Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Moze li neko da mi objasni kako da napravim pravilan redosled za pokretanje sistema.I sta da bude prvo,drugo,trece i tako dalje za da mogu da instaliram windows sa USB.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Koliko vidim na drugoj slici, nije bas najjasnije, ali cini mi se da vam je USB key na poziciji 7, to bi trebalo da se stavi kao first boot device.
Ipak, da ne bi petljali, brze je i ostace vam za kasnije default boot UEFI Disk, probajte da umesto ulaska u BIOS/UEFI koristite F11 dugme, i izaberete UEFI USB odatle.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Pravilo je da ideš redom USB Key na prvom dvd čitač na drugom i hard disk ili SSD na kome su boot fajlovi ide na trećem. Ako nemaš čitač onda samo usb key i hard disk. Može čak i Hard Disk ili SSD da ti bude na prvom mestu a kada instaliraš nešto stisneš funkcijski taster kod gigabajta je F8 ako se ne varam i otvarati se meni pa izabereš flešku ili disk pa instaliraš. Imaš kombiacija koliko hoćeš.
Ja recimo držim na prvom mestu čitač i na drugom hard disk. Ako koristim flešku izaberem meni preko funkcijskog tastera i instaliram jer se desi da sistem preskoči flešku iako je bootabilna i učita windows......
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
ja bi stavio samo usb key na prvom mjestu a sve ostalo disable
pa bi time provjerio dali uopce radi boot sa usb stika, ako to radi onds bi izmjenio pa dodao 2 mjesto cd rom, 3 mjesto hd

a negdje sam procitao ako zelimo da boot prode brzo onda samo enable na uredaj na kojem je windows a ostalo sve disable
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Moras na drugo mesto ostaviti HDD,ili SD,kako bi se pokrenuo OS posle instalacije.Ako disableujes HDD,pokazace ti Eror posle instalacije.
 
Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Pa ja hocu kad dodze red da instaliram windows to da radim sa USB i kad zavrsim instalacijom da izvadim USB i posle kad uklucim drugi put kom.da se ukluci windows kao i svaki kom.Ali kako da pomestim sa koim tasterom,kad namestim USB prvi i kad pokusam SSD drugi onda se izmesaju opet je prvi SSD.Kako da ostane redosled tako kako vi kazete....
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Pa ja hocu kad dodze red da instaliram windows to da radim sa USB i kad zavrsim instalacijom da izvadim USB i posle kad uklucim drugi put kom.da se ukluci windows kao i svaki kom.Ali kako da pomestim sa koim tasterom,kad namestim USB prvi i kad pokusam SSD drugi onda se izmesaju opet je prvi SSD.Kako da ostane redosled tako kako vi kazete....
Potrebno je sacuvati podesavanja posle toga. Obicno mozete da koristite F10 u UEFI(kao i ranije u BIOS) da sacuvate podesavanja.

Kao sto sam vec rekao najbolja opcija je da koristite F11 taster za quickboot menu, eventualno Fn+F11 ako je laptop i ako je podeseno da mora Fn. Samo izaberite UEFI USB i instalirajte OS. Eventualno pokusajte neki drugi taster Esc, F2, F8 za quick boot, mada mislim da je za MSI F11.

Pre toga je potrebno naravno da imate spreman butabilan USB. Mozete otici na ovu stranicu, skinite i pokrenite Windows 10 Media creation tool izaberite USB. Po defaultu bi trebalo da pravi UEFI kompatibilnu instalaciju. Ako ste koristili Rufus ili nesto slicno, potrebno je specificno navesti u polju target sistem:

rufus_en.png



Ne postoji specificno pravilo kako bi sta trebalo da bude podeseno, ja preferiram da uvek HDD/SSD bude prvi device, pa tako ako neki USB ili disk ostane u racunaru, necete imati problem sa bootovanjem.

Boot order je jedino bitan iz tog ugla sto ce racunar proveriti redom te uredjaje pre neko sto dodje nekoga sa koga ce uspesno pokrenuti boot, tako da je logicnije da disk bude na prvom mestu.

Mislim da skoro sve ploce posle ranih dvehiljaditih imaju quick boot opciju koju bi trebalo koristiti za jednokratnu promenu first boot device.

Ako nam date model racunara ili maticne ploce, mozemo naci tacno kako mozete da pokrenete instalaciju preko quick boot za vas racunar.

EDIT:
Posto se vidi model ploce na slikama evo linka da manual-a:

https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/M7C52v1.2.pdf

Kao sto sam i rekao quick boot menu je na F11:



Quickboot.JPG
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
12.10.2009
Poruka
18
Ja to radim preko ovog programa EasyBCD
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top