Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Bisera Veletanlić

Bisa.jpg

Bisera Veletanlić rođena je 15. septembra 1942. u Sisku a poreklom potiče iz Bosanske Krajine (verovatno iz Bosanske Krupe ili Bosanskog Novog) odakle joj potiče otac.

Bisera je, kao i njena sestra Senka, počela da peva još u detinjstvu, već u osmoj godini. Pevala je, najpre, samo narodne pesme. Kasnije, u srednjoj školi, zavolela je i zabavnu muziku i počela da peva na školskim priredbama. Završila je srednju ekonomsku školu u Zagrebu. Jedno vreme je učila solo pevanje i violinu u srednjoj muzičkoj školi.

Prvi put je pevala javno 1960.godine u jednoj od emisija "Mikrofon je vaš". Na zagrebačkoj televiziji je debitovala 1963.godine u duetu sa Senkom, a zatim je još dva puta snimala za emisiju "Muzički TV magazin". Često je nastupala na zabavnim priredbama Produkcije gramofonskih ploča RTB.

U svojoj bogatoj muzičkoj karijeri snimila je veliki broj nezaboravnih pesama, koje su obeležile čitav jedan preriod u jugoslovenskoj muzici. Bila je aktivni učesnik, i redovno je odnosila prve nagrade stručnog žirija na festivalima "Opatija", "Vaš šlager sezone", "Beogradsko proleće", "Zagrebfest", "Split", "MESAM", a nastupala je i na domaćim izborima za Pesmu Evrovizije.

Najuspešniju saradnju, ostvarila je sa Kornelijem Kovačom i drugim beogradskim autorima, a snimala je i sa Arsenom Dedićem (Prozor, Vaš šlager sezone '74, Što još nikom' nismo dali - MESAM '88)) i Goranom Bregovićem (Šta ću, nano, dragi mi je ljut - Hit parada '75).

Osim muzikom, Bisera Veletanlić bavila se i glumom (filmovii i TV serije - npr. Ljubavni život Budimira Trajkovića)) i slikarstvom. Njen se muzički stil može opisati kao mešavina velegradskih šansona, domaćih šlagera i jazza.

Tokom 45 godina karijere snimila je pregršt singl ploča.

Izvor: Svaštara





 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.629



Kad sam našao Biseru,videh nema ove pesme...ja lično nikad je nisam voleo,Biseru...valjda klinac,pa nije kapirao

Kad je bila sahrana pokojnoj Dijani......negde u daljini.....čuo se radio,kaseta...sad nije bitno.......isplakao se,

sad kad je sve prošlo,ponove se oženio......povremeno,pogledam NJENU sliku na kompu,NJENOM

i idu reči pesme......dok se diže komp.......

Kad mi istekne vreme i krenem lagano,
jos jednom bih htela da dotaknem samo u mislima
taj savrsen dan, dan ljubavi.
Kad mi istekne vreme, ja hocu za sebe
da dva tri minuta, da mislim na tebe ,
pre odlaska u veciti mrak.
Hocu zlatni dan, suncem okupan.



Samo ja,Tamara i Nataša znamo značnje ovih reči......a i nikom ne bih mogao da objasnim ta zlatni dan,suncem okupan
Pozdrav od vašeg Baneta...novog šefa ovde



E da ide instrumental...mislim da je klarinet,nikad lepši solo nekog instrumenta nisam čuo,barem u domaćoj muzici
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Bisa je danas napunila 70 godinica... pa srećan joj rođendan i da nam još dugo peva... yes3:)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
242
Par skorašnjih intervjua:

Bisera+Veletanlic+Sutra+ce+biti+bolje.jpg







NE SAMO O POSLU: BISERA VELETANLIĆ



LAFICA UVEK IDE TEŽIM PUTEM









Otresita, šarmantna, emotivna, svojim glasom obojila je mnoge kompozicije i doprinela da postanu muzika za sva vremena

Sve čega se dotakne Bisera Veletanlić pretvori u ever green. "Kad mi istekne vreme i krenem lagano... lice ti je mirno kao jezero, ploviš sam... nikad više onog leta..."

Ti setni, vanvremenski stihovi obojeni njenim glasom kao da nas neprestano opominju "da se ljubav ne može uzvratiti", kako je napisao jedan od njenih fanova na "Jutjubu".

