CERN - Jedan od najvecih eksperimenata u istoriji

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Može li neko da napiše nešto više o crnim rupama, na srpskom naravno, baš me interesuje a nisam nešto upućen u tu priču oko njih....
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Hm, meni je ovo jako privlacno. Mada mi je nesto sumljivo, toliko se bila digla prasina kad je poceo eksperiment, te pojavice se rupa, te bice ono bice ovo, znate vec i sami. I u jednom trenutku odjednom svi prestaju da pricaju, sta se to zaista desilo, da li su mozda nesto dokazali? Sta mislite, da li bi oni rekli npr. da dokazu da bez Boga ne moze nista da se desi? Nasuprot tome siguran sam da bi vikali iz sve glasa da Bog ne postoji, ako bi nesto dokazali... Jos jedno pitanje mi se vrti u glavi kolika je mogucnost da se eksperiment radi samo radi saznanja kako je nastala zamlja, ja ipak mislim da oni imaju mnogo vece ciljeve. Opet kazem ovo je samo moje misljenje...
 
Učlanjen(a)
28.06.2011
Poruka
11
Samo nam crna rupa fali..naucnici su rekli da u njoj sve stoji...da nema prostor ni vreme...a u cernu treba da se pojavi Higsov Bozon...neka cestica od cega je svet nastao i jos plus prica se da ako dodje do velikog praska znaci da bog ne postoji...

Sta mislis da su ulozili 5 milijardi evra da kazu eksperiment nije uspeo?

Ima da pricaju price za naivan narod koji sve veruje.

Strasno je kako ne razmisljaju svojom glavom koliko je veliki prasak glupa teorija.

Ona je prihvacena od vecine naucnika danas, ali ne od svih.

Gamov- dobro poznati naucnik i pisac naucne fantastike je taj koji je dao sadasnje ime ove teorije i on ju je popularizovao. (Isaac Asimov, Asimov’s New Guide to Science, 1984, p. 43).

Teorija - prema ovoj teoriji u pocetku nije bilo materije, vec nistavilo - nista.
Tada se ovo nista pod dejstvom gravitacije skupilo u jednu malu tacku, koja je odlucila da eksplodira.
Iz eksplozije su nastali protoni, neutroni, i elektroni koji su leteli neverovatnom brzinom kroz prazan prostor, jer nije bilo ni materije ni univerzuma.

I ovi protoni, neutroni, i elektroni su jurili supersonicnom brzinom, teorija kaze da su morali formirati tipicnu atomsku strukturu hidrogena i helijuma. Kasnije su kruzenjem stvorili gas, koji je kasnije proizveo zvezde.

E sad neki naucnici su prihvatili ovu teoriju, neki nisu ponavljam, evo zasto

1 - Teorija velikog praska je zasnovana na teoretskim ekstremima. Ona izgleda lepo na papiru, ali prakticno ne moze da se desi ili se nije mogla desiti

Mala kolicina nicega stisnuta tako jako da je eksplodirala i proizvela svu materiju u univerzumu?
Ozbiljno ovo je bajka prica za malu decu.

lako je teoretisati da je nesto istina kad nikad nije bilo observirano, i ne postoji defintivni dokaz da se zaista desilo. Ali nemojmo mesati diznilend sa naukom ok?

2 - Nista ne moze biti zapakovano. Ne postoji nacin da samo sebe stavi na gomilu.

3 -Vakum ne poseduje gustinu. Receno je da nista ima veoma veliku gustinu i da je zato eksplodiralo. Ali totalni vakum je suprotno od totalne gustine.

4 -Nema paljenja da eksplodira nista. Nije mogla biti hemijska eksplozija jer hemikalije nisu postojale. Nije mogla biti nuklearna eksplozija jer nije bilo atoma.

5 - ne postoji nacin da se siri. Kako moze da se siri nesto sto ne postoji? cak i kada bi nekim magicnim putem vakum bio privucen pod dejstvom gravitacije,sta bi prouzrokovalo gomilu nicega nista da gura napred da se siri? Gravitacija koja je privukla bi ih drzala zajedno sprecavala da se siri.

6 - nistavilo ne moze da proizvodi toplotu. Velika toplota kaze teorija prouzrokovana eksplozijom je morala nista da promeni u protone neutrone i elektrone.

Kao prvo prazan vakum u ekstremno hladnom prostoru ne moze sam sebe da zagreje.
Drugo, prazan prostor ne moze magicno da se pretvori u materiju. trece ne moze biti toplote bez izvora energije.

7- Nema dovoljno antimaterije u univerzumu. Ovo je veliki problem za teoreticare.
Veliki prasak bi proizveo jednaku masu pozitivne materije ( materiju) i negativnu materiju ( antimaterija) Ali samo mali procenat antimaterije postoji.

