Cilj čovekovog života

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
U bibliji u Delima Apostolskim 24 poglavlju - Jevreji su optužili Apostola Pavla da je kolovođa Nazaretske sekte.
I da je kuga. pa da li je kuga, nije on ni to negirao znas?
Crkveni istoričar Epifanije ( 315 - 403 n. e ), svedoči da su Nazareni držali 10 Božjih zapovesti i biblijsku subotu kao dan odmora, da priznaju Hrista kao Mesiju i Božjeg sina, da je Bog stvoritelj, i da su oni direktni potomci Apostola.
Molim citat.
Epifanije i crkveni otac Euzebije ( 260 - 334 n. e ), svedoče -da je do 135 godine nove ere, postojala još jedna grupa Hrišćana po imenom "Ebioniti"
Crkveni otac Irinej Ebionitre naziva Judeognostičkom sektom i ubraja ih u krivokletstvo, pošto su njihova učenja bila mešavina hrišćanskih elemenata i mnogobozačkih filozofija.
Ebioniti su u početku postovali subotu kao četvrtu Božju zapovest dekaloga, ali su pod uticajem mnogobožačkih filozofija prihvatili nedelju - Dies Solis, mnogobožački dan posvećen bogu sunca - Mitri.
Evioniti su do svog kraja postovali subotu.Gnosticizam nije nastao iz filosofije iako se njome koristi da objasni svoje verovanje.
Ove crkve iz mnogoboštva, naročito one iz Aleksandrije i Rima - u drugoj polovini drugog veka, počinju pod uticajem mnogobožačke filozofije i gnosticizma da odstupaju od prvobitnih principa Hristove nauke, tako je nastao jaz između ostatka Hrišćana Jevrejskog porekla koji su ostali verni Apostolskoj nauci, i ovih hrišćana mnogobožačkog porekla koji su odstupili od izvesnih tačaka Hristove nauke i prihvatili mnogobožačke filozofije.

Smatra se da Ebioniti potiču iz grada Efesa, koji je bio centar gnosticizma i gnostičke filozofije.
Evioniti verovatno poticu iz Efesa.Nije gnosticizam napravio nikakav uticaj na nasu crkvu.Polikarp MArkiona naziva sinom sataninim, i isti svedoci da je ap. izasao iz Efeskog kupatila ne okupavsi se kad ej u njemu video KErinta sa recima da nece da udje da ne bi i oni poginuli ako se srusi zbog Kerints.MArkion je bio pravoslavac, njegov otac je episkop i on ga je iskljucio iz crkve, gnosticizam je uvek protiv crkve bio, a bogumili su bili takdoje gnostici,,a ti akzes da su crkva Bozija.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Osudili su ga Jevreji koji su odbacili Hrista, a ne Nazareni koji su bili prvi Hriscani u jersalimu.

Ja sam citirao istoricare i crkvene oce koji pisu da su Nazareni prva Hriscanska crkva.


To sto pises nisu citati, nego si skinuo sa nekog sajta ili knjige, a oni tamo "objašnjavaju" sta je "neko rekao da je rekao". Dakle nema citata.

Vidim i da kopiras isti tekst po mnogim forumima, zajedno sa mojim tekstom o raskolu 1054 i spominjanju "nazarena" u istom.

Stvarno mi je zao, ako te je taj tekst naveo da pomislis da su Nazareni izvorni Hriscani.

Molim za linkove odakle si ti pokupio ovo svoje ucenje o nazarenima, daj mi sve linkove da proverim. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top