Sa našom najboljom pevačicom zabavne muzike i džeza u poslednjih desetak godina, razgovarali smo u jednom kafiću na uglu Cvijićeve i Ruzveltove. Pojavila se u haljini veselih, cvetnih dezena, ali pomalo namrgođena. Odbila je piće govoreći da žuri "za desetak minuta poslaću ove dosadne novinare kući" i dodala da stanuje blizu, u Dalmatinskoj, i da je već popila sve što je trebalo da popije, šaleći se na svoj račun, kako misli na lek za pritisak i kafu.

"Pa koliko vi mislite da ja ovde sedim sa vama, to sam već toliko puta pričala" — bili su često njeni komentari na naša pitanja, propraćeni ponekad i grimasama, koje su odavale njen smisao za glumu, a kako je razgovor odmicao sama je, kad oceni za potrebno, isključivala naš novinarski diktafon, da ne bi slučajno ostalo zabeleženo na traci nešto što nije želela. Nije bila za to da nam da fotografije iz privatnog albuma, karikirajući našu molbu rečima da ne želi sebe da gleda dok je bila mala "šta će vam moje slike iz detinjstva, ja sa cuclom, ja na noši".

To što sam temperamentna ne znači da nisam fina — branila je svoje ponašanje koje je naizgled neprijatno, a u stvari bilo simpatično. Iako je devica u horoskopu i voli čistoću i red, ona je zapravo, prava lafica naše muzičke scene, a takav epitet je prati i među kolegama. Otresita, šarmantna i emotivna.

Puna života, a ipak, nekako zarobljena u ovom našem, današnjem svetu koje nema dovoljno sluha za ljude predane poslu.

Ja sam odmah prihvatila ovaj razgovor, a trebalo je da odlažem, da kažem ne mogu ove nedelje, pa ne mogu one... tako bi mnogi radili, to se danas i očekuje, ali ja nisam u toj priči. Muzika je najveći deo mene, uvek sam tražila teži put, kad je teže onda je slađe. Mogla sam i ja da pevam gluposti pa da budem odmah "vau", ali nisam, isuviše poštujem muziku.

Bila je nadomak velike internacionalna karijere, pre nego što se za stalno preselila u Beograd. Pevala je u Nemačkoj, u američkim klubovima, i za njene jako uspešne nastupe čuo je i čuveni džez pijanista, kompozitor i producent Horst Jankovski. Ponudio joj je saradnju, i to vrlo ozbiljnu, turneje po celom svetu, Amerika, Japan, Afrika...

Bila je zbunjena i uplašena, na brzinu je izmislila da ima zakazana snimanja u Beogradu i odbila više nego primamljivu ponudu.

Senka je već živela u Beogradu, a i Bisera je sve češće navraćala. Beograd joj je bio jako lep i primamljiv, kao da ju je začarao, predala se i ostala. Poslovno gledano ta odluka i nije bila baš najbolja, u početku je išlo dobro, a onda je prestalo interesovanje za nju "bila sam u velikoj pevačkoj formi a deset godina nisam zinula".

Onda je ponovo napravila veliki povratak sa albumom koji je 1997. godine za nju komponovao Bata Kovač na kojem se našla i kompozicija "Zlatni dan". Zanimljivo je da je ta pesma tek u poslednje tri godine napravila "haos" i postala jedan od najvećih domaćih hitova ikada. Dodatni vetar u leđa donela joj je saradnja sa grupom "Darkwood dub" u kojoj je od pre nekoliko godina svira i njen sestrić Vasil. Prošle godine snimila je hit singl "Nešto sasvim izvesno."

Nastupi sa Vasilom su moji najlepši trenuci u muzici. Ne govorim tako zato što sam mu tetka, ali on je ne samo vanserijski muzičar, već i neverovatno ljudsko biće. Na kraju krajeva, to i nije tako čudno, Senka i Zafir su jako cenjeni ljudi i umetnici, ali Vasil je otišao korak dalje — kaže Bisera.

Sa Vasilom i bendom "Darkwood dub" u septembru planira turneju po Srbiji, a kada smo prošle nedelje razgovarali upravo se spremala da im bude gost na koncertu u Banjaluci. Kao rođenoj Zagrepčanki smeta joj što je hrvatska muzička scena prilično zatvorena za umetnike iz Srbije, čak i za Vasila i njegov bend što smatra velikom štetom, posebno ako se zna da su baš muzičarima iz Hrvatske ovde širom otvorena vrata.


