Crvenoceli Papagaj - Kozica (Cyanoramphus Novaezelandiae)

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Crvenoceli Papagaj - Kozica (Cyanoramphus Novaezelandiae)

173202010_00fd40b262.jpg

Cyanoramphus_novaezelandiae_-yellow_mutant.jpg


:info:

Pored njegovog srodnika ''Žutočelog papagaja''(Cyanoramphus Novaezelandiae) ovo je najpopularniji i najrasprostranjeniji papagaj na Novom Zelandu.Veoma je naklonjena, pitoma, radoznala i miroljubiva ptica. Mužjak i ženka su istih boja-fluoroscentno zelene sa crvenim čelom i crvenom linijom koja se proteže od čela do oka i malo iza oka. Razlika u polovima, a to mogu da uoče iskusni avikulturisti, je u veličini i obliku glave i u širini crnog kljuna u korenu ispod voštanice, jer je sve ovo kod mužjaka neznatno veće. Oba pola se oglašavaju slično meketanju jareta, pa im je kod nas,među odgajivačima, odomaćen naziv ''kozica'', premda je to veoma simpatično i nimalo bučno. Dostiže veličinu od oko 27cm.

Kao i na mnogim drugim vrstama papagaja, tako su i na crvenočelim papagajima vršena istraživanja u cilju dobijanja novih boja, pa su u svetu dobijene žute, plave, bele i sive mutacije. Sve one (izuzev žute) kod nas nisu preterano zastupljene, a razloge treba tražiti u vrlo visokim cenama pojedinih mutacija.

Crvenočeli papagaj uspešno odgaja svoje mlade, koji se lako pripitomljavaju. Papagaj, kao kućni ljubimac, može takođe da se čuva i pojedinačno, a onda postaje prava ''napast'' (u pozitivnom smislu) u privrženosti vlasniku, jer veoma brzo po puštanju iz kaveza počinje da otkopčava dugmad, da odrešuje pertle na cipelama, da jede iz ruke, iz tanjira, itd. Naravno, uslov je kupiti mladu pticu, što važi i za sve druge vrste papagaja, ali u pogledu privrženosti crvenočeli papagaj je sigurno među prvima.Veliki deo vremena provodi na zemlji ili podu, pa kad su u pitanju budući odgajivači u volijeri nije potrebno puno stajalica. Njegova snažna stopala omogućavaju mu da se popne uz žicu volijere ili kaveza visoko bez korišćenja krila. Kada nabavlja hranu na zemlji u prirodi koristi noge da bi kopao i čeprkao, slično kokošci.

Ovaj papagaj obožava čeprkanje, pa i pored toga svo voće i povrće ne kljuca, nego jede držeći komad u nozi. Iako je novozelandska ptica, veoma dobro je aklimatizovana da podnosi kako vrućine, tako i hladne evropske zime. Gnezdi se u kućicama veličine 20x30cm u osnovi i visine do 35cm sa otvorom od 7cm u prečniku. Ženka nosi 4-9 jaja na kojima leži od 19-21 dan. Mladi provode oko 5 nedelja u gnezdu od izleganja, pri čemu ih hrani ženka koja je predhodno, sa polusvarenom hranom, nahranjena od mužjaka. Mlade ptice po izleganju iz gnezda ostaju uz roditelje još 2-3 nedelje posle čega se odvajaju. Sparuju se posle 5 meseci kada i postaju polno zreli.

Crvenočeli papagaj konzumira hranu slično i ostalim vrstama srednjih papagaja, a to je seme prosa, ovsa, suncokreta, kanarinsko seme, konoplju, sirak, bar-proso, a naravno neminovna je i jabuka, šargarepa, spanać koje veoma spretno jede držeći ih u nozi. Kupus ne treba davati nikada ni jednoj vrsti papagaja, iako bi ga pojeli, jer od njega dobijaju proliv, pa čak i dizenteriju, koja može da bude kobna po život ptice. Kao i kod drugih vrsta papagaja poželjno je mladima davati miks mekane hrane sačinjena od jajeta, keksa i nemlevenog plavog maka ili dvopeka namočenog u mleko.


S'obzirom da najveći deo vremena provodi na zemlji ili podu odakle i konzumiraju čeprkajući hranu, često oboljevanju od crevnih parazita, te im blagovremeno treba dati neki od antiparazitnih, crevnih preparata pri čemu je najbolje konsultovati nekog odgajivača,jer je to uslovljeno i sa starošću ptice, a vek im je optimalno oko 30 godina. Naravno,kao kućni ljubimci, ovi papagaji veoma retko oboljevaju od crevnih parazita, samim tim što hranu konzumiraju u čistim kavezima, a ne na zemlji, što je slučaj u prirodi.

Na veliku žalost, za ovu vrstu papagaja treba reći da su u prirodi, odnosno na svom prirodnom staništu, dosta redukovani od strane farmera i domorodaca, pa je time i naša odgovornost kao odgajivača i avikulturista daleko veća, kako bi ovu vrstu spasili od istrebljenja. Na nama je da ih razmnožimo kako bi u budućnosti i dalje uveseljavali svojom neobičnom velikom radoznalošću i privrženošću, naše domove, a naročito decu.
 
