Cvetković: Naša ekonomija stabilna

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Cvetković: Naša ekonomija stabilna

Izvor: Tanjug

Nikozija -- Premijer Srbije Mirko Cvetković pozvao je kiparske kompanije da ulažu u Srbiju i sarađuju sa srpskim privrednicima.


20581216064dedfe3b6735e827994653_640x360.jpg


Cvetković je na Poslovnom forumu Srbija - Kipar u Nikoziji, istakao da je Srbija zemlja sa stabilnom ekonomijom, trajno opredeljena za pristupanje Evropskoj uniji, i da do kraja godine očekuje dobijanje statusa kandidata.
U ovoj godini očekuje se da će Srbija ostvariti rast bruto domaćeg proizvoda od oko tri odsto, što predstavlja dobru osnovu za više stope rasta, kojima ćemo težiti u narednim godinama, istakao je srpski premijer.

Cvetković je podsetio da je Srbija u aprilu zaršila dvogodišnji stend-baj aranžman sa Medjunarodnim monetarnim fondom, koji joj je pomogao da prođe kroz ekonomsku krizu relativno bolje od susednih zemalja, a pregovara se o novom aranžmanu iz predostrožnosti sa tom finansijskom institucijom.

Premijer je ukazao da svrha novog aranžmana, koji bi trebalo da počne od septembra, nije povlačenje dodatnih sredstava jer su devizne rezerve zemlje visoke i stabilne, već je podrška MMF-a potrebna da pošalje poruku stranim investitorima da je srpska ekonomija stabilna.


Što se tiče poslovnog okruženja, Cvetković je naglasio da Srbija ima veoma povoljan poreski režim, pošto je porez na dobit od 10 odsto jedan od najpovoljnijih u Evropi, a porez na dodatu vrednost od 18 odsto i porez na zarade od 12 odsto niži su nego u većini zemalja centralne i istočne Evrope.

Pozivajući kiparske investitore da ulažu u Srbiju, premijer je podsetio na zaključene sporazume o slobodnoj trgovini sa EU, Rusijom, Belorusijom, Kazahstanom, zemljama CEFTA sporazuma.

Kiparski predsednik Dimitris Hristofijas istakao je na forumu u Privrednoj komori Kipra, da je poslovanje sa Srbijom od izuzetne važnosti za tu zemlju.


Hristofijas je ukazao da zemlje kao što je Srbija mogu da iskoriste Kipar, kao međunarodni i regionalni poslovni i finansijski centar, da lakše uđu na tržista zemalja EU i Bliskog Istoka.

Prema njegovim rečima, veze sa Srbijom imale su veoma važnu ulogu u rastu kiparske ekonomije i očekuje se da se snažna povezanost i saradnja izmedju dve zemlje nastavi i u budućnosti.


Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin istakao je da su proritetni sektori za saradnju između dve zemlje poljoprivredno-prehrambena industrija, energetika i obnovljivi izvori energije, metalska industrija, turizam i ulaganje u slobodne zone.


4190612404dedfe3c970f9726593174_200x267.jpg


Bugarin je ukazao da je najveći obim robne razmene Srbije i Kipra zabeležen 2005. godine, a u prošloj godini, kao posledica svetske ekonomske krize, bio je na rekordno niskom nivou.

Prema njegovim rečima, podaci za prva četiri meseca ove godine ohrabruju, pošto je zabeleženo povećanje obima robne razmene za oko 45 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.

Predsednik kiparske privredne komore Mantos Mavromatis istakao je da ta institucija shvata veliki potencijal ekonomske saradnje između Kipra i Srbije zbog čega će pomoći u promovisanju i jačanju privredne saradnje dve zemlje.

Obim trgovine ispod 10 miliona dolara
Prošle godine je izvoz na Kipar bio 7,23 miliona dolara, a uvoz iz te istočnomediteranske zemlje 1,48 miliona, što znači da je suficit Srbije bio 5,75 miliona, pokazali su podaci PKS. U prva četiri meseca 2011. izvoz Srbije na Kipar je bio 4,36 miliona dolara, uvoz 460.000 dolara, a suficit na strani Srbije 3,9 miliona. U privrednoj delegaciji Srbije, koja je u poseti Kipru, nalaze se predstavnici preduzeća "Mitsides point", "BCM trade", FAP korporacije, RTB-a Bor, "Aretol", "Eurofast global", "ITG", "Monitoring and logistic".
 
Natrag
Top