Trebalo bi da je kolicina materije i antimaterija jednaka ukoliko je teorija velikog praska istinita.

8- Antimaterija koja bi nastala od velikog praska unistila bi svu regularnu materiju.
Ova cinjenica je dobro poznata fizicarima. Posto su izveli eksperiment u laboratriji.

Naveo sam par razloga zasto je veliki prasak nemoguc, ali hipoteticki da se desio sta bi ocekivali u nastavku

1 Ne postoji nacin da se ujedine cestice. Posto su poletele ka napolje od centra, one bi se udaljavale jedna od druge.

2 - Spoljasni prostor je bez trenja, i ne postoji nacina da se uspore cestice. veliki prasak je zasnovan na potpuno praznom svemiru, bez materije u kojoj je jedna eksplozija popunila prostor materijom. dakle cestice lete u prazan prostor i ne postoji nacin da se uspore.

3 - Cestice bi zadrzale istu putanju i brzinu zauvek.Ako pretpstavimo da se cestice krecu kroz prazan prostor ne postoji nacin da promene smer kretanja i pocnu da kruze jedna oko druge.

4 - Kako su nastale strukture atoma? cak atomi helijuma i hidrogena imaju kompleksnu strukturu. Ne postoji nacina da cestice koje lete kroz svemir supersonicnom brzinom stvore strukturu atoma.
 
Član
Učlanjen(a)
07.08.2011
Poruka
4
Veliki prasak nije zasnovan na potpuno praznom svemiru, bez materije u kojoj je jedna eksplozija popunila prostor materijom iz prostog razloga jer svemir pre velikog praska nije ni postojao. Ništa nije postojalo
Veliki prasak je zasnovan na tome da je nešto stvoreno iz ničega. I to fizika itekako dozvoljava. Veliki prasak se desio i to je to, po zakonima fizike sasvim moguće. Zašto se desio, to i dan danas naučnici pokušavaju da otkriju i to baš u CERN-ovom akceleratoru čestica.

"Mala kolicina nicega stisnuta tako jako da je eksplodirala i proizvela svu materiju u univerzumu?
Ozbiljno ovo je bajka prica za malu decu."

Kako nista moze da bude stisnuto?
Ne moze. Nista nije ni postojalo dok se nije desio veliki prasak. Sa tim dogadjajem li su zakoni prirode, fizike, gravitacija ...


"3 -Vakum ne poseduje gustinu. Receno je da nista ima veoma veliku gustinu i da je zato eksplodiralo. Ali totalni vakum je suprotno od totalne gustine."

Receno je da je nastalo iz nicega, jednostavno se dogodilo. To sto postoje druge teorije o o tome sta se desilo pre velikog praska je druga stvar. Nemojmo da mesamo diznilend i nauku, zar ne? Verovatno postoji neki razlog velikog praska, ili mozda cak i ne postoji, ali to se u teoriji o V.P. ne spominje. Teorija o VP pokusava da objasni sta se desilo TOKOM samog dogadjaja pa nadalje.

"4 -Nema paljenja da eksplodira nista. Nije mogla biti hemijska eksplozija jer hemikalije nisu postojale. Nije mogla biti nuklearna eksplozija jer nije bilo atoma."

Opet isto, nastao je iz nicega. Svi naucnici znaju da fizika to dozvoljava kao sto sam vec napisao gore.

"5 - ne postoji nacin da se siri. Kako moze da se siri nesto sto ne postoji? cak i kada bi nekim magicnim putem vakum bio privucen pod dejstvom gravitacije,sta bi prouzrokovalo gomilu nicega nista da gura napred da se siri? Gravitacija koja je privukla bi ih drzala zajedno sprecavala da se siri."

zasto ne postoji nacin? Sta ne postoji? Sve sto je potrebno je nastalo tokom velikog praska. Energije ima na pretek i ona se siri. Gravitacija privlaci masu, ne energiju. Nakon velikog praska svemir je bio sacinjen od ciste energije, mogao je da se siri slobodno.


"6 - nistavilo ne moze da proizvodi toplotu. Velika toplota kaze teorija prouzrokovana eksplozijom je morala nista da promeni u protone neutrone i elektrone.

Kao prvo prazan vakum u ekstremno hladnom prostoru ne moze sam sebe da zagreje.
Drugo, prazan prostor ne moze magicno da se pretvori u materiju. trece ne moze biti toplote bez izvora energije."

