Bog govori o sebi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Inače, naslov teme ‚‚Bog govori o sebi" je vrlo dubok i višedimenzionalan. Krajnje me je razmrdao :yea:. Ali te neću pohvaliti. Plašim se da se na uobraziš duhovni ateisto ;) :)
Znam zašto me nećeš pohvaliti, a to nije iz bojaznai da ću se uobraziti - to sam ja davno prevazišao:)
Ja tebe moram pohvaliti za kvalitetne postove koje ostavljaš na Forumu! E, sad se ti uobrazi!
Mene je ovakva tema zaintegrirala, prije svega sa aspekta socio-filozofskog stanovišta. Kada bi pod pojmom Boga podrazumjevali neku sveopštu ideju, ideju koja obuhvata cijeli univerzum i sve što se u njemu zbiva, onda je malo vjerovatno da bi eventualna sporenja oko toga imala istu težinu kao što imaju ova današnja o kojima je ovdje riječ. Dakle, ako pod pojmom Boga podrazumijevamo entitet, kako to tumače vjere, uz to entitet koji je sam sebe definisao i rekao svoju riječ, onda taj entitet poprima prilčno onoliko oblika i onoliko tumačenja, koliko ljudi o njemu raspravlja. Zanimljivo je kako vjernici ne uviđaju zamku u koju padaju, pokušavajući da objasne svoju vjeru i tumače Boga.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Znam zašto me nećeš pohvaliti

Tačno sam znao da će biti nesporazuma. Čak nije bila u pitanju nikakva uobrazija. Ja sam te upravo pohvalio. To nema nikakve veze sa time da sam ja kao pravoslavac a ti ateista. Pa ja kao nemam šta da tražim u prepisci sa tobom (ovaj koncept nije sigurno). To može samo upašen vernik. Jer mi je neopisivo drago da imam sagovornika koji nije rigidan niti isključiv, i koji je krajnje tolerantan (e sada možeš, hahaha :)). To što imaš stav, ja vidim kao prvo poštovanje prema sebi i onda kroz njega vidim i poštovanje prema drugima. Samo to da razjasnim (sa tobom).

..............................

A i naglasio sam da kada se spozna Istinia ti više nisi ni hrišćanin, ni hindus ni jevrejin niti budista. Jer to su sve podele iz uma koji kod svih ljudi ima autonomnu funkciju prosuđivanja i nabacivanja identiteta svemu što ne poznaje. Ti konačno postaješ Čovek. Slobodan u ovom svetu. bez bojazni i straha.

Evo primera radi, hrišćani su poistovećeni sa time da je Bog muško, da ima belu bradu i da je u okeanu svetlosti okružen Angelima. I to je legitimno. Ali svaki čovek, svaku ovu reč koja opisuje njegovo zamišljanje jeste njegova osobenost. Dakle svi imaju jednu ideju, stav, koncept ili veru (malo slovo v) o postojanju Boga kao entitet uzvišenosti, blagostanja itd. Ali ono što povezuje te različitosti jeste usmerenost te cele sienergije. Vibracije (kako god to neko zove). Ali to je hiljade slika koje se razlikuju. I ja se sada još nešto pitam. Da kada se desi Isusov drugi dolazak na Zemlju (iako je to doslovno i bukvalno značenje) da li će ga ljudi prepoznati. Svi oni imaju neke mentalne slike i predpostavke o njemu. Njegovom izgledu, pa čak i o njegovoj suštini. I sada (i biblisko onda), pojavi se kralj na magarcu a mnogi ga ne poznaše. Ako neko ne upozna suštinu koja je uvek bila u njemu i kaja je sve prisutna, kako onda da je prepozna i tada.

Problem kod ljudi je možda u tome što su stvorili sistem vrednosti na osnovu emiriskih doživljaja. Termini kao poželjno ili rđavo ponašanje u duhovnoj sferi ne postoji. Jer se tamo ponaša baš onako kako se nešto ponaša u svojoj biti. Duhovnost, duhovna sfera o kojoj ja pričam nije negde na nebu ili u kosmosu. Ne, ona je upravo tu, prisutna. Samo ne može se gledati u nj očinjim vidom.

