Carski rez - nužnost ili moda

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Carski rez - nužnost ili moda

Mondo



Decenijama je jedno od važnih pitanja feminističkog pokreta bilo pitanje porođaja.

Ženski pokret se borio protiv nepotrebnih medicinskih intervencija na porođaju, naročito protiv carskog reza - koji su lekari često praktikovali bez stvarne potrebe.

Podstican je 'prirodni' i 'spontani' porođaj, bez previše uplitanja medicine, kao i ideja da je u pitanju jedan 'normalan' čin, koji ne bi trebalo da se tretira kao 'bolest'.

Danas su se stvari sasvim preokrenule. Simbol ženskog prava na izbor više nije prirodni porođaj, već upravo carski rez. A glavna polemika se vodi između onih koji smatraju da je to dobra stvar, i onih koji smatraju da je to zabrinjavajuće, i da žene ne bi trebalo same da donose odluku o tome kako će se poroditi.

Nagli porast carskih rezova

Broj žena koje se odlučuju na carski rez, poslednjih decenija je u naglom porastu. Zbog toga mnoge države pokušavaju različitim strategijama da stanu na put novom trendu. No, to ne daje uvek rezultate.

Pristalice izbora po pitanju carskog reza zastupaju tezu da je, kao i u svim ostalim sferama reproduktivnog zdravlja, u pitanju žensko telo, tako da trudnica ima pravo da sama odluči o načinu na koji će njena beba da se rodi. A carski rez je upravo ona metoda koja joj pruža manje fizički bolan i traumatičan porođaj.

Majke nisu svesne rizika

Protivnici slobode izbora tvrde da je neindikovan carski rez izlaganje i porodilje i novorođenčeta nepotrebnom riziku, koga buduće majke često nisu ni svesne. Iako je carski rez danas postao relativno bezbedna intervencija, ne treba zaboraviti da je u pitanju ozbiljna operacija - koja ostavlja ožiljak, zahteva anesteziju i koja, kao i svaka druga operacija, može da ima komplikacije: infekciju, krvarenje, zgrušavanje krvi, povredu bešike...

Naročito se osuđuje stavljanje znaka jednakosti između ove dve opcije - prirodnog porođaja i carskog reza. Na taj način, tvrde protivnici carskog reza, prikriva se prava ozbiljnost medicinske intervencije koja nosi određene rizike, pa se žene bez mnogo razmišljanja odlučuju za nju.

Uticaj medija

Medicina uliva ženi određenu sigurnost, a taj osećaj se povećava sa količinom procedura, aparata i medikamenata koji se primenjuju. Studije su pokazale da žene često biraju carski rez upravo zato što imaju utisak da će na taj način dobiti kvalitetniju medicinsku negu.

Strah od porođaja naročito povećavaju popularne TV serije, kao i dokumentarne emisije koje prikazuju slučajeve iz porodilišta. Nažalost, skoro uvek se u takvim programima radi o problematičnim trudnoćama i rizičnim porođajima, gde hrabri lekari u poslednjem trenutku spasavaju i porodilju i bebu od najgoreg ishoda. Mediji na taj način porođaj pretvaraju u situaciju punu tenzije i opasnosti, što stvara iskrivljenu sliku u glavama budućih majki.

Ne(opravdani) razlozi

Takođe, na žene često utiče njihovo ranije neprijatno iskustvo, ili iskustvo žena iz njihovog okruženja. Na odluku o metodi porođaja (u SAD i zemljama sa velikim procentom carskih rezova), često utiču i njihovi lekari, naročito oni iz privatne prakse, koji u mnogim situacijama radije biraju carski rez nego prirodni porođaj. Jednostavno, ukoliko vaginalni porođaj ne bude išao kako treba, uvek će biti postavljeno pitanje: "Zašto nije urađen carski rez?". Birajući carski rez, oni se oslobađaju odgovornosti i štite od potencijalne tužbe za nemar ili grešku, koja može da ih košta karijere. Osim toga, carski rez je za lekara unosniji i štedi mu vreme, što su još dve prednosti u odnosu na prirodni porođaj.

Statusni simbol

Međutim, ono što najviše zabrinjava protivnike slobode izbora, jeste carski rez kao statusni simbol i modni trend, koji odvaja urbane bogate žene od njihovih ne toliko srećnih koleginica iz siromašnih i manje razvijenih okruženja. Ovaj trend su uvele holivudske glumice, bogatašice, pevačice i supermodeli poput Kejt Hadson, Madone, Viktorije Bekam i Klaudije Šifer... Danas je toliko rasprostranjen da je teško uopšte pronaći medijsku zvezdu koja se porodila prirodnim putem. Unapred isplaniran carski rez dozvoljava uspešnim 'ženama od karijere' da svoje brojne poslovne obaveze na najbolji mogući način usklade sa predstojećim srećnim događajem.

