BIZARNO U ovom selu devojčice se sa 12 godina transformišu u dečake i to ne mogu da spreče

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
BIZARNO U ovom selu devojčice se sa 12 godina transformišu u dečake i to ne mogu da spreče
Jutarnji.hr
Džoni je savršeno zdrav 24-godišnji mladić. Zanimaju ga devojke, voleo bi da se oženi i postane otac. No, njegova priča je sve samo ne obična. Džoni se, naime, rodio kao devojčica Felesita. Roditelji su ga oblačili kao devojčicu i odgajali kao devojčicu, sve dok mu nije izrastao penis.

670971_genetski-poremecaj-capture_f.jpg


Radi se o bizarnom genetskom poremećaju koji nastaje kada telo nije u stanju da proizvodi dihidrotestosteron (DHT) - hormon koji fetus podstiče na razvoj muških polnih organa. Poremećaj je manjak 5 alfa reduktaze, enzima koji obični testosteron pretvara u DHT.


Deca s tim poremećajem se rađaju bez penisa i testisa, sa organom koji liči na vaginu, no u stvarnosti se radi samo o zadnje dve trećine vagine, jer nemaju matericu ni jajnike. No, kada nastupi pubertet, nalet dodatnih muških hormona uzrokuje promene koje su zaustavljene tokom razvoja u stomaku - dečacima se spuste mošnice, a klitoris im naraste i pretvori se u sasvim upotrebljiv (iako ispodprosečno velik) penis. Testisi počnu da proizvode spermu, i sposobni su da postanu očevi.

Na globalnom nivou radi se o izuzetno retkom poremećaju, no u selu Salinas, izolovanom mestu u Dominikanskoj Republici, pojava je toliko česta da meštani imaju i ime za nju - zovu je "gevedoses", lokalni sleng koji grubo prevedeno znači "penis sa 12".

U Salinasu, poremećaj pogađa jedno od 90-oro dece, što je dovoljno često da Dominikanska Republika ima tri kategorije za pol - muško, žensko i pseudohermafrodit.

- Sećam se kao sam nosio malu crvenu haljinicu. Rođen sam kod kuće, umesto u bolnici. Nisu znali kog sam pola. Išao sam u školu i nosio haljinicu. Nikad mi se nije sviđalo da se oblačim kao devojčica. Kada su mi doneli igračke za devojčice, nikad se nisam igrao sa njima. Sve što sam hteo je da se igram sa dečacima - rekao je Džoni za "BBC"

311776_dominican-republic06apfoto-ricardo-arduengo_f.jpg


Ovaj poremećaj prva je otkrila endokrinolog dr Džulijen Imperato. Nakon što je čula glasine o devojčicama koje se pretvaraju u dečake, otputovala je u Dominikansku Republiku 70-ih godina prošlog veka i otkrila da su glasine istinite.

Slučajevi su okriveni i u sambijskim selima u Papui Novoj Gvineji, no tamošnja kultura tu decu doživljava kao muškarce s greškom, i društvo ih stigmatizira, dok u Dominikanskoj Republici prihvataju transformaciju kao razlog za slavlje.

Ova deca odrastaju u gotovo savršeno normalne muškarce. Tokom odrastanja se psihološki identifikuju sa dečacima, i gotovo uvek su sretni kada započne njihova transformacija. Ipak, u proseku imaju manji penis, manju prostatu, manje su dlakavi, i nikad ne pate od ćelavosti.

Zadnja činjenica podstakla je farmaceutski gigant "Merk" da razvije lek koji blokira 5 alfa reduktazu, i danas ga koriste i "obični" muškarci kako bi sprečili rast prostate i ćelavost.
 
Natrag
Top