U prirodi ne postoji rđavo, loše ili strašno ponašanje. Jagnje leži u travi a iz grma ga vreba vuk, napada i potom proždire. Ljudi bi odma skočili i rekli kako je to loše, možda, život nije fer. A u stvari, pljunuli su prirodu u lice. U prirodi je sve savršeno. Epiteti kao što su lepo/ružno, dobro/loše, pošteno ili kvarno, govori samo o onome što se unutar ljudi nalzi. I to ih čini posebnim. I sada zamisli tako hiljade ljudi koji imaju um ispunjen sudovima, i raznim konceptima i ličnim predstavama. To ne sumnjivo govori o hiljadu bogova. Čak su i žene poistovećene sa činjenicom da je Bog muški princip. Iako je nauka dokazala da je muskarac (vise) nagonsko a žena intuitivno biće.
U svim svetskim religijama (pored hrišćanstva) u Bogu se prepoznaje najviši ženski princip, Ljubav i Saosećanje-samilost. Ali i dalje ja u vernicima osećam kako Bogu daju (vizualizuju) oblik čovekolikosti. Jer Bog je stvorio čoveka po naliku svome. Ceo post se odnosi na suštinu, na postojanje tog entiteta, a ne na njegov opis. To je uzaludno. Time se ništa ne postiže. Govoriti kakav je Bog jeste govoriti o količini straha ili ljubavi ili besu ili nedostatku ili željama... Ali svedočiti o njegovom postojanju, mislim da nema išta lepše od toga. Jer to prevazilazi sve reči ljudskog jezika. To je stanje koje prevazilazi ovozemaljske zakone.

Kada se raznežiš zbog drage osobe ili rođenja deteta, nikakva materijalna stvar to ne može ni približno da dočara. Kakve reči. Jedino što ti preostaje je tišina jer celo tvoje biće govori. A čim ti počneš da objašnjavaš, praviš mit, iluziju. To nije to što je bilo u tom trenutku. Ali ti prosto znaš taj osećaj. I taj neko će te uvek podsećati na to.

Tako je isto i sa pričom o Bogu. Valja svedočiti o njemu tako što nećeš projektovati neke svoje predstave. Bog nije loš. Bog nije dobar. Ako se vežeš za neki termin, ti u sebi imaš ne sređene račune (majka te nije tešila, ili nikada nisi imao nešto pa kada si to nešto dobio i zasitio, sada to deliš i šakom i kapom. Veliš ako nisam ja imao neka imaju drugi. Sve pogrešno).
Ma ja sam čudan i to je to.
 
Član
Učlanjen(a)
07.10.2010
Poruka
30
Možda smijem, možda ne. Na ovoj temi pisati? Ako nesmijem, malo ću se dramatizirati svemirski. Mislim svemirski život. Malo je već detektiran neki signal života na Enceladusu, na ledenom Reu čak kisik i karbon dioksid. Život u različitim oblicima postoji u beskrajnim prostorima univerzuma. Uvijek jasno kažem: Ja vjerujem da bog nepostoji. Ne. Ja znam da bog nepostoji. Znam da Isus nije dolazio i nikad neće doći.
O potrebi postojanja na ovoj planeti, "bog govori o sebi". To ne znači da nerazumijem one koji su u fazi vjerovanja. . .
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Pročitaj svetog Vladiku Nikolaja Velimirovića.

Onda se ne slazem sa njim:). Od kad sam procitao njegovu knjigu "Вера Светих - Катихизис Источне Православне Цркве", u kojoj je na jednom mestu napisao:

Зашто је потребно да се деца крштавају?
Прво, из бојазни да дете, ако умре некрштено, буде искључено из хришћанске породице и да се тако на Последњем суду појави међу незнабошцима. Друго, зато што су апостоли крштавали децу (Д. ап. X, 44; I Кор. I, 16).
Треће, Господ Исус је много волео децу. Он је заповедио: „Пустите децу нека долазе к мени..." (о. X, 14)
Како се сматрају родитељи који неодговорно дозволе да им деца умру некрштена?
Као убице своје рођене деце.