Podizanje svesti

Mada je u zemljama poput SAD carski rez vrlo bezbedna operacija, kada se ova moda prenese u delove sveta koji nemaju tako razvijenu medicinsku infrastrukturu, ona nosi mnoge potencijalne opasnosti.

Stoga je jedan od najvažnijih zadataka medicine u budućnosti - obezbediti svim ženama barem osnovnu medicinsku pomoć kada im je neophodna. Mogućnost izbora je, svakako, dobra, ali samo pod uslovom da je praćena kvalitetnom informacijom i odgovornošću medicinskog osoblja, ističu stručnjaci. Zbog toga su neophodne ozbiljne kampanje, koje bi podigle nivo svesti o dobrim, ali i lošim stranama carskog reza. Jedino na taj način je moguće izboriti se sa ovim zabrinjavajućim trendom.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
I bolovi „carski“

I bolovi „carski“

A. Radulović | 14. jul 2010. 11:14 | Večernje novosti

Porodilje u zabludi kad, bežeći od muka, insistiraju na carskom rezu




Izdvajamo iz teksta

Mada lekari daju prednost prirodnom porođaju, broj carskih rezova iz godine u godinu raste. Carski rez je operacija koja nosi mnoge rizike, ali su nekim porodiljama predrasude i strah od bola uprkos svemu razlog da maštaju o ovakvom porođaju

MNOGE trudnice, u strahu od bolnog porođaja, priželjkuju carski rez. Bez obzira na upozorenja lekara, i dalje vlada mišljenje da je ovakav način porođaja komforniji, bolji i bezbolniji za porodilju. Gotovo svi ginekolozi slažu se da je carski rez nužno zlo i da je daleko od bezbolnog.
- Kod carskog reza bezbolno je samo tih pola sata koliko traje operacija pod anestezijom - kaže docent dr Jelena Dukanac, iz Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije. - Ali, period oporavka je, kao i kod svake hirurške intervencije, mnogo teži i duži, nego kod prirodnog porođaja.
Ipak, bez obzira na upozorenja lekara, procenat obavljenih carskih rezova raste i daleko je veći od 15 odsto, koliko preporučuje Svetska zdravstvena organizacija. Kod nas se svaka četvrta, a u Americi čak svaka treća žena, porodi na ovaj način.
- Porast broja carskih rezova nema medicinsko opravdanje, jer ga ne prati smanjenje smrtnosti majki i beba, a to je jedini opravdan razlog za takav „skok“ - kaže za „Novosti“ dr Mima Fazlagić, ginekolog akušer. - Pacijentkinje vršeći pritisak na lekare da ih na taj način porode, čine sebi „medveđu“ uslugu. Jer, carski rez je ozbiljna operacija, koja sa sobom nosi sve opasnosti postoperativnih komplikacija.
Sličan stav ima i dr Jelena Dukanac, koja naglašava da je carski rez „nužno zlo“, i da bi ga trebalo raditi samo u slučajevima kada postoji jasan medicinski razlog, zbog zdravlja majke ili bebe.
- To su tumor na jajniku ili miom, disproporcija karlice majke i veličine bebe, ako je plod ugrožen, a vaginalni porođaj bi mogao još više da ugrozi stanje majke i bebe - kaže dr Jelena Dukanac. - Karlično okrenuta beba, kao ni blizanačka trudnoća, nisu apsolutna indikacija za carski rez. U tim slučajevima idemo posebno oprezno s prirodnim porođajem, i u slučaju potrebe završavamo ga operativno.
Za carski rez se lekari odlučuju i tokom samog porođaja ako prirodni porođaj ne napreduje, ako bebi nije dobra rotacija, ili krenu da padaju „tonovi“ (otkucaji srca). Takođe carskim rezom se završava porođaj ako beba pati, a znak je zelena plodova voda. Hitan carski rez se radi i ako je ugroženo zdravlje majke, ako se prevremeno odlubi posteljica, ili dođe do eklampsije, komplikacije povišenog krvnog pritiska.
Dr Jelena Dukanac se slaže da je period posle carskog reza bolan i da oporavak traje dosta duže, nego kod prirodnog porođaja.
- Porođaj carskim rezom svakako nije udobniji i lakši. Posle njega, žena nekoliko dana trpi bolove, jer je sečena materica, pomerana bešika, boli je šav od operacije. Potrebno je da bude pod budnim okom medicinskog osoblja. Tri dana prima infuziju, ne može da jede zbog opasnosti od paralize creva - navodi dr Jelena Dukanac.
Dr Mima Fazlagić dodaje da je kod žena operisanih carskim rezom veći i rizik od embolije, a češće su temperatura i infekcija. Mnogo veći problem je ako zagnoji rana od carskog reza, nego rana od epiziotomije, reza na međici, kojim se olakšava prirodni porođaj. A jedan carski rez povećava šanse da svaka sledeća beba bude rođena na isti način.
- Oko 85 odsto novih trudnoća posle carskog reza završi se na isti način. Ponavljanje ove operacije je svaki put sve rizičnije, jer na tkivu ostaju priraslice, teže je otvaranje stomaka, pomeranje organa - dodaje dr Mima Fazlagić. - Posle trećeg carskog reza najčešće se preporuči ženama da ne rađaju više, jer četvrta operacija je veoma rizična za majku - česte su povrede bešike, creva, materica je pod mnogo većim rizikom od pucanja. Ranije se preporučivao duži vremenski razmak između dve trudnoće koje će se završiti carskm rezom, zbog straha kako će ožiljak i materica da reaguju na širenje. Danas se to više ne preporučuje, čak je utvrđeno da je ožiljak najjači u prvoj godini od porođaja.
Sagovornice se slažu da je strah od prirodnog porođaja i bola pomalo precenjen, jer danas postoje načini da se porođaj obezboli - pravilnim disanjem, masažom, porođajem u kadi i sve popularnijom periduralnom anestezijom.
- Epidural je potpuno fantastično otkriće dvadesetog veka, veka, koje pomaže ženama da se prirodno porode bez bola i ja ga preporučujem svojim pacijentkinjama, jer imam samo dobra iskustva - kaže dr Jelena Dukanac.
- Da li će se žena poroditi uz epidural ili ne, stvar je njene lične odluke. Neke žene od početka znaju da žele isključivo prirodan porođaj i lekari treba da poštuju te njihove želje, dokle god je to medicinski opravdano i ne ugrožava ni njih ni bebu - smatra dr Mima Fazlagić. Ali, u odluku da li će se porođaj završiti prirodno ili carskim rezom porodilje ne bi trebalo da se mešaju, već da to - prepuste lekarima.