BiseraVeletanlicPolitikinMagazin1a.jpg






Sa sestrićem Vasilom Hadžimanovim i grupom "Darkwood dub" planira turneju u septembru

Krajem prošle godine održala je solistički koncert na Kolarcu, tek drugi solistički koncertu u svojoj u karijeri.

Imam puno energije, ali nikome ne treba dobar pevač, umetnik, ovakvi kao ja samo smetaju, kad se pojavim kažu "daj makni nju". U redu, hoće ljudi da vide silikone, ali dajte malo mesta i onima koji umeju — predlaže Bisera.

I kad je nema na sceni peva, i kad je sama i u društvu. Peva čak i dok se vozi taksijem. Kad taksista pusti neku dobru muziku zapeva sa zadnjeg sedišta. Nekoliko puta joj nisu dali da plati "ne, ne i ne, taman posla, pa meni je Bisera pevala u taksiju". Peva i kad temperatura ne prelazi trideset stepeni, i kad su svi oko nje dobro.

Drugi su se bavili svojim životima, svojim porodicama, decom i muževima. Da li bih volela da sam sve to imala, da, volela bih, ali nije moglo, ne na način kako ja funkcionišem. Ja volim beskrajno svoj posao, meni je muzika sve. Ali, istovremeno muzika je i jako osetljiva priča, često se dogodi da mnogo više date nego što dobijete — kaže Bisera.

Možda su i zato toliko uverljive njene balade o ljubavima koje se ne mogu uzvratiti.



CRTICE IZ BIOGRAFIJE Bisera je detinjstvo provodila u Zagrebu i Sisku. Kao i njena sestra Senka počela je da peva rano, već sa osam godina stala je na binu, a prvi javni nastup imala je u tada jako popularnom programu "Mikrofon je vaš". Sedamdesetih godina postala je zvezda domaćih festivala. Njene melodije nisu osvajale publiku "na prvu" ali je zato često dobijala nagrade stručnog žirija na festivalima "Vaš šlager sezone", "Beogradsko proleće", "Split", "Opatija", "Mesam", "Zagrebfest". Jedna od najomiljenijih nagrada joj je "Ruža Portoroža" za najbolju interpretaciju koju su joj dodelile kolege. Nastupala je i na domaćim izborima za "Pesmu Evrovizije", ali je jedna od retkih u to vreme, možda i jedina domaća pevačica koja je dobila poziv od jedne strane države (Švajcarske) da je predstavlja na ovom popularnom kontinentalnom takmičenju.

MEŠAVINA POPA, ROKA, DŽEZA... U svojoj bogatoj karijeri Bisera Veletanlić je najuspešniju saradnju, ostvarila sa Kornelijem Kovačem i drugim beogradskim autorima, a snimala je i sa Arsenom Dedićem.
Osim muzikom, Bisera se bavi i slikarstvom i glumom, igrala je u filmu Srđana Karanovića "Sjaj u očima" i seriji "Grlom u jagode". Njen muzički stil se može opisati kao mešavina popa, roka, soula, džeza, hip hopa... Snimilaje veliki broj pesama "Milo moje", "Misli o tebi", "Ti si obala ta", "Ti si čovek moj", "Baj, baj, baj", "Volim te", "Ti nisi sam", "Zlatni dan", "To je ljubav", "Jedno leto kasno", sa Arsenom "Ne plači"...


D. Stevanović
Objavljeno u Politikinom Magazinu 774 / 29.07.2012.







NEMA SVRHE BORITI SE ZA KVALITET









Meni ne treba 15.000 ljudi na koncertu, jer nemam potrebu da nešto pokazujem svetu

BiseraVeletanlicFotoAVasiljevic1.jpg





Nije mi najvažnije koliko sam zaradila: Bisera Veletanlić (Foto A. Vasiljević)





Jedna od najznačajnijih pevačica zabavne i džez muzike, zvezda festivala "Opatija", "Vaš šlager sezone", "Zagreb", "Beogradsko proleće", "Mesam", "vlasnica" mnogih hitova, Bisera Veletanlić večeras će održati koncert u Zadužbini Ilije M. Kolarca.

Tokom karijere sarađivala je sa mnogim muzičarima, od Kornelija Kovača do Arsena Dedića, a uprkos priličnom stažu, iza sebe ima samo tri albuma: ploče "Bisera", "Sutra će biti bolje" i kompakt disk "Probudi se". Pre četiri godine objavila je trostruku kompilaciju najvećih hitova "Prozor" koja na najbolji način svedoči o karijeri dugoj više od četiri decenije.