O kakvoj toploti je ovde rec? Svemir je u tom momentu bio vreo, nije bila potrebna nikakva dodatna toplota da se formiraju prvi atomi vodonika.
Zasto vakuum treba sebe da greje? Koji vakuum? To je svemir i pun je energije. Vreo je.
Prazan prostor ne moze da se pretvori u materiju, osim ako prazan prostor uopste ni nije prazan. Sacinjen je od energije. Energija je koncentrovana masa i obrnuto. Energija ne moze da nestane. Od te energije su kasnije hladjenjem nastale prve subatomske cestice a jos kasnije i prvi atomi vodonika.
Ne moze biti toplote bez izvora energije? Kakve toplote? Sta ce ti toplota kad je ceo svemir vreo?

"7- Nema dovoljno antimaterije u univerzumu. Ovo je veliki problem za teoreticare.
Veliki prasak bi proizveo jednaku masu pozitivne materije ( materiju) i negativnu materiju ( antimaterija) Ali samo mali procenat antimaterije postoji.

Trebalo bi da je kolicina materije i antimaterija jednaka ukoliko je teorija velikog praska istinita."

Opet zasto. Za sta ti treba antimaterja? Veliki prasak bi proizveo jednaku kolicinu materije i antimaterije, da savrsenstvo postoji.
Posto savrsenstvo ne postoji, nikada nije postojali niti ce postojati, broj cestica nije ni mogao da bude identican. U svakih milijardu cestica materije i antimaterije, bila bi jedna cestica materije vise. To je dovoljno ya sve ovo danas sto vidimo i ne vidimo.

Pod 8, vec je odgovoreno. Nesavrsenstvo.

"1 Ne postoji nacin da se ujedine cestice. Posto su poletele ka napolje od centra, one bi se udaljavale jedna od druge."

Kako ne postoji nacin da se ujedine cestice? Zaboravio si gravitaciju. Nisu poletele ka napolje jer "napolje" nije ni postojalo, zato sto ni prostor nije postojao. Postojalo je samo 'unutra'. Drugo, u tom momentu cestice ne postoje, samo energija. Cestice nastaju kasnije.

"2 - Spoljasni prostor je bez trenja, i ne postoji nacina da se uspore cestice. veliki prasak je zasnovan na potpuno praznom svemiru, bez materije u kojoj je jedna eksplozija popunila prostor materijom. dakle cestice lete u prazan prostor i ne postoji nacin da se uspore."

Zasto cestice moraju da se uspore da bi doslo do trenja? Opet, veliki prasak nije zasnovan na praznom svemiru ...Svemir je nastao iz velikog praska. To su dve veoma razlicite stvari. Pre velikog praska nije postojalo nista, bukvalno nista. Covek to ne moze da shvati jer jednostavno od kada postojimo mislimo da nesto mora da nastane iz necega.
Zasto cestice moraju da se uspore. To nema apsolutno nikakve veze sa bilo cime.

"3 - Cestice bi zadrzale istu putanju i brzinu zauvek.Ako pretpstavimo da se cestice krecu kroz prazan prostor ne postoji nacin da promene smer kretanja i pocnu da kruze jedna oko druge."

Cestice se ne krecu u praznom prostoru vec u svemiru. To nije prazan prostor, pun je materije. Nije bitno koliko brzo se krecu, gravitacija deluje na njih isto. Zasto bi cestice morale da kruze jedna oko druge?

"4 - Kako su nastale strukture atoma? cak atomi helijuma i hidrogena imaju kompleksnu strukturu. Ne postoji nacina da cestice koje lete kroz svemir supersonicnom brzinom stvore strukturu atoma. "

Postepenim hladjenjem energije. Brzina ne igra nikakvu ulogu u formiranju (rec stvaranje daje utisak kao da su atomi samo nastali, cisto onako). Promena temperature igra, odnosno hladjenje. Mi kazemo hladjenje ali to su temperature visestruko toplije od suncevog jezgra. Energija se hladi i tako nastaju subatomske cestice (protoni, neutroni)a daljim hladjenjem se formiraju atomi.

Probao sam malo da ti pojasnim neke stvari koje nisi razumeo.
Sad samo fali da ovo sve shvatis kao neku vrstu svadje i daleko ces da doguras.


Ljudi koji strepe od nastajanja crne rupe na zemlji, mozete mirno da spavate. Crna rupa koja bi mogla ikako da utice na nasu planetu, zivot na njoj i slicno ne moze da nastane od strane ljudske ruke. Za to je potrebna zvezda, bolje receno super zvezda, minimum 15 puta veca od naseg Sunca. Jedino takva zvezda bi imala dovoljnu masu da iz njenog samounistenja nastane crna rupa a takve zvezde nema u blizini. Od naseg sunca ce da ostane samo beli patuljak. Sva masa sunca sabijena u predmet precnika 10-15km. Ali to ce da se desi nakon sto mi odavno izumremo.
 
Natrag
Top