Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
859
20060706_cincila.jpg


Jesam li prava životinja za tebe?

Kako su činčile noćne životinje, idealne su za zaposlenu obitelj koja je kod kuće tek u večernjim satima. Velike su razlike u karakteru svake pojedine činčile. Ima nježnijih i mirnijih, ali isto tako i pravih malih dominantnih harambaša. Izuzetno su inteligentne životinje. Životni vijek im je 15 - 20 godina.


Odakle dolazim?
Domovina činčila su južnoameričke Ande. Početkom 20. stoljeća dopremljene su u SAD i Kanadu, gdje postaju omiljeni kućni ljubimci. U Europu dolaze tek sredinom prošloga stoljeća.

Gdje volim živjeti?
Zbog izuzetno gustog krzna, ne preporuča se držati kavez sa činčilama na temperaturi višoj od 25ºC. Treba izbjegavati propuh i izravnu sunčevu svjetlost. Kako se činčile danju odmaraju, kavez treba biti na mirnom mjestu. Kavez treba površinom biti što veći, a kako se činčile vole penjati, bilo bi dobro da je i visok. Kavez nikako ne bi trebao biti plastični, jer će ga činčile pregristi. Isto vrijedi i za posude za hranu i vodu. Stavite svojoj činčili u kavez i kućicu kako bi imala svoj mir. Kavez pospite steljom za činčile i redovito čistite. U kavez svakako stavite i grančice voćaka (jabuke, kruške, lješnjaka) za grickanje, kupovne "grickalice" te igračke. Jednom do dva puta tjedno priuštite svojoj činčili kupku u pijesku (specijalan pijesak za kupanje za činčile).

Kako sa mnom postupati?
Činčilama treba dati dosta vremena da se prilagode. Kada im prvi puta pristupate, krećite se polako i govorite tiho da ih ne prestrašite. Dopustite prvo da Vas malo ponjuši. Stavite ruku u kavez i pričekajte da Vaša činčila otkrije novu “granu” za penjanje. Možete postaviti i par grožđica tako da se činčila mora popeti kako bi ih dohvatila. Nakon nekoliko dana činčila bi se trebala priviknuti na Vašu ruku. Nakon toga, otvorite kavez i potaknite je da Vam se popne na rame. Nagradite je grožđicom. Ukoliko je želite primiti, nemojte je vući i dizati za krzno, nego je lagano obuhvatite rukama. Činčila obožava pijesak za kupanje, pa ukoliko se ne želi vratiti u kavez, stavite pijesak u zdjelu u koju će odmah uskočiti. Tako je možete prenijeti u kavez. Nikako je nemojte agresivno loviti.

Što rado jedem?
Činčilama ponudite gotovu hranu za činčile, sijeno, listove radića, maslačka, jabuku, suho voće, marelicu... te obavezno vodu. Najbolje ih je hraniti navečer kada su budne i aktivne.

Održi me fit i zdravom
Općenito, dobro održavane činčile imaju vrlo malo zdravstvenih tegoba. Ukoliko primjetite promjenu u gustoći izmeta, ako mjestimično nedostaje krzna te ako su oči vodenaste, bilo bi dobro kontaktirati veterinara. Isto vrijedi ako se vaša činčila ponaša drugačije nego ste naviknuti, ako spava i po noći, previše miruje, ne uzima hranu...

Zdravlje
Činčila je zdrava kada:
- Aktivna je i živahna
- Ima bistre i sjajne oči
- Ima gusto krzno
- Ima dobar apetit
- Ima normalnu stolicu
- Ima suhu njuškicu

Razmnožavanje
Činčila se može razmnožavati sa šest mjeseci, ali bilo bi bolje pričekati do jedne godine. Prosječno se činčila razmnožava tri puta godišnje te okoti 1 - 4 mladunaca. Graviditet traje 109 - 120 dana.

Volim li društvo?
Ukoliko dobiju dovoljno ljudske pažnje, činčile mogu živjeti same. Tada Vi za njih postajete “druga” činčila. Ukoliko žive od mladosti u društvu s drugim činčilama, dobro će se slagati. Treba biti vrlo pažljiv prilikom upoznavanja odrasle činčile s novom jedinkom, jer tada znaju biti vrlo agresivne. Nemojte ostavljati činčilu samu s drugim ljubimcima, čisto iz razloga da u igri ne povrijede činčilu.