Večeras će se, uz podršku starih saradnika Kornelija Kovača i Vasila Hadžimanova, i uz goste — članove benda "Darkvud dab", ponovo pojaviti na Kolarcu, mestu na kome je pre tačno 12 meseci održala prvi pravi solistički koncert u karijeri, iako je 44 godine u muzici.

■ Poželela sam da napravim reprizu, jer je prošle godine bilo toliko veliko interesovanje da je tri puta više publike ostalo ispred sale, i to mi je bio glavni podsticaj za još jedan koncert, s tim što sam ovoga puta malo izmenila repertoar. Unela sam pet-šest "novih" pesama, i to tako da svi budu zadovoljni. Pa i oni koji su me prošle godine pitali gde je "Fantom" ili neka druga poznata pesma…

S obzirom na toliko interesovanje, da li ste razmišljali o nekom većem prostoru u Beogradu?

■ Jesam, ali volim Kolarac, tu publiku, jer ona zna kako dišem. To mi je važno. Meni ne treba 15.000 ljudi na koncertu, jer nemam potrebu da nešto pokazujem svetu, prosto nisam takva. Više volim da koncert bude pravi doživljaj koji će i mene i publiku "držati", a nije mi najvažnije koliko sam zaradila. Znate, imam potrebu da posle nekih dobrih koncerata, pozorišnih predstava ili filmova ćutim. Za mene je uspeh kada se to desi. A nadam se i da ću ovim koncertom na Kolarcu zaokružiti vrlo dobru karijeru.

Zašto zaokružiti?

■ Mislim da je vreme da se povučem, ali ne naglo. Treba polako da počnem da se povlačim sa scene. Imam snage da se bavim muzikom, ali nema više svrhe. Toliko sam se trudila i trudim se i dalje oko kvalitetne muzike, a situacija je sve gora. To je razlog.

Ali pesma "Nešto sasvim izvesno" koju ste snimili sa bendom "Darkvud dab" jedan je od najvećih hitova 2011. Zar Vam to nije motiv da „gurate” dalje?

■ Jeste, a najdivnije od svega je što tu pesmu vole i mladi i stari. Nažalost, kod nas postoji podela na mlade i stare, a ne na dobre i loše. Za mene je izuzetno važno što su stariji ljudi, koji ne prate "Darkvud dab", odjednom upoznali grupu i svidela im se, a razlog je baš ta pesma. Zato mi je bilo potpuno prirodno da članove ove grupe pozovem da budu gosti na mom koncertu na Kolarcu.

Prošle su četiri godine od objavljivanja kompilacije "Prozor". Da li planirate novi album?

■ Volela bih da napravim još jedan CD, pa da mi to bude jubilarni drugi kompakt disk u karijeri. Jer imam jedan CD i jedan video spot, i svoju izdavačku kuću sam baš "bacila u veliki trošak". Nažalost, nisam imala ni povratnu informaciju koliko je diskova prodato tada, jedino znam da su izašla tri-četiri izdanja "Prozora". Ako bih skupila dobre kompozicije, uradila bih novi CD, sigurno. Ali pre nekog novog albuma, na večerašnjem nastupu biće i promocija DVD izdanja na kome se nalazi snimak koncerta na Kolarcu iz 2010.

J. Koprivica | 26.12.2011. | Politika




[TABLE]
[TR]
[TD="align: left"]
Pravila sam pesme za večnost

bisera.jpg




[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: normal"]U karijeri dugoj 45 godina, diva domaće zabavne i džez muzike Bisera Veletanlić ostavila je trajan pečat. Raskošna boja glasa i emocije koje je nesebično pružala doveli su je do vrha, ali zasluženih plodova je, kako kaže, moglo da bude i više. I mediji kao da su je, veli, zaboravili- nema priče više od decenije... Ekskluzivno za „Bilje i zdravlje“ Bisera je otvorila dušu:
- Niko me ne zove. I vi ste me pozvali zbog koncerta na Kolarcu.

* Više zbog priče o Vašem životu?
- Dobro, koncert je motiv. Nemam 25 godina, ne pravim skandale, nemam silikone, ne lupam gluposti, a to prodaje medije.

