ChaletOS

Član
Učlanjen(a)
18.11.2009
Poruka
243
Posto vidim da niko sa SForuma ne pominje jednu Srpsku distribuciju Debian-a, evo da ja napisem neku rec o ovoj zaista dosta dobroj i stabilnoj distro Debiana, zove se ChaletOS. Licno sam ga instalirao na veoma stari racunar sa 128mb grafike, i 1gb rama, procesor je neki AMD valjda 2500+, veoma je stabilan, ima drajvere za sve i svasta, graficko okruzenje je bas za ljude koji su koristili Windows a zeleli bi da probaju nesto drugacije.Na ovoj adresi mozete videti vise o njemu. Moja preporuka :D

Kod:
https://sites.google.com/site/chaletoslinux/home

Trans3.png


Chalet_OS_with_Windows10_icons.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.11.2009
Poruka
243
Hvala kolega za ispravku, moja greshka shto sam napisao da je Debian, kad ono medjutim to je ipak Xubuntu :D
 
Učlanjen(a)
29.04.2015
Poruka
12
@simenemis
Distro nema veze sa Debianom. Čak i sam autor kaže:
This system is not too different from Xubuntu, on which it is based...
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Čak i sam autor kaže:
This system is not too different from Xubuntu, on which it is based...

Autor je lepo reko, tacno je znao da Debian stoji iza Xubuntu,
...koji je pak blaza verzija Ubuntu-a(zahtevan), zbog zahtevnosti ojadjen(Xubuntu)..
.i bazira na Debianu, tako umesto ispravljanja krive drine bolje kazite ..
..nesto korisno o programu pa da idemo dalje, vreme je znanje ili bar derivat istog.
 
Član
Učlanjen(a)
18.11.2009
Poruka
243
Koristi ga moj prijatelj na navedenoj mashini iz prvog posta pa cu Vam preneti njegove utiske o koriscenju.Rekao mi je da mu youtube radi savrsheno, takodje mi je rekao da nema problem sa kochenjem browsera, Firefox dolazi default, a on je dodao i Chromium, VLC i SK HD mu radi savrsheno takodje, inache na Win je mogao da vrti VLC liste za TV samo u SD kvalitetu. Toliko za sada, sa neshto vishe priche o ovom OS-u se nadam da ce se pojaviti neko ko je njegov korisnik.
 
Učlanjen(a)
29.04.2015
Poruka
12
@Bazlik
Debian je nadležan da kaže koji su njegovi derivati:
Kod:
https://wiki.debian.org/Derivatives/Census
Na listi ne postoji distribucija sa Ubuntu riznicama, osim samog Ubuntua.
Nema Minta, ali ima LMDE.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
For less powerful computers, there are other Ubuntu distributions such as Lubuntu and Xubuntu.
Kod:
https://en.wikipedia.org/wiki/Xubuntu

Nema nikakve veze sto Desktop environment na Ubuntu i xubuntu razlikuje ili ne, jer je to stvar izbora. Gleda se izvorni kod, kompaktibilnost paketa.

Distritribucije se mogu grupisati upravo po vrstama paketa, pa tako imamo.

Debian – deb paketi
Slackware – tarball paketi i izvorni kod
RedHat – rpm paketi

Tvoj problem je sto mesas desktop okruzenja koja nemaju nikakve veze sa kernelima ovih distribucija. Cak sta vise i sam mozes da promenis desktop okruzenje i dalje ce to da bude distro zasnovan na jednom od ova tri gore pomenuta izvora, mada ima i novih pokusaja.

Stavise Ubuntu i Xubuntu su razvijani paralelno, ali je Xubuntu imao neko kasnjenje. Istina je da je Xubuntu delimicno razvijan sa svojom autonomijom, ali na pure Debianu klecajuci na Ubuntovo ramence. Znaci nije nastao iz vedra neba, nego se nakalemio na vec postojeci Debijan kod i u startu je planiran da se koristi na low-system-ima, odnosno kod siromasne klijentele u odnosu na svog brata Ubuntu-a, koji jede procesor u svakom trenutku.

Ista stvar je i sa Lubuntu, s tim sto on koristi svega pola memorijskog zauzeca u odnosu na Xubuntu, ondosno najslabija varijanta od ova tri brata, koji opet kad se sve sabere imaju istog tatu Debijana.
*****
Evo ja sad recimo mogu da uzmem Chalet OS i da ga prepravim i da pustim da se zove recimo SerbianLinux i da se bazira na ChaletOS. Ali svako ko cuje ovo sto sam rekao ce da pomisli da sam budala, posto se to ne bazira na ChaletOS, nego je samo napravljena modifikacija. A to ce i dalje za izvor da ima Debiana.
Modifikacije su jedno, a izvor je drugo.
*****
 
Natrag
Top