Popis za kupovinu:
- informativni letak o činčilama
- veći kavez (min. 120 x 60 x 50)
- transporter
- kućica za spavanje
- zdjelica za hranu
- posuda za vodu
- stelja
- pijesak za "kupanje"
- različite igračke
- gotova hrana za činčile
- vitaminsko-mineralni preparati
- drvo za glodanje
- dezinfekcijsko sredstvo za čišćenje kaveza
- natkrivena vrtna ograda za glodavce
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Kupanje

[h=1]Kupanje[/h]Kupanje – koliko dugo, koliko često?

Kupanje peskom bi trebalo davati povremeno, ne ostavljati u kavezu non-stop. Previše kupanja može osušiti kožu, a ukoliko se ostavi u kavezu, činčile mogu pesak koristiti i kao toalet. Postavite im peščano kupatilo bar dva puta nedeljno, obično u toku noći kada su najaktivnije. Dva puta nedeljno je sasvim dovoljno, iako možete i češće ukoliko vam krzno vašeg ljubimca izgleda grubo, prljavo ili masno. Kada je vreme vlažnije, činčile bi trebalo češće da koriste peščano kupatilo. Oko 10-15 minuta će biti dovoljno za kupanje. Ukoliko Vaša činčila ima suvu, čudnu kožu, ukoliko se češe, blago povećajte vreme kupanja i učestalije postavljajte peščano kupatilo.

Korišćenje istog peska nekoliko puta

Možete koristiti isti pesak nekoliko puta, ali je neophodno izbaciti izmet ukoliko ga ima, kao i drugu krupniju prljavštinu. Kada pesak počne da igleda prljavo i nerastresito, zamenite ga novim.

Pesak je svuda!

Nažalost, ovo je neophodna stavka koja neminovno ide uz činčile. Korišćenje kupatila s poklopcem može biti od pomoći, ali će činčila i dalje da trese dlaku nakon kupanja, što svejedno rezultuje slojem prašine koji ostavlja za sobom. Kupite kvalitetnu pajalicu i omogućite svojoj činčili redovno kupanje!

životinje.rs
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Kako da pripitomite činčilu?

[h=1]Kako da pripitomite činčilu?[/h]
- Dajte malo vremena novoj činčili da se prilagodi na okolinu, tako što ćete biti na odstojanju, a interakciju ćete svesti na minimum.
- Trudite se da se blago krećete i polako i tiho pričate u blizini činčile.
- Ograničite interakciju na večernje sate, budući da su činčile aktivnije noću i samim tim otvorenije za ”poznanstva”.
- U početku sedite pored kaveza, da biste navikli činčilu na svoje prisustvo.
- Ponudite činčili poslasticu (malo parče suvog grožđa) kada se približi rešetkama kaveza.
- Kada prihvati poslastice sa rešetaka kaveza, otvorite vrata kaveza i dajte joj da iz Vaše ruke pojede poslasticu.
- Zatim nastojte da privolite činčilu da vam se popne na ruku i pojede poslasticu.
- Stavite poslasticu na podlakticu, i pustite da Vam se činčila popne uz ruku.
- Kada se činčila navikne na Vašu ruku, prislonite ruku na kavez i dopustite da se činčila popne iz ruku, i dalje se služite poslasticama.
- Kada se privikne na penjanje po rukama, pokušajte da stavite ruku na leđa činčile.
- Izbegavajte da jurite i na silu hvatate činčilu kako bi se vratila u kavez, nastojte da sama uđe u kavez, ubacujući poslasticu u njega.
- Nosite činčilu često i redovno, kako biste joj omogućili dobru socijalizaciju.

Saveti:

- Kupovanje činčile stare 3-4 meseca, koja je bila nošena, može biti dosta lakše za pripitomljavanje.
- Koristite dosta poslastica i ne naglite, već pratite korake, i ne prelazite na sledeći dok se ne uverite da je činčila prihvatila prethodni.
- Najbolje je ne puštati činčilu dok se ne privikne na nošenje.

Pazite na činčilu za vreme igre

Ukoliko činčile vole da se igraju izvan kaveza, neophodno je da zapamtite da njihova prirodna radoznalost može da ih dovede do opasnosti. Kako biste osigurali činčilu za vreme igre, odredite jednu prostoriju u kući za igru, i nastojte da tu sobu učinite bezbednim mestom.

Čuvajte radoznale činčile

Radoznale činčile su sklone da grizu i gutaju raličite stvari. To znači da morate da zaštitite činčilu od opasnih električnih kablova, otrovnih biljaka, hemikalija, i bilo čega što može da bude opasno ukoliko se proguta ili ugrize. Naravno, sigurno ćete želeti da zaštitite i svoje lične predmete, knjige, kao i nameštaj, koje činčile vole da grickaju.