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
33
Neobicna, a divna ptica. Uistinu je uvek dobro drustvo. Simpaticna i vesela, svakog moze nasmejat. :)

Nije ni zahtevna ni naporna, pa bi moj predlog svima bio bas ova ptica. :)
 
Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
prelijepa je nema sta.evo ja je imam vec 2 godine i ne pada mi na pamet da neku drugu uzimam,kod mene je slicna kao ova na drugoj slici cak ima i ovaj prsten na nozi,najgore mi je sa njom bilo na pocetak posto joj je trebalo dosta vremena dok se nije navikla na okolinu a kasnije se opusti evo da i ja nesto dodam o njoj

Vrlo interesantna i česta papiga koja je ime dobila po svojem glasanju sličnom meketanjem koze. Svojom pojavom izgleda vrlo zdepasto, ali izgled zna koji puta i zavarati. Naime ova papiga gotovo nikad ne miruje i stalno je u pokretu. Zna se držati stalno uz vanjski dio krletke, pa kad se otvore vratašca samo gleda kako bi zbrisala i to učini ako je moguće vrlo vješto. Luda je za vodom pa joj u krletci voda u kadici mora biti svakodnevno.
iako se nevjerojatno lako razmnožava, pa joj je stoga i dosta niska nabavna cijena, kozica se ne viđa tako često kao kućni ljubimac. Više je koriste uzgajivači zbog jedne svoje velike osobitosti. Naime ova papiga jako dobro i bez problema othranjuje mlade, čak i ako podmetnemo mlade ili jaja drugih vrsta papiga, pa čak i mnogo većih od svoje vrste.
Veličina ove papige je 27 cm, a nastanjuje sjeverni i južni dio Novog Zelanda, te otočja Auckland, Kapiti, Tri Kralja i Steward.
Osim ove vrste u prirodi se nalazi još sedam podvrsta :
Karmadecka kozica ( Cyanoramphus n. Cyanuru )
Katamska kozica ( Cyanoramphus n. Chatha Mensis )
Antipodenska kozica ( Cyanoramphus n. Hochsteteri )
Maskuarinska kozica ( Cyanoramphus n. Erythotis )
Norfolkska kozica ( Cyanoramphus n. Cooky )
Lord Howe kozica ( Cyanoramphus n. Subflavescens )
Novokaledonska kozica ( Cyanoramphus n. Saisseti )

Prirodno stanište ovih papiga je na svim nadmorskim visinama Novog Zelanda, velikim šumama i obalnim područjima.
Obično živi u paru ili u manjim grupama. U prirodi se hrani sjemenjem, lišćem, raznim pupoljcima, cvijećem, pa čak i ostacima životinja.
U domaćim uvjetima hrane se hranom za srednje papige, a uz to treba ima davati puno voća i povrća, kao i zelenjave, te vitamine i minerale pogotovu u proljeće i najesen.
Inače vrlo mirne papige koje će rado biti u suživotu s drugom vrsti papiga čak i kada odhranjuju mlade.
 
Poslednja izmena:

x3m

Učlanjen(a)
14.02.2010
Poruka
1
Ja imam kozicu zute boje sa crvenom glavom ,i u roku od 1 mj. sad je prava napast kad sam na racunalu stalno mi stišce tipke i tako nego mene zanima dal mogu naucit par rijeci? ko npr. tigrice.
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
5
Pozdrav svima, ovo je moj prvi post na ovom forumu.. a valjda ne i poslednji :)
da predjem na stvar :)
Ja sam pre neki dan dobio od druga papagaja koj je star oko godinu dana, nisam ni znao koja je vrsta.. i lutao sam malo po internetu citao o papagajima i slucajno naletim na ovaj forum, i saznam da je moj papagaj kozica :)

pa imam par pitanja u vezi ovog papagaja :)
1. Koliko dugo zive...?
2. da li je papagaj vec previse star da bi se navikao na mene kao novog vlasnika...
moj ortak ga je hranio samo suncokretom, i davao mu cistu vodu.. ja sam danas kupio hranu za papagaje onu mesanu i suncokret i neko voce pa sam sve to stavio u odvojene "kadice" i kupio sam mu vitamine za vodu..
3. da li mozete (ako ne trazim prevse) da mi kazete malo vise o njegovom ponasanju, da znam da li ga nesto nervira ili mu prija.. posto mi je ovo prvi papagaj pa ne znam nista o njima..
4. da li moze da nauci da izgovara neke reci???

Veliki pozdrav i hvala vam na vasem vremenu!!!!
 
Član
Učlanjen(a)
05.07.2010
Poruka
1
cao,pozdrav svima ja sam nov na ovom forumu i hteo bih ako nije problem da postavim par pitanja:


1.da li zenka crvenocelog papagaja nosi jaja i ako nije sparena sa muzjakom?i da li ih nosi van gnezda?(posto ja ne znam da li je moj muzjak ili zenka,a hocu da kupim jos jednog...)
2.da li mogu da ga naucim da mi stoji na ramenu lil tako nesto(nemora da prica)?
3.da li muzjak ili zenka imaju nesto specificno po cemu su lako prepoznatljivi?

uzgred,ja imam crvenocelog papagaja vec dve godine i ne mogu da ga pripitomim.:(
zato hocu da sparim papagaje da bih mogao da ih ucim od malena da se pripitome i da se neboje.

p.s. hvala
 
Član
Učlanjen(a)
14.12.2010
Poruka
1
Ja sam za rodjendan dobila i muzjaka i zenku..prelepi su i obozavam ih!!!! :))))) Imam problem-muzjak cesto trlja okce i malo mu je otpalo perje iznad oka...Ne znam sta da radim...u stanici su mi rekli da mazem kantarionovo ulje ali nisam sigurna da li ce mu to skoditi. Jel ima neko iskusva?
Hvala

Dodato posle 6 Sati 13 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Zenka nosi jaja, i nosi ih van gnezda...:)) moja zenka je snela 4 komada i zatim ih je pokljuckala zajedno sa muzjakom...ne pomaze ni gnezdo :(. Sto se tice prepoznavanja-zenke su krupnije od muzjaka i imaju vise izvijen kljunic...
Toliko koliko ja znam :))
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top