija. Neko ulazi u to kako bih pronasao neki mir. Neko zeli da spozna istinu. Neko zeli da spozna Boga. Mnogo razloga zasto ljudi duhovno tragaju."
Ona mi objasnjava ono sto me je zanimalo kada sam u Jovanovom jevandjelju procitala da je Isus za sebe rekao:"Ja sam Put, Istina i Zivot."Bilo mi je cudno da je On to rekao onima koji su bili svesni njegovog bozanstva.Pitala sam se , zar bi oni, koji su ga upoznali kao Boga uopste i postavljali pitanje postojanja puta, istine i zivota, kada On sve to otelotvoruje.Takodje mi nije bilo jasno zasto se niko u istoriji religije nije usudio to da kaze za sebe, nego su sebe uvek nazivali "ucenicima", "prorocima", "pretecama" itd Boga.Razumem da je Isus time hteo da kaze da je On sveobuhvatnost svih ljudskih potreba koje si ovde naveo:potrebe za znanjem, mirom, istinom itd.
I opet, ne mogu a da te ne upitam, kao ovca hriscanska, zar te nije strah da izadjes iz tora?Da li si siguran da si vuk koji moze da prezivi rizik odvajanja od stada?A sta ako si samo ovca koja je usnila da je vuk...I koliko si spreman da platis rizik takve spoznaje?

Molim. Nema na cemu. Ne mogu a da ne zapazim da ti na Bibliju gledas kao na nesto pouzdano i tacno. Ja se ne bih usudio da prihvatim zdravo za gotovo bilo koju knjigu (ne mora da bude sveta) koja je pisana od strane bilo koga drugog i to pre 2000 godina. Mi zapravo ne mozemo znati sta se je tada stvarno dogodilo. Da li je on to rekao ovako ili onako. Da li su pojedinci zapisali onako kako su culi ili onako kako je stvarno rekao (te dve stvari nisu iste, uzmi za primer igru gluvih telefona). Iz tog razloga, ja sam spreman da sam, svojim intelektualnim mogucnostima i mogucnostima uma istrazim sve moguce varijante kako bih dosao do odgovora. Naravno, to ne podrazumeva da cu ispitivati sta je radio Isus pre 2000 godina (to cu prepustiti naucnicima) vec cu istrazivati ono sto mogu da istrazim a to je moj zivot u ovom telu i sveta oko mene u ovom trenutku. To je jedino sto ja imam a sa cim ja stvarno mogu pouzdano da radim. Kako da napravim tortu od banana kada kod kuce nemam banane? Da improvizujem? Mogao bih ali to ne bi bila torta od banana. Ja ne sumnjam da ako Bog postoji da cu ga ja naci. Ja imam veru u sebe da ja tim putem mogu da se krecem i da ne postoji opasnost da izadjem iz tora. Mene samo zanima istina. Kada budem saznao sta je, nece mi biti tesko da to podelim sa drugima. A sada, stvarno ne znam sta jeste istina.
Takodje, smatram da ne postoji opasnost ni ostati u toru. Lakse je a taj tor moze da da dosta odgovora i dosta produhovi licnost. Samo zavisi ko je pastir u toru.
Inace, svaki veci duhovni covek iz proslosti je rekao nesto veliko za sebe kao sto je Isus rekao ono sto si napisala. Bukvalno su svi nesto slicno izjavili u zavisnosti od toga kakvo je ucenje. Ali mene bas briga za to sto su hvalili sebe. Ja se ne bih oslanjao na te reci.
Na televiziji mozes videti dosta reklama kako se, recimo za primer, reklamiraju nekoliko privatnih stomatoloskih radnji i svi se hvale kako su najbolji. Kad ono, jedva da znaju da te prikrpe. Onaj stvarno dobar zubar se nigde ne reklamira. Njega neces cuti da kaze: "Ovi ostali pojma nemaju, dodji ti kod mene". Tom coveku to ne treba jer on samo radi svoj posao a rezultat se vidi.
I da, nisam vuk. Ja jesam ovca koja je izasla iz tora. Ranije nisam imao pojma gde sam ali sam sada izasao na put. Koraci su mi mali ali ne stajem i ne vracam se nazad. Videcemo gde cu stici.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Сатана је створио зло јер је он прво зло. Бог је све одлично створио, а Бог колико је пун љубави за своје стварање каже да је добро.
 
Natrag
Top