Činčile su prilično agilne i dobri su skakači – uverite se da mesto gde bi činčila skočila ili se popela, nije ni na koji način opasno. Proverite da li su sve opasne stvari van domašaja, da činčila ne može da do njih dopre skakanjem ili penjanjem.

Uverite se da nema opasnih mesta za skrivanje (iza teškog nameštaja, ispod aparata, u krevetima, rupe u zidovima i sl.). Imajte na umu da je ispod tog mekog krzna, gipko telo koje može da se smesti u zapanjujuće male rupe.

Druga opasnost je stajaća voda, budući da mogu da se udave. Spuštajte poklopac WC šolje i drite je podalje od pune kade.

Gledajte svet očima činčile

Jedan od najefikasnijih načina da osigurate prostor u kome je činčila, je da se spustite na pod i posmatrate sobu iz činčiline perspektive. Proverite ima li sitnih predmeta koji bi mogli da budu interesantni, kablova ili nekih rupa gde činčila može da se sakrije. Brzo skenirajte sobu pre svakog puštanja činčile iz kaveza, kako biste bili sigurni da je čista i bezbedna za Vašeg ljubimca!

Bezbedonosna lista za činčile:

- Bez električnih kablova, stereo kablova, telefonskih kablova i sl.
- Prekrijte električne utičnice.
- Držite podalje hemikalije i lekove.
- Zatvorite kupatilo, ne dozvolite pristup punoj kadi, sudoperi ili kofi sa vodom.
- Ne dovolite pristup biljkama i lišću.
- Naslonjače i stolice za ljuljanje mogu zarobiti ili zgnječiti činčilu
- najbolje je da ih iznesete iz sobe, ili bar da ih ne koristite za vreme činčiline igre (budite oprezni i sa kaučima na razvlačenje).
- Isključite grejalicu (imajte na umu da se činčile lako pregrejavaju).
- Sklonite plastične kese.
- Zatvorite vrata i prozore.
- Sklonite predmete koji mogu biti progutani ili sažvakani.
- Uklonite predmete za habanje tkanine, budući da mogu da progutaju žice.
- Ne dozvolite pristup drugim ljubimcima (osim ako ste apsolutno sigurni da će im interakcija prijati).
- Predmeti bojeni bojom koja sadrži olovo, moraju biti uklonjeni. Takođe, sklonite svaki materijal koji sadrži olovo.
- Činčile ne smneju da imaju pristup kontejnerima i kantama za otpatke.
- Uklonite pepeljare (postoji rizik od trovanja nikotinom).
- Prekrijte sve male rupe u koje mogu da se uvuku, posebno iza aparata (gde su obično dostupni kablovi), ali i iza grejućih telam, kao i rupe u zidovima.

Još neki saveti za činčilinu bezbednost:

- Električni kablovi i kablovi za telefon: Moguće je aranžirati nameštaj u stanu tako da se prekrije većina kablova (da ne bi došlo do požara, nemojte da stavljate kablove ispod tepiha). U svakom slučaju, nastojte da nema mogućnosti da činčila dođe do skrivenog kabla (možda ćete morati da koristite karton ili komade drveta da blokirate pristup).

- Svaki kabal koji ne može da se sakrije, mora da se prekrije - možete kupiti plastične tube sa otvorom, koje ćete staviti preko kablova. Možete da nabavite i kablovske kanalice od jake plastike. Na isti način možete da koristite i klablove od telefona.

- Kada osigurate kablove, proverite da li činčila može da dođe do delova gde je „izvorište“ kablova (npr. kućište kompjutera). Koristite kartone i komade drveta da prekrijete kablove.

Odvratite činčile od žvakanja

Činčile vole da žvaću, a Vi biste sigurno želeli da sprečite da vam nameštaj bude pojeden. Možete im dati da grickaju neke bezbedne grančice, komadiće drveta, kamenčiće, karton i sl.

Zatim, osigurajte svoju imovinu:

- Ukoliko je moguće, blokirajte pristup ili sklonite stvari koje ne želite da činčila uništi (možete koristiti i karton ili drvo da blokirate te zone).
- Umotajte drvene drške i nogice nameštaja plastičnom folijom, kako biste predupredili grickanje.
- Uverite se da su tepisi dobro pričvršćeni, a ako činčila počne da žvaće tepih, prekrijte ivice pleksiglasom, plasikom za tepihe, ili nameštajem.
- Koristite teške prekrivače ili ćebad da osigurate kauče i stolice.
- Držite podalje knjige, cipele i ostale stvari koje želite da sačuvate.


životinje.rs
 
Natrag
Top