Nemam neko misljenje o njemu.



Ja se neslažem sa mnogim stvarima ali ih prihvatam jer time prihvatam osobu sa kojom govorim. Da li ću ja da verujem u to ili da spoznam, o tome iskuljučivo ja odlučujem.

Postujem ja to u sta ti ili bilo ko drugi veruje, sve dok to ne ugrozava na neki nacin druge, samo se ne slazem :)
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Onda se ne slazem sa njim:). Od kad sam procitao njegovu knjigu "Вера Светих - Катихизис Источне Православне Цркве", u kojoj je na jednom mestu napisao:

Зашто је потребно да се деца крштавају?
Прво, из бојазни да дете, ако умре некрштено, буде искључено из хришћанске породице и да се тако на Последњем суду појави међу незнабошцима. Друго, зато што су апостоли крштавали децу (Д. ап. X, 44; I Кор. I, 16).
Треће, Господ Исус је много волео децу. Он је заповедио: „Пустите децу нека долазе к мени..." (о. X, 14)
Како се сматрају родитељи који неодговорно дозволе да им деца умру некрштена?
Као убице своје рођене деце.


Nemam neko misljenje o njemu.


Postujem ja to u sta ti ili bilo ko drugi veruje, sve dok to ne ugrozava na neki nacin druge, samo se ne slazem :)

Hvala na odgovoru (ovo nisam znao)

Priča da nekrštena deca ili ljudi ne mogu ući carstvo nebesko kod mene ne pije vodu. I ne mislim da je to sigurna permisa za ulazak u carstvo božje. Da je to kojim slučajem istina, onda bi taj Raj bio iskučivo pravoslavan (možda se nađe i retki slučaj katolika, a da nije to papa sa njegivom platnim spiskom koji služi nečastivom :), valjda me drug neće grditi:)). Zašto je to rekao, stvarno ne znam. Ali ono što sam trebao da čujem od njega (tj. da pročitam) bilo je ništa drugo do ta rečenica. Ja sam uvideo iz toga njegovu istrajnost vere koja je u tom momentu bila sam temelj njegovog Bića. Vera koja je prerasla u spoznaju (ili ja imam izuzetnu moć da intrepetiram neke upute i uvide onako kako meni odogovara ili mogu da ih protumačim onako kako one zaista treba da se ‚‚svare). I dalje moje mišljenje o njemu je i posle ovoga ne promenjeno. Jer je duboko u meni neke stvari ta rečenica pobudila. Ipak je čovek Čovek ;).

Niko tebe ne može povrediti. Šta god da kažem na tvoj račun, ja samo iznosim svoje pobude, odnos koji imam naspram tebe (u psihologiji i religiji to je Ego mehanizam). Prvi i osnovni postulat skladnog života je nedoživljavaj ništa lično. Ja čak i da te udarim (fizički) ja mogu nauditi telu ali Duši nikako. Duša je rezervisana za jednu osobu :). Posledice koje ću dobiti zbog toga to je opet moja stvar. Kako sejem tako i žnjem. Što u prevodu znači da Bog ne kažnjava, već naša dela. Dela učinjena iz Ljubavi su nagrada a iz mržnje osuda pre nego što su se i realizovala.

Jedina moja mana je što želim kako na forumu tako i van njega, da ljudi prihvataju tuđ stav. Ovakva komunikacija, sa tobom i Jurivikom (i još sa nekim) je u stvari zdrav tok komunikacije. Obostrano prihvatanje bez navale da je to isključivo istina ili da je neko drugi u krivu. I lični prostor da ono što sam čuo od tebe njega ili nje, sam analiziram, poverujem u to ili odbacim.
Nek oprosti Jurivaka što sam otišao sa teme.
 
Natrag
Top