EPIDURAL ZA I PROTIV

PRIMENU epidurala godinama su pratili mnogobrojni strahovi i predrasude. Iako je na Zapadu ova procedura odavno rutinska, kod nas se još primenjuje bojažljivo i posebno naplaćuje majkama.
- Poslednjih godina, menja se stav i pacijentkinja i lekara prema epiduralu - kaže dr Mima Fazlagić. - Sve više anesteziologa u našim porodilištima je dobro obučeno za davanje ove anestezije. Osim malobrojnih kontraindikovanih slučajeva, nema medicinske prepreke da žena na ovaj način obezboli porođaj. U svojoj praksi nisam imala nijedan slučaj komplikacija, naročito ne u vezi s kičmom i hodom, čega se žene, nepotrebno, plaše.

KAD BEBA PATI
CARSKI rez je manje rizičan za bebu - jedna je od predrasuda koje se navode kao argumenti za ovu intervenciju.
- To važi samo ako tokom porođaja beba pati, jer u tom slučaju u interesu i majke i deteta je da se on završi što pre, operativno - smatra dr Mima Fazlagić. - Ako je dete zdravo, ono se daleko bolje adaptira u uslovima prirodnog porođaja, jer je dolazak na svet postepen. Deca iz prirodnog porođaja imaju manje problema s plućima od mališana rođenih carskim rezom.





 
Član
Učlanjen(a)
11.07.2010
Poruka
37
U pravu si,ali objasni sada svakom posebno sta i kako niko ne slusa. Ja sam se porodila pre 5 meseci,prirodnim putem,sve je proslo kako treba,bez previse bola i bla bla,spremis se psihicki i to je to,ali me je nekoloko prijatelja bezmalo osudilo zato sto nisam trazila carski rez. Carski rez je poprimio isuvise pristalica,a sami lekari se ne trude previse da odgovore trudnice od te opcije.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Iskreno, nemam decu, pa se i ne osećam mnogo pozvanom da komentarišem, ali ću napisati nekoliko iskustava meni bliskih žena.

Moja kuma je imala problema na porođaju, zbog čega je na kraju bila porođena carskim rezom. Odradili su ga tako, da je posle porođaja ostala više od dve nedelje u bolnici, jer je dobila sepsu. Mal' te ne je jedva živa ostala. Od tad, svima priča kako bi se radije porodila prirodno 10 puta nego jednom imala carski rez.

Za razliku od nje, moja sestra od tetke živi u Engleskoj. Troje dece ima, sve ih je rodila carskim rezom, ali iz jednog razloga. Ona je sitna žena, a sve troje dece su bili krupne bebe. Engleski lekari su joj savetovali carski rez, jer nisu hteli da je muče.

Prema tome, drage trudnice, dobro razmislite pre porođaja, i ako je ikako moguće, izbegnite carski rez. Ali, ako je moguće da bude ikakvih problema, ne libite se da ga tražite, jer je sve bolje nego da se nešto iskomplikuje, pa tako i carski rez.
 
Natrag
Top