Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Paranoja, svuda oko nas

Параноја, свуда око нас

У хеви-метал класику, композицији „Параноид” групе „Блек сабат”, реч – параноид – нигде се не помиње, иако је употребљена и као назив албума

Black-Sabbath-01.jpg
Продали више од 70 милиона албума: „Блек сабат”

Параноју ћемо, нажалост, лако препознати. Ту је, свуда око нас. Стрес којем смо свакодневно изложени идеална је подлога за једно такво осећање. Ако се дубље загледамо у себе открићемо да у свакоме од нас чучи неки мали параноик и само чека тренутак да се огласи.
Композиција „Параноид” групе „Блек сабат” иде сличним путем. Али музичари су ово стање додатно нагласили оштрим звуцима гитаре и баса, стварајући осећај нервозе који се савршено уклапа у текст. Интересантно, реч – параноид – нигде се не помиње, иако је употребљена и за назив албума на којем је песма издата. Очигледно, момци из бенда били су свесни да звук њихових инструмената говори за себе.
Чланови групе „Блек сабат” сматрали су да свој прави израз могу да пруже само на „дугосвирајућим” плочама. Како је, својевремено, за магазин „Гитар ворлд” испричао басиста групе Гизер Батлер, већи део „Параноида” написан је шест месеци пре изласка албума, још у време рада на првој плочи названој према имену групе:
„Све смо снимили смо за два-три дана. У ствари, требало нам је додатна три минута музике да бисмо попунили албум. Тони је смислио риф, ја сам на брзину срочио стихове, тако да је Ози морао да их чита док је певао...”
„Параноид” спада у хеви-метал дела за сва времена. Једнако се везује за групу као и за Озија Озборна који је морао да напусти друштво и крене сопственим стазама славе. Ово је Озију, који је поменуту композицију обично изводио при крају концерта, омогућило и да она буде снимљена у више „живих” извођења, што јој је додатно дало прави рокерски шмек.
„Блек сабат” потичу из Бирмингема, а основани су 1968. године. Тони Јоми и Бил Ворд су претходно већ свирали заједно. Придружили су им се Гизер Батлер на басу и Ози Озборн. Ози је посао добио након што је у локалној продавници музичких инструмената оставио поруку: „Ози Зиг тражи посао – поседује озвучење” („Ozzy Zig Needs Gig – has own PA”).
Први назив био им је „Полка Талк блуз бенд” преузет од назива јевтиног пудера који је користила Озијева мајка. Променили су име у „Земља” (Earth) под којим су направили и неколико демо снимака.
Али свирајући по Енглеској открили су да већ постоји група са истим именом и уследио је нови назив. Стицајем околности, у излогу биоскопа преко пута просторије у којој су вежбали био је окачен плакат филма „Блек сабат” из 1963, у којем је главну улогу играо чувени Борис Карлоф. Гледајући окупљену гомилу испред биоскопа, Батлер је приметио да су људи спремни да дају паре за филм који изазива ужас. Ово га је инспирисало да заједно са Озборном напише песму „Блек сабат”. Први концерт под именом „Блек сабат” одржали су 30. августа 1969.
Кренули су са окултним темама и текстовима инспирисаним хорором, у шта су вешто уклапали своје виђење музике. Бавили су се и друштвеним темама, корупцијом у политичким врховима, апокалиптичним пророчанствима, ужасима рата, злоупотребом наркотика...
Управо је чињеница да се Озборн одао дрогама утицала на то да буде одстрањен из групе 1979. Заменио га је дотадашњи певач групе „Реинбоу” Рони Џејмс. Потом је уследила сарадња са Јаном Гиланом, Гленом Хјузом, Рејом Гиленом, Тонијем Мартином и осталим члановима група „Дип парпл” и „Реинбоу”.
Мада су, као и други, пролазили кроз многобројне персоналне промене и стилска раздобља, задржали су оригинални звук и мрачне текстове.
Сматрају их пионирима хеви-метала. Овом музичком правцу својим албумима дефинитивно су дали обележје које траје до данас. Лист „Ролингстоун” уврстио их је међу „100 најзначајнијих уметника свих времена”. Продали су више од 70 милиона албума широм света и стекли статус једног од најутицајнијих хеви-метал бендова свих времена. Према критичарима „Ролингстоуна”, заувек су променили музику.
-----------------------------------------------------------------
Параноид

Окончао сам са својом цуром
јер није могла ментално да ми помогне
Људи мисле да сам луд,
пошто сам стално намргођен
По цео дан размишљам о којечему,
али ништа ме не задовољава
Мислим да ћу сићи с ума
ако не нађем нешто да ме смири
Можеш ли ти да ми помогнеш,
да ми окупираш мисли?
О да
Треба ми неко ко ће ми показати животне ствари
које сам не успевам да пронађем
Не могу да видим ствари које чине праву срећу,
мора да сам слеп
Нашали се, а ја ћу само да уздахнем,
и ти ћеш се смејати, а ја – плакати
Не могу да осетим срећу,
а љубав ми се чини толико нестварна
И зато, ако чујеш ове речи
које показују у каквом сам стању
Ја ти поручујем да уживаш у животу.

Волео бих и ја да могу,
али – сувише је касно.

Слободан Самарџија
Oбјављено: 14.10.2013.
Извор: Политика

 
Natrag
Top