* U velikom stilu je solistički novogodišnji koncert na Kolarcu?
- To je „tradicionalno“ drugi koncert i time sam zaokružila dug ljudima koji vole da slušaju moje pesme za 45 godina rada. Skupština grada mi je pomogla i beskrajno sam im zahvalna.

* I vaš sestrić, Vasil Hadžimanov je pomogao?
- Bez Vasila ne bih mogla da mrdnem, pošto je najdarovitiji muzičar i izuzetno dobar čovek, a nije ni čudo jer je potomak mame Senke i tate Zafira. Vasil svima pomaže, ništa mu nije teško, čak preteruje u tome.

* Kako je došlo do trostruke kompilacija vaših najvećih hitova „Prozor“ u izdanju PGP RTS?
- To je bilo pre nekoliko godina. Snimila sam hitove i pesme nekih kompozitora kojih više nema, a meni su dragi i zaslužuju poštovanje. Uredno sam skupljala pesme godinama. Htela sam da otrgnem od zaborava pesme i ljude. Kad su mnogi posumnjali da sam pala u zaborav, desilo se čudo i trostruki CD. Otišlo je prvo, drugo, treće izdanje... Može se desiti da ponove, ali čini mi se da misle da nisam više aktuelna.

* Zašto je jedna muzička diva snimila tako malo?
- Snimila sam ranije jedan jedini CD „Probudi se“ i jedan spot. Drugi uzimaju debele pare, putuju po celom svetu, imaju sponzore. Ja sam jedinka koja se i dalje čupa.

* Da li je Vam je ikada pružena istinska šansa?
- Jedina šansa koju mi je pružio Beograd i država su prošlogodišnji i ovaj koncert na Kolarcu.

* Mnogi plaču uz vaše pesme?
- Videla sam ljude kako plaču. Osete emocije, jer ne umem drugačije, a pesme imaju poruku, ljudsku priču. Nisam pravila jahte i kuće, već pesme za večnost. Suština je da preneseš dušu, a ne da to ide na prvu ruku, u stilu „drm, tras, rke koke“, gde je važno samo da se rimuje.

* Koliko je teško sačuvati dušu sa iskrenim emocijama?
- Dušu čuvaju drugi, a i sama se čuva pomalo. Ne čuvam sebe, itekako se trošim i mislim da zato postojim na ovom svetu, a trošila bih se još i više kad bih imala prilike. Publici se dajem kompletno. Decenijama ne mogu da pevam koliko želim i mogu i to boli. To je rana koju sam zabetonirala.

* Izjavili ste negde da ćete da „gurate“ do osamdesete?
- Šta ću gurat do tada?

* Pa, valjda ste mislili na pesme, borbu, koncerte...?
- Ne znam da sam to rekla. Mora da sam bila malo čudno raspoložena. Ne znam dokle ću da guram, ali hoću dokle mi je zacrtano. Zaboravite to pitanje o smrti, Nova godina nosi lepše stvari...

* Nije bilo pitanje o smrti, naprotiv! U prilog tome, kako čuvate zdravlje?
- Samo se čuva. Pazim na pritisak i pijem lekove, poštujem terapiju dr Srđana Raspopovića. Kad mi se nešto kaže, držim se toga, kao i svaka devica, kao pijan plota. Sve u svemu, dobro se osećam.

* Pazite li na ishranu?
- Volim da jedem hleba i masti, hleba i putera. Povrće jedem sirovo, zdravo, puno salata, sve voće volim. Jedem i mlečne proizvode, mada kažu da to nije zdravo, međutim meni prija. Od slatkiša samo čokoladu i sladoled.

* Da li kuvate?
- Sad sam u fazi da spremam pačetinu i zečetinu. Imam periode kad šta spremam.

* Postoji li neki vid rekreacije koji volite?
- Šetam po Adi. Ceo krug, oko osam kilometara, obiđem i leti i zimi kad god stignem.

* Bore nećete da peglate?
- Čuj pitanje! Nije lepo tako „s neba pa u rebra“. Mislila sam da pitate o nekom Bori. To su intimne, strogo diskretne stvari.

* Citirala sam Vašu retku izjavu?
- Ako to neko radi od početka, to je u redu. Gde sad da idem da ravnam lice, da me više ne prepoznate. Drugi put me zovete na intervju, ne poznate me, pitate se gde je ona Bisera, nije stigla, a ja ispeglana „boli glava“. Samo mi je vrat ostao zbrčkan, kao i svima, i onda to izgleda još gore.

