Čišćenje kućišta računara

Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
Naj jednostavnije isključiš iz struje i otvoriš računalo.Novom četkicom ili kistom lagano pređeš preko svih komponenata (ako znaš izvadiš grafičku i memoriju da ti je lakše čistiti) uzmeš usisavač na najslabije vučenje i usisaš tu prašinu pazeći da ne diraš komponente.Zatim uzmeš pumpu (za zračne madrace nožnu) namjenjenu samo za to i ispušeš sve,te ponovno usišeš.Ako imaš antistatičku krpu možeš lagano i prebrisati tako da krpa sama klizi bez stiskanja pio komponentama.
Znači sve što ti treba:usisavač,pumpa za zračne madrace i kist i pivo za zanimaciju.
 
Učlanjen(a)
19.01.2014
Poruka
12
Da li je tacno da svaki kompresor pri korišćenju izbacuje male količine vodene pare i da ga je zbog toga loše koristiti za čišcenje racunara od prašine? Ja sam dosad kompijuter čistio uglavnom metodom da usisivacem usisam sto se može od prašine, a onda skinem svaku komponentu (osim procesora) i prebrišem je alkoholom, zatim sačekam da se osuši i vratim nazad.
 
Učlanjen(a)
02.06.2015
Poruka
190
Zamisli da je kompjuter jedna slagalica. Ako si nekad sastavljao konfiguraciju, onda ćeš umeti i da rastaviš. I nikakav kompresor ni usisvač ti ne trebaju, eventualno stara četkica za zube za čišćenje hladnjaka procesora ili mikrofiber četkica koju imaš u kompjuterskoj radnji za fino čišćenje elektronskih delova i lemova. A pre skidanja hladnjaka procesor dobro zagrej, odnosno poteraj ga da radi jedno pola sata 100% snagom kako bi lakše skinuo stari sloj termalne paste. Onda ti neće trebati ni alkohol. Prosto obrišeš procesor papirnom maramicom.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.759
Zamisli da je kompjuter jedna slagalica. Ako si nekad sastavljao konfiguraciju, onda ćeš umeti i da rastaviš. I nikakav kompresor ni usisvač ti ne trebaju, eventualno stara četkica za zube za čišćenje hladnjaka procesora ili mikrofiber četkica koju imaš u kompjuterskoj radnji za fino čišćenje elektronskih delova i lemova. A pre skidanja hladnjaka procesor dobro zagrej, odnosno poteraj ga da radi jedno pola sata 100% snagom kako bi lakše skinuo stari sloj termalne paste. Onda ti neće trebati ni alkohol. Prosto obrišeš procesor papirnom maramicom.

Eto dodatnog troska moras kupiti termalnu pastu, a za ciscenje racunara je potrebna fina cetkica i temeljno ciscenje.
 
Učlanjen(a)
02.06.2015
Poruka
190
Termalna pasta košta 200-300 dinara. Zaista je nebitan kvalitet, a traje ti 20 godina. Četkica košta 50 dinara. Pošto čistiš s njom lemove i krhke delove, a ne podrum, neće se pohabati, trajaće ti 30 godina. Kompresovani vazduh košta oko 600-700 dinara. Obično smeće. Potrošiš ga posle dva čišćenja. Ja sam inače mikrofiber četkicu i krpu dobio kao poklon uz sredstvo za čišćenje monitora.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.759
Termalna pasta košta 200-300 dinara. Zaista je nebitan kvalitet, a traje ti 20 godina. Četkica košta 50 dinara. Pošto čistiš s njom lemove i krhke delove, a ne podrum, neće se pohabati, trajaće ti 30 godina. Kompresovani vazduh košta oko 600-700 dinara. Obično smeće. Potrošiš ga posle dva čišćenja. Ja sam inače mikrofiber četkicu i krpu dobio kao poklon uz sredstvo za čišćenje monitora.
Sve je to ok ali je nepotrebno skidati cooler sa procesora tu nema prasine mislim na samom procesoru.
 
Učlanjen(a)
02.06.2015
Poruka
190
Potrebno je skidati ventilator sa hladnjaka. Prašina se skuplja na samom hladnjaku i tako otežava hlađenje. To bi trebalo raditi jednom godišnje, a za one ne baš jake procesore, jednom u dve godine. A ventilator, odnosno ceo hladnjak moraš da skineš sa procesora ako hoćeš detaljno da ga očistiš. Ili da kupiš kompresovani vazduh za dve upotrebe. Osim što ga nećeš detaljno očistiti, rizikuješ da pod nagibom padne kap vode na ploču.

Evo jednog koji nije baš skoro čišćen. :D

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top