Da li čovjek ima pravo na smrt?

Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Da li čovjek ima pravo na smrt?


Teško ste bolesni, bolest je uzela maha, znate i vi i liječnici da nema nikakve šanse da se oporavite. Da li bi trebali imati pravo na to da vas liječnik usmrti i skrati vam muke?

Izgubili ste sve: obitelj, posao, dom, prijatelje. Društvo je diglo ruke od vas, nemate nikakve pomoći. Živite na cesti bez prihoda i bilo kakvih naznaka da vam se ikada situacija može popraviti. Dosta vam je svega. Želite otići u bolnicu da vas usmrte, jer ne vidite drugog izlaza. Da li bi na to trebali imati pravo?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne ako ste beskućnik. Šta je tu strašno. Masa ima takvih ljudi po cijelom svijetu i to nije dovoljan razlog za eutanaziju. Teška i naizlječiva bolest jeste. Kada već počnu pakleni bolovi, bezizlazna situacija, zadnji dani, milosrđe je skratiti takve muke i za takve slučajeve sam 100 % za eutanaziju. Svaki čovjek ima pravo na sopstveni izbor, pa i na izbor sopstvene smrti.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Izvršiti eutanaziju zbog teške bolesti to i nekako da razumem (mada ni to ne odobravam) ali ubiti nekoga jer se taj našao u teškoj životnoj situaciji (gde ta osoba ima osećaj bezizlaznosti) jeste upravo to - ubistvo. To bi sve značilo da bi se time omogućila masovna ubistva u vremenima društvenih kriza kada dolazi do masovnog otpuštanja s posla a time i životno teških situacija. Ljudima koji se nađu u takvim životnim okolnostima u kome osećaju beznadežnost treba pomoći a ne ubijati ih.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Hitler je imao zakon o eutanaziji koji se primenjivao, mislim negde od 1938 do 1941 godine. Odnosio se na "pročišćavanje" nemačke rase, tako da su svi koji su rodjeni kao defektni likvidirani. Porodice su dovodile svoju decu, starije članove i sl. Iz tih razloga se smatra da nije prihvatljiva etanazija danas (to je jedan od razloga-istorijska pozadina). Drugi razlog je religijske prirode: ubistvo ili samoubistvo-ako licu omogućite da popije otrov ili ga sebi ubrizga ili na neki drugi način okonča život, smatra se pobunom protiv Boga, jer je najveći dar Boga čoveku život i odbacivanjem istog vredja se Bog. Ovo sve bez osvrta na pravo, koje, normalno, zabranjuje lišavanje života drugog lica. Mada, u Srbiji i svetu postoji "prećutna" eutanazija: isključivanje sa aparata bolesnika koji je mrtav ako je ispunjena pravna definicija smrti (ne postoji moždana aktivnost), bez obzira što je isti u komi. Lapot kao oblik eutanazije starih lica koja su "ekonomski mrtva, teret kući".
Pitanje glasi: šta je u stvari smrt i kad je neko mrtav?
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2009
Poruka
1
Iskljucivanje bolesnika sa aparata, nije eutanazija i to se ne desava samo u Srbiji. To je standardna medicinska procedura, koja se primenjuje ako se vidi da pacijent nece izaci iz kome, ili vegtativnog stanja, naravno uz saglasnost bliznjih.
Eutanazija, je legalizovana u par drzava a kod nas je ona ilegalna, ali se ne tretira kao tesko ubistvo vec se tretira kao ubistvo iz milosrdja i mislim da se za nju dobija od 3 do 8 god. nisam siguran.
Inace eutanazija je skroz ok :)
 
Član
Učlanjen(a)
10.08.2011
Poruka
11
Kao sto smrt ima pravo na coveka tako i covek ima pravo na smrt,konacno coveku je data slobodna volja.Verovatno,jer drugacije nebi bilo posteno.Mnoge zivotinje namerno umiru kad im nesto dopizdi.Tako i po neki covek umre kad popizdi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kao sto smrt ima pravo na coveka tako i covek ima pravo na smrt,konacno coveku je data slobodna volja.Verovatno,jer drugacije nebi bilo posteno.Mnoge zivotinje namerno umiru kad im nesto dopizdi.Tako i po neki covek umre kad popizdi.
Ne može se reći za čovjeka da ima pravo na smrt. Čovjek je osuđen na smrt danom svoga rođenja. Znači, smrt nije pravo nego nužnost! Pravo po definiciji ne podrazumijeva obavezno korišćenje, dok je smsrt obavezna.
 
Poslednja izmena:
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Da li čovjek ima pravo na smrt?


1. Teško ste bolesni, bolest je uzela maha, znate i vi i liječnici da nema nikakve šanse da se oporavite. Da li bi trebali imati pravo na to da vas liječnik usmrti i skrati vam muke?

2. Izgubili ste sve: obitelj, posao, dom, prijatelje. Društvo je diglo ruke od vas, nemate nikakve pomoći. Živite na cesti bez prihoda i bilo kakvih naznaka da vam se ikada situacija može popraviti. Dosta vam je svega. Želite otići u bolnicu da vas usmrte, jer ne vidite drugog izlaza. Da li bi na to trebali imati pravo?
1. To je eutanazija, a rasprava o njoj se vodila u temi: Eutanazija (Psihologija).

2. Smrt je, kao što reče naš urednik, neizbežna i uopšte se ne postavlja pitanje prava. Jedino što neko može učiniti tim povodom je da skrati vreme do umiranja, tj. život. Kad se sagledaju svi aspekti života nekog mučenika, kakvog si ti opisao, onda samoubistvo deluje opravdano. Međutim, u našem narodu crkva igra značajnu ulogu, a vera ne odobrava samoubistvo i smatra jednim od najvećih grehova, jer čovek, navodno, nema priliku da ispašta za počinjeni greh. To nema nikakvog smisla, jer se samo ubistvo može smatrati kaznom...
Ako mene pitaš, svako sa svojim životom nek radi šta hoće.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.04.2010
Poruka
44
Freedom of choice. Ako život ima pravo na to da nam dA smrt - svako se rađa s klicom smrti - zašto onda mi ne bismo imali pravo da se samo-ubije-mo? I mean, c'mon. Što bi rekao moj ortak, koji kurac razmišljati o tome ako to ne'š uradit'.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.03.2012
Poruka
2
Ako je covek tesko bolesan a usto jos i presao 60 godina zivota onda je najhumanije da se sprovede eutanazija .To bi bilo dobro kad bi nam se dalo pravo da napisemo svoju poslednju volju , kao sto poklanjamo materijalna stecena bogatstva , trebali bi da imamo pravo da poklonimo svojima i secanje na nas kao zdravi ilepi ljudi a ne bolesnika koji muci danima i sebe i sve oko sebe . Ja sam za eutanaziju , osobito od kad su mi dijagnosticirali rak dojke
.
 
Natrag
Top