* Šta niste uspeli da ostvarite zbog muzike?
- Hiljadu stvari sam želela, ali sam toliko bila posvećena ovom poslu da sam zaboravila da postoji još nešto osim muzike.

* Planovi i želje?
- Planiram da živim i da budem zdrava. Želim da na ovim prostorima bude bolje, da se ljudi vole, da ne lažu, ne kradu. Da bude više iskrene, čiste i duboke ljubavi.
Bisera Veletanlić

PAMET SE POVUKLA
* Da li su Vas emocije vodile kroz život?

- Isključivo. Pamet se povukla, jer je videla da su emocije i srce toliko jaki u svojim odlukama.

* Biste li sad nešto menjali?
- Bih malo. Bavila bih se istim poslom, ali na drugačiji način.

* Koji je vaš „zlatni dan“?
- Ne još, ne daj Bože.

* A onaj lepši deo „hoću zlatni dan, suncem okupan“?
- Da, ali ima refren „kad mi istekne vreme i krenem lagano/ još jednom bih htela da dotaknem samo /u mislima taj savršen dan, dan ljubavi...“ Nema zlatnih dana, ali ima puno lepih dana.

HOBI
* Da li slikate i ima li novih ponuda za glumu?

- U jednom periodu slikarstvo je iz mene frcalo na sve strane. Napravila sam stotinak slika, a više od pola podelila. Prosto sam prosipala boje na platno, a ispale su čudesne slike. Sad je neko zatišje. Posle uloge u filmu „Ljubavni život Budimira Trajkovića“,
nema ponuda. Niko ne zove. Volela bih da malo „glumatam“.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]







Bilje i Zdravlje 02.01.2012.



 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Mrzeo me što pevam i igram kao crnkinja

INTERVJU: BISERA VELETANLIĆ

Mrzeo me što pevam i igram kao crnkinja

Džez pevačica priča o Adi Ciganliji kao svom izvoru energije, glasu i telu koji, kad ih upari, rade kao mašina, Vasilu Hadžimanovu, Arsenu Dediću, engleskom fudbalu, emocijama Duška Radovića...

Bisera-Velentanlich-foto-A-VASILJEVICH.jpg
Foto A. Vasiljević

Estradna umetnica i džez pevačica Bisera Veletanlić, zvezda domaće scene, i ove jeseni je, sa sastavom „Darkvud dab”, na turneji po Srbiji, obradovala stare i stekla nove obožavaoce. Ovu svoju muzičku priču započela je 2011, a završila je sinoć,koncertom u Centru „Sava”.
Najuspešniju saradnju ostvarila je sa Kornelijem Kovačem i Arsenom Dedićem. Osvajala je prve nagrade na svim festivalima.
Rođena je u Zagrebu. U mestu rođenja je završila školu solo pevanja. Majka Rozalija joj je Slovenka, a otac Mehmed Bosanac. Nije se udavala.

Kako se snalazite na muzičkoj sceni?
Nikad se nisam gurala ni bila nametljiva. Potpuno sam suprotna od svih naših „zvezda”. Mirna sam, tiha osoba. Volim da se družim, smejem i, naravno, pevam. Bez pevanja ne mogu. To sam ja. To najbolje znaju oni sa kojima sarađujem.

Koje je vaše najznačajnije iskustvo?

Pevanje u Nemačkoj. Bilo je to u drugoj polovini šezdesetih. Pevala sam u najelitnijim nemačkim i američkim klubovima. U tom periodu naučila sam kako se radi posao na najvišem nivou. Za mene je to bio životni fakultet. Jer, međunarodna konkurencija je bila velika. Ipak, odgovorila sam pravom merom na te izazove.

Gde sad skupljate snagu za sve napore?
Volim da pešačim. Meni je Ada Ciganlija izvor snage i energije. Odlazim na tu sportsku šetnju u društvu, ali i sama. Sad, jedno vreme, nisam išla do Ade. Slomila sam ruku na koncertu u Banjaluci, pa mi je oporavak trajao duže nego što sam to očekivala.

Čime čuvate dobar glas?
Odlazim na inhalacije pre koncerta. Spavam duže i manje pričam. Ali, za dobar glas, za umetnost uopšte, pa i za kompletan život, najvažniji su veliko srce i široka duša. Naravno, i genetika. Moji roditelji su fantastično pevali, a Senka i ja smo to nasledile. Dodatna sreća je i što su boje naših glasova posebne, pa zato i upečatljive.

