Samo polako... Da se razumemo...
Nemoguće je porediti PHP i CSS, to su dva sveta.
PHP je "Server-side" skriptni jezik. Što znači da se php izvršava na serveru i korisniku šalje gotov rezultat. On izvršava zadate naredbe, učitava podatke i upisuje ih u baze podataka i tome slične radnje, a prvenstveno je namenjen za kreiranje dinamičkih stranica tj. stranica koje se četo menjaju, kao npr. ovaj forum, svaka poslata poruka ili vest menja sadržaj sajta i to je nešto što radi php, css ni u ludilu to ne može.
CSS se čak ne može ni nazvati jezikom, on to u principu i nije. CSS služi da se pomoću njega definišu stilovi koji određuju izgled i pozicioniranje HTML elemenata na jednoj web stranici, kao npr. boju pozadine, linije i fonta, veličinu fonta, širinu i visinu nekog elementa i dr.
Dakle, prvo se uče HTML i CSS, pa kad se to lepo savlada, prelazi se na PHP i JavaScript, pa se to posle kombinuje da bi se radilo sa Ajax-om....
Evo da probam to malo onako slikovito da pojasnim.
HTML je samo gomila koda u kom se nalaze slike, tekstovi i ostali multimedijalni sadržaj. HTML je recimo jedna zelena novogodišnja jelka.
CSS daje estetsku lepotu web stranici i određuje pozicioniranje određenih elemenata. Npr. u 3 div taga upisaćemo po jedan pasus nekog teksta. Stavimo div1, div2 i div3 i HTML to prikazuje kao 3 pasusa teksta onaim redosledom kako ste vi to napisali. Onda nastupa CSS. Sa njim ukrasite taj tekst. Boldujete naslov, podvučete bitnu rečenicu, obojite pozadinu, a zatim definišete poziciju div tagova, npr. tako da vi napišete div1, div2, div3, a na web stranici vidite div2, div3, div1.... Dakle, CSS bi bio ukras na našoj novogodišnjoj jelci.
Sada stupa najmoćniji, PHP... On radi ono što mu naredimo i u tome je neprikosnoven. On bi na našoj novogodišnjoj lelci mogao da bude struje, a evo i zašto. PHP kod se ne može videti ni na jednom web sajtu jer se izvršava na serveru i daje gotov rezultat. Znači, mi smo našem PHP-u rekli "pali i gasi lampice" i on to radi. Mi vidimo da se lampice pale i gase, ali ne vidimo struju, zar ne?
E sad te lampice bi bile JavaScript, ali o tome sada nije reč...
Malo sam vas udavio, ali suština je da se razjasni šta je šta i da se uči redom. Može i da se uči PHP, pa posle CSS, ali šta će vam sajt koji nešto radi u pozadini kad niko neće da ga čita jer vam je dizajn očajan, a sadržaj nepregledan. Dakle prvo dobro savladaj HTML i CSS, oni nekako ne idu jedno bez drugoga, pa se posle baci na PHP jer je PHP daleko kompleksniji i teži za učenje.
Na YT imaš brdo lekcija za početnike
css tutorijali za početnike - YouTube