Citati književnih dela

Član
Učlanjen(a)
24.07.2009
Poruka
15
Evo prilike da postavite i tako podelite sa nama svoje omiljene i po vama najpoučnije ili najlepše odlomke iz književnih dela koje ste pročitali... ;)

Samo jedna misao za inspiraciju:
"Čitanje je najbolje učenje."
Aleksandar Sergejevič Puškin
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruka
133
mali korak

Ne molim Te, Gospode za cuda i vidjenja, nego za snagu u svakodnevnom zivotu.
Nauci me umecu malih koraka.
Ucini me sigurnim u razdvajanju vremena. Obdari me osjetljivošcu da odredim što je veoma važno,a što manje važno.
Molim te za razum da odredim suzdržanost i mjeru,
da kroz život ne klizim, vec da razumno odredujem dnevni raspored,da primetim svjetlost i vrhunce, da s vremenom na vreme nadjem vremena za ljepotu, umetnost i kulturu.
Dozvoli mi da spoznam da snovi o prošlosti i buducnosti ne vode daleko.Pomozi mi da dobro delujem neposredno,da sadašnji trenutak prepoznam kao najvažniji.
Sacuvaj me naivnog stava da u životu mora sve dobro proteci.Obdari me treznom spoznajom da su teškoce,neuspesi i udarci stalni pratioci života- uz koje rastemo i zrijemo.
Podsjeti me da srce cesto zamucuje razum.
U pravom mi trenutku pošalji prijatelje koji ce mi strpljivo reci istinu.
Uvijek cu Tebi i ljudima pustiti da mi govore. Istinu ne možemo reci sami sebi, ona nam biva kazivana.
Ti znaš koliko nam treba prijateljstvo. Daj mi da budem dorastao tom najljepšem, najzahevnijem i najosetljivijem daru.
Daj mi dovoljno mašte da u pravom trenutku,na pravu adresu uputim paketic dobrote uz popratno pismo ili bez njega.
Stvori od mene covjeka koji ce brazditi duboko poput broda, kako bi dotakao i one koji su "ispod".
Oslobodi me straha da propuštam život. Ne daj mi ono što želim, vec ono što mi treba.
Nauci me umijeu malih koraka.

Antoine de Saint-Exupéry (Umijece malih koraka)
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
"... Kada covek dublje zagleda u dusu sveta
lako shvati da na svetu uvek postoji
jedna osoba koja ceka onu drugu,
bilo to nasred neke pustinje
ili nasred nekog velikog grada...
I kada se te osobe sretnu
i njihovi pogledi se ukrste,
sva proslost i sva buducnost
gube svaki znacaj...
i samo postoji taj trenutak..."


(Paulo Koeljo - Alhemicar)
 
Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
35
"није важно против колике силе се бориш, већ какву светињу браниш!" цар лазар



"ако бежиш од бога он те неће јурити , али ће те чекати! "св.владика николај српски"
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
35
"Kad volimo i iz dubine duše verujemo u nešto, osećamo se snažnijim od sveta i obuzima nas spokojstvo koje proizilazi iz čvrstog ubeđenja da ništa ne može da poljulja našu veru. Ta neobična snaga omogućava nam da uvek donesemo prave odluke u pravo vreme, a kad ostvarimo svoj naum, tek tada postajemo svesni vlastitih sposobnosti.
(Dnevnik jednog carobnjaka)

Paulo Koeljo
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
"Niko ne nosi na sebi nista zadugo osim pokrivaca od zemlje. Samo pesme o strasti uspevaju da opstanu".
Erika Jong - "Deseta muza"
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
4
Life's but a walking shadow, a poor player
that struts and frets his hour upon the stage
and then is heard no more: it is tale
told by an idiot, full of sound and fury
signifying nothing!
Šekspir Magbet
Život je tek senka koja luta, ubogi glumac
što se pozornicom za časak šepuri i kida
a onda se više za njega i ne čuje: to je priča
ispričana od ludaka, puna buke i besa
što ne znači ništa!

Optimistično!
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
4
I još samo jedna isto Šekspirova Kralj Lir
Meantime we shall express our darker purpose

ili kako sam je ja preveo i shvatio:
Pre ili kasnije pokazaćemo svoj svinjski karakter!
 
Član
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruka
133
Pojedinim ljudima je veoma tesko izviniti se. Kao da pritom zrtvuju u nepovrat ogroman ,neodvojiv deo svoga bica,sto govori o njihovoj gotovo patoloskoj nesigurnosti. Izvinjenje se ne pruza da bi se zadovoljio neciji povredjeni ego,vec se daje kao nesto sto pruza veliku nadu da se nece ponoviti ono cime povredismo nekog. Ljudi koji nisu spremni da pruze izvinjenje, spadaju definitivno u grupu koja nije spremna ni na kakve kompromise,a samim time u one potpuno asocijalne sa kojima nikakav vid zajednice nije moguc
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Zaljubljena zena ima vise smisla za sumnjicenja
nego da unese promene u svoja zadovoljstva

- Balzak, "Cica Gorio" -
 
Natrag
Top