Glas je obeležio vaš umetnički život, a privatni?
Ne želim da govorim o privatnom životu. Da se otvorim vama svi ostali bi me tu čačkali. Ta moja životna vrata ostaju zauvek zatvorena za javnost.

Koliko ste moćni na sceni?
Veoma. Osećam se tako i kad sam statična, kad pevam neku baladu, kao što su „Ne plači”, „Milo moje”... Ali, kad pevam nešto što traži ritam, spontano uparim telo sa glasom i tada radim kao mašina. Ne mogu drugačije. Ne vežbam to kod kuće. To je u meni. To je ono što mi ide iz srca i duše. Imam za to primer iz Frankfurta. U toku jedne pesme gost crnac je, naglas, da svi čuju, rekao za mene: „Mrzim je! Peva i igra kao crnkinja”. Ne znam šta je time hteo da kaže, ali doživela sam to kao veliki kompliment.

Kako se osećate na sceni kad aplauz traje i traje?
Kao Duško Radović kad ga je glumac Ljuba Tadić dovezao kolima do gimnazije ispod Tašmajdana i pokazao mu poruku koju su đaci napisali na zidu škole: „Živeo Duško Radović!” Duško je tada, pričao je Ljuba, zasuzio i, gledajući ka školi, pokušao da zapali cigaru zaboravljajući da mu jedna već dogoreva u ustima... Tako su deca, najveća Duškova ljubav, rasplakala svog pesnika.

Šta vam je važno dok pevate?
Muzičari su mi uvek najbitniji. Posebno mi je važan moj sestrić Vasil. On je moja krv. Na istim smo talasnim dužinama. Vasil u sastavu „Darkvud daba” svira klavir. Imam privilegiju da budem uz Vasila. On je takav pijanista da me, prosto rečeno, unese u ritam i onda poletim. Tada sam ja!

Čujete li se sa Arsenom Dedićem?
Znala sam da ćete me to pitati. Nažalost, ne. Ne znam zašto i ne znam zbog čega je do toga došlo... Nismo se mi ni ranije pozivali telefonima. Hrvatski muzičari sad često gostuju u Srbiji, posebno u Beogradu, ali nas niko ne zove u Hrvatsku. I to ne razumem.

Zapevate li i u kafani?
Ne. Nisam taj tip. Prvo, ne odlazim u kafanu uveče već, ponekad, danju, kad nema muzike. Ukoliko se to, ipak, dogodi i noću, onda, nesvesno, čujem gde muzičari greše, a to me zamara. Meni je, često, kad sam van scene, tišina najlepša muzika.

Kome sad pevate „Milo moje”?
Svima...

A kome, ipak, posebno?
Nemam nikog posebnog.To je divna balada, lirsko-epskog setnog sadržaja. Reči je napisao Duško Radović, a muziku Kornelije Kovač, a ja je, kao sve, pevam na svoj način, iz srca i duše. Ovo je pesma koja važi za sve odnose, pa čak i za stanje u zemlji u kojoj živimo. Apsolutno se uklapa u sva događanja.

Kako doživljavate publiku?
Kao nekoga s kim razmenjujem ljubav. Moram da imam kontakt sa publikom. Ne mogu kao automat da urlam, da foliram uzbuđenje i da vičem: „Dižite ruke, noge...”. To ne mogu. Meni je Kolarac potaman. „Potaman” se i zove sjajna pesma „Darkvud daba” koju pevam. Publiku osećam kako diše. Gledam ta uzbuđena lica koja imaju blagi osmeh. Time se napajam kao dragocenim životnim sokovima...
-----------------------------------------------------------
Opčinjena fudbalom

Šta gledate na televiziji?
Najčešće sport. Volim tenis i dobar fudbal. Naravno, nisam neki stručnjak, ali opčinjena sam činjenicom da se engleski i španski fudbaleri u toj igri daju potpuno, bez ostatka, bore se do poslednjeg daha. To je poenta njihovog odnosa prema igri. Oni celu utakmicu odigraju u početnom ritmu. Za mene je takva posvećenost igri fascinantna.

