Citostatici stižu za nekoliko dana

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Moguće poskupljenje citostatika 5-fluorouracil


Blic

U Srbiji bi moglo doći do poskupljenja citostatika “5-fluorouracila”, koji se koristi za lečenje malignih bolesti. Uvećanje cene bi bila posledica promena na svetskom tržištu, gde je ovaj lek poskupeo 23 puta, pa umesto dosadašnje cene od 15 dolara po bočici, košta 350. Ono što je za sada evidentno jeste trenutna nestašica ovog medikamenta u našoj zemlji, ali i u Evropi.

200824_0402lekovi-foto-nemanja-kostic_f.jpg


Citostatik “5-fluorouracil” jedan je od najstarijih i najjeftinijih lekova koji se koristi u lečenju gotovo svih vrsta karcinoma. Međutim, farmaceutske kuće iskoristile su svetsku nestašicu kako bi mu povećale cenu. Lek se još uvek ne prodaje po novim cenama, ali je „5-fluorouracil”, koji je do sada koštao 250 dinara, sada uvezen za 400 dinara po kutiji.


- Na tenderu smo nabavili ovaj citostatik od nemačke kompanije koja ga proizvodi, ali po novoj ceni od 390 dinara. Međutim, količine koje su nam potrebne za godinu dana moći ćemo da dobijemo u maju - kaže za “Blic” dr Zoran Rakočević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.


Profesor dr Vladimir Kovčin, direktor Kliničko-bolničkog centra “Bežanijska kosa”, kaže da je osnovni problem što “5-fluorouracila” nema, njegova niska cena.

- Ljudi ne razmišljaju o humanosti već samo o profitu, tako da ne čudi poskupljenje leka. Međutim, mi nismo imali sreće da nam se na tenderu javi neka kuća koja ima ovaj citostatik - ističe dr Kovčin.


I direktor Republikog fonda za zdravstveno osiguranje dr Akleksandar Vuksanović kaže za “Blic” da ukoliko se ne reši situacija, postoji mogućnost da se umesto “5-fluorouracila” za neke maligne bolesti koristi skuplji citostatik.


- Mi smo preduzeli mere kako bismo na neki način ublažili nedostatak leka, tako što smo ga stavili na D listu - kaže dr Vuksanović.


[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Stiglo još 5.000 ampula
Iz interventnog uvoza stiglo je još 5.000 ampula koje je Ministarstvo zdravlja počelo da distribuira po svim centrima gde se leče osobe obolele od karcinoma. Radi se o malim količinama koje će biti raspodeljene u 25 centara.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Citostatici stižu za nekoliko dana
[/h] Izvor: Beta

Beograd -- U zdravstvenim ustanovama u Srbiji, za sedam do deset dana, trebalo bi da potpuno bude rešen problem sa nestašicom citostatika 5fluorouracil.

18939841434f65a09f93633309651068_368x247.jpg

marknewell / Flickr.com
To je izjavio Zoran Rakočević, vršilac dužnosti direktora beogradskog Instituta za onkologiju i radiololiju.
On je, gostujući na RTS-u, rekao da bi, zahvaljujući aktivnostima Fonda za zdravstveno osiguranje i Ministarstva zdravlja, u svih 27 ustanova širom Srbije, u kojima se leče onkolški pacijenti, trebalo da bude rešeno snabdevanje ovim citostatikom.

"Institut za onkologiju i radiologiju u Beogradu ima ovaj citostatik i već ga od sredine prošle nedelje primenjuje u terapijama", kazao je Rakočević, ukazujući da je nestašica izazvana niskom cenom tog leka.

On je naveo da su sve propisane onkološke terapije i citostaici dostupni pacijentima u Srbiji i u narednih šest meseci ne treba očekivati njihove nestašice.

"Ne treba očekivati nestašice lekova, obezbeđana su sredstva, a tenderi su završeni ili su u toku", kazao je Rakočević, dodajući da problem jedino može da nastane u samoj proizvodnji lekova.

On je ukazao da se povećava broj pacijenata u Srbiji koji se leče radijskom terapijom - zračenjem, a da bi se u potpunosti zbrinuli pacijenti u svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji potrebno je nabaviti još četiri ili pet aparata za zračenje.

Rakočević navodi da u beogradskom Institutu za onkologiju i radiologiju praktično nema listi čekanja za ovu vrstu lečenja.

"Do pre nekoliko meseci lista čekanja za zračenje bila je četiri do šest nedelja, sada je dve nedelje. Praktično liste čekanja za radio terapiju nema-što nikada u istoriji Instituta nije bilo", naveo je on.

Prema rečima Rakočevića, pacijenti na hiruške intervencije čekaju nekoliko dana, ali se za hemioterapije čeka sedam dana do tri nedelje.

Kako je naveo Rakočević uzrok čekanja na hemioterapiju je nedostatak prostora, ali Institut za onkologijui radiologiju ima planove za proširenje.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Većina bolnica ima "5-fluorouracil"

[h=1]Većina bolnica ima "5-fluorouracil"
[/h] Izvor: Tanjug


Vršilac dužnosti direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Zoran Rakočević izjavio je da je više od polovine zdravstvenih ustanova u Srbiji u kojima se sprovodi lečenje citostatikom "5-fluorouracil" nabavilo taj lek, a da će ostalim ustanovama biti isporučen tokom sledeće nedelje.


11320420624f6c855b964ba462813049_orig.jpg

Foto: Phil and Pam / Flickr.com

On je kazao da se očekuje da će zalihe koje budu nabavljene za svih 29 ustanova biti dovoljen za lečenje do naredne nabavke.

"Institut za onkologiju i radiologiju u Beogradu ima ovaj citostatik i on se već desetak dana primenjuje u terapijama", rekao je Rakočević ukazujući da je nestašica bila izazvana niskom cenom tog leka.

On je kazao da će za celu teritoriju Srbije biti nabavljeno 125.000 ampula tog citostatika i da ustanove koje imaju taj lek mogu da ih do nabavke pozajme onima u kojima nedostaje.

Rakočević je podsetio da se nekoliko proizvođača javilo da je spremno da isporuči potrebne količine "5-fluorouracila". Kako je kazao, u jednoj ili svega dve zdravstvene ustanove nije počeo postupak nabavke tog citostatika, ukazujući da će se proveriti zašto to nije učinjeno.

Članovi Republičke stručne komisije za onkologiju sastali su se početkom meseca sa predstavnicima zdravstvenih ustanova u kojima se sprovodi hemioterapija onkoloških pacijenata citostatikom "5-fluorouracilom", kako bi se pristupilo hitnoj nabavci tog leka u ustanovama koje to još nisu učinile.

Cilj sastanka bio je da se u ustanovama koje još nisu nabavile lek, pristupi njegovoj hitnoj nabavci u skladu sa zakonskim propisima.

Navedeni citostatik spada u grupu bazičnih citotoksičnih lekova koji se koriste u terapiji malignih bolesti digestivnog trakta, karcinoma dojki, kao i maligniteta otorinolaringološke regije, a zbog nagoveštaja prestanka njegove proizvodnje u većini zemalja Evrope zavladala je nestašica tog preparata.

 
Natrag
Top