butabilni usb cuvanje postavki

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
Na racunalu je instaliran windows.
Htio bi malo uciti linux pa sam napravio butabilni usb linux,
kada stavim butabilni usb u racunalo prije paljenja pokrene mi linux.
Znaci sve radi u redu.
Sada prilagosim ekran i tastaturu ali sutradan kada ponovo dignem linux sa usb moram te postavke ponovo postavljati.
Pitanje: Dali se postavke mogu yapamtiti na usb tako da sutradan nemoram ponovo to raditi?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Dali se postavke mogu yapamtiti na usb tako da sutradan nemoram ponovo to raditi?

Zavisi od toga da li je kreator tvoje linux distribucije to predvideo.
Ako jeste, opis ćeš sigurno naći na sajtu tvoje distribucije. Pretraži njegovu dokumentaciju ili njegov forum.

BTW, možda bi ti bilo zgodnije da instaliraš linux unutar neke virtualne mašine? Npr. virtualbox [1].

[1]
Kod:
https://www.virtualbox.org/
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
a dali postoji linux distribucija koja to dozvoljava? Ja bio onda instalirao tu linux distribuciju koja to dozvoljava.

(sada sam na windowsu)
jednom sam imao virtualnu masinu ali je sve biilo tako usporeno da sam deinstalirao.
MOJE RACUNALO:
win7 32bitni
amd dualcore 2ghz
4gb rama
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Zavisi od toga da li je kreator tvoje linux distribucije to predvideo.
Ako jeste, opis ćeš sigurno naći na sajtu tvoje distribucije. Pretraži njegovu dokumentaciju ili njegov forum.

BTW, možda bi ti bilo zgodnije da instaliraš linux unutar neke virtualne mašine? Npr. virtualbox [1].

[1]
Kod:
https://www.virtualbox.org/
Postujem tvoje znanje koje je stvarno veliko, medjutim trebas svoje odgovore uprostit, prilagodit obicnim korisnicima.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
...trebas svoje odgovore uprostit, prilagodit obicnim korisnicima.

Da, verovatno bi trebao.

Za većinu rešavanja problema potrebno je bar nekakvo predznanje. Pošto ne umem da pretpostavim koliko je to predznanje kod korisnika samo na osnovu njegovog opisa problema, krećem od pretpostavke da neko predznanje ipak postoji.
Isto tako, logično mi je da kada neko nešto ne razume to i kaže, tj. očekujem da me svako pita "šta ti je ovo ili ono u tvom postu?" Takvim pitanjima i odgovorima ćemo doći do prave slike o predznanju i na osnovu nje doći do adekvatnog načina za rešenje.
Svako ko se bude ustručavao da pita, manje će dobiti, tj. imati.

Naravno, moguće je i da grešim sa ovakvim konceptom, ali trenutno ne umem bolje.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
kaze na llinku (hvala sto postoji translator)
"možete koristiti LiveCD/USB i instalirati na USB i ne stavljati swap particiju na njega. Budući da odabirom automatske instalacije Ubuntua na odabranoj particiji napravite swap datoteku, trebate odabrati Ručnu instalaciju i formatirati cijeli USB da bude samo particija / i gotovo. Upozorit će da niste stavili swap, ali budući da troši prostor i možda neće moći raditi što je moguće brže ako se swap koristi, a to znači da se zapisuje na USB swap particiju jer virtualna memorija usporava rad više nego što ne trebam to."
Malo sam zapeo kod ovoga swapa, neznam sta je to?
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
kaze na llinku (hvala sto postoji translator)
"možete koristiti LiveCD/USB i instalirati na USB i ne stavljati swap particiju na njega...

Šta god da radiš, deluje da radiš pogrešno. Ako je tebi potreban translator, drugima nije.
Pošalji originalni link gde se može pročitati sav originalni tekst da bi se moglo razumeti o čemu se radi. Swap [1] se koristi kod instaliranog linux-a, a ne kod live-a. Ko zna koju si dokumentaciju našao?

[1]
Kod:
https://en.wikipedia.org/wiki/Swap_partition
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Brateeee daleko ćeš ti dogurati sa tim Ljinuxom. Drugo ako ove stvari ne poznaješ i hoćeš da instaliraš Ljinux na disk i ne poznaješ particionisanje iz linuxa.... Ljinux će ti obrisati sve u nepovrat. Kada sam bio mlad i zelen meni se to desilo i ode disk u paru tačnije podaci... Ali tako se uči na greškama. Linux nije za sigranciju.
Srećom 1mapstnod ima živaca da to objašnjava. Ja samo za Windows.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
evo ovako
moram imati 2x usb
nemam hdd tako da nema opasnosti da cu ga formatirati, a oni koji ga imaju mogu ga fizicki odspojiti od maticne ploce prije nego ovo rade

Na prvi instaliram u windowsu uz pomoc rufusa iso linux.
Izabrao sam BionicPup32, on dozvoljava snimanje postavki prije izlaza. Sve sam podesio ekran, tastaturu, regiju vremensku zonu, snimio i ponovo pokrenuo.
kada se podigne umetnem drugi stik.
formatirao sam 2 particije.
jedna je 10gb, a druga 4 gb
10gb sam formatirao kao ext3, a drugu particiju kao linux swap
swap je prostor koji koristi linux ako mu je premalo ram-a
1. usb je 8gb, a 2. usb je 16gb
to sam namjerno uzeo 2 usb razlicite velicine iz razloga kada baratam sa njima znam o kojem se radi prema velicini.
linux vam pokaze usb kao /dev/sdb1, /dev/sdb2

kada sam instalirao puppy na usb 8gb i pokrenuo umetnem drugi usb od 16gb
u izborniku izaberem GPartet particion menager a8aplication-system-gparted)
sa njime napravim dvije particije na 16gb usb, ext3 i swap

sada u izborniku izabere install puppy
aplication-setup-puppy instaler

u otvorenoj aplikaciji
universal instaler-usb flash drive-sda generic drive 16gb
instaliram pupy na 16gb stik
jos ce traziti puppy da odredite desnim klikom u gp manegeru da je usb stik boot
sve vas vodi , ako nesto zaboravite mozete prije instalacije

i to je to

sada umetanjem 16gb usb stika i pokrenem racunalo.

Ovo sada pisem iz linuxa i cromiuma.
eto ode sada nazad u windows pa se cujemo
 
Natrag
Top