Slavko Trošelj
Objavljeno: 16.12.2012.
Izvor: Politika


 
Poslednja izmena od urednika:
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Bisera Veletanlić: Večeras u Budvi završavam karijeruVIDEO
Vijesti,BlicOnline
Slavna džez pevačica i jedno od najvećih imena jugoslovenske muzike Bisera Veletanlić saopštila je u emisiji "Boje jutra" na TV "Vijesti" da će večeras u Budvi završiti i zaokružiti svoju karijeru, gde ju je i započela pre mnogo godina.

243051_bisera-veletanlic-foto20-bliczena-goran-srdanov_f.jpg

Bisera Veletanlić
Bisera je istakla da ne žali što više neće nastupati i da joj ova odluka predstavlja veliko rasterećenje.

U svojoj bogatoj muzičkoj karijeri snimila je veliki broj nezaboravnih pesama, koje su obeležile čitav jedan preriod u jugoslovenskoj muzici.

Bila je aktivni učesnik, i redovno je odnosila prve nagrade stručnog žirija na festivalima "Opatija", "Vaš šlager sezone", "Beogradsko proleće", "Zagrebfest", "Split", "MESAM", a nastupala je i na domaćim izborima za pesmu Evrovizije.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Bisera Veletanlić dobitnica nagrade za životno delo "Nišvila"

Tradicionalna nagrada za životno delo, koju Nišvil džez festival dodeljuje zaslužnim domaćim muzičarima, ove godine je pripala Biseri Veletanlić, saopštili su danas organizatori.

wi7id.jpg


Veletanlić će prve večeri festivala, 10. avgusta, otvoriti "Nišvil".

Bisera Veletanlić je, osim toga što je i dalje jedno najvećih imena zabavne muzike na ex-Yu prostorima, sigurno i jedna od najoriginalnijih džez pevačica na Balkanu, ističu organizatori "Nišvila".

Od muzičkih početaka sa sestrom Senkom, preko „inficiranja“ džezom i „kaljenja“ na nastupima u američkim klubovima u Nemačkoj, do prvih singlova i uspeha na festivalima, pa sve do današnjih dana kada pesme u njenom izvođenju doživljvaju novu mladost, Veletanlić je uvek bila duboko u džezu.

Džez je učila od najboljih - Sare Von, Arete Frenklin, Bili Holidej, Ele Ficdžerald, jer, kako sama kaže, većina kvalitetnih i revolucionarnih stvari u muzici 20. veka potekla je upravo od "crnih vokalista i instrumentalista".


Veoma često je nastupala sa big bendovima i kombo bendovima sastavljenim od najboljih domaćih muzičara na džez festivalima (između ostalih i na prvom Nišvilu 1995. godine), klubovima i TV emisijama.

Njena sposobnost prilagođavanja različitim muzičkim idiomima možda se najbolje vidi u ne tako davnoj saradnji, u studiju, ali i na koncertima, sa grupom "Darkwood Dub".


Veletanlić se perfektno uklopila u savremeni stil ovog benda, zadržavši pritom sve elemente po kojima je prepoznatljiva.

Kada je reč o zabavnoj muzici imala je sreću da za nju pišu neki od najboljih jugoslovenskih kompozitora kao što su Kornelije Kovač i Arsen Dedić, ali su i ti autori imali sreće da njihove pesme upravo u izvođenju Bisere Velatanlić dobiju ultimativnu verziju, ocenili su predstavnici "Nišvila".

O njenim vokalnim kvalitetima dovoljno govori i broj osvojenih nagrada na festivalima zabavne muzike.


Svojevremeno je pobedila u Portorožu kada je na jedinstvenom festivalu nastupilo 16 najboljih jugoslovenskih pevača, koji su istovremeno bili i žiri.

Pobeđivala je i na festivalima u Austriji (uz pratnju Bečkog big benda), Luksemburgu...

Bisera Veletanlić je uticala i na razvoj jednog od najboljih srpskih džez muzičara mlađe generacije, svog sestrića Vasila Hadžimanova sa kojim i danas često nastupa.

Verovatno najveći komplment dobila je od svog idola iz mladosti - kada je na džem sešnu posle koncerta u Beogradu čula Velenatlić, čuvena Sara Von joj je rekla: "Šta ćeš ti ovde? Hajde sa mnom u Ameriku"“.

Veletanlić joj je zahvalila na komplimentu i skromno odgovorila da tamo sigurno ima mnogo boljih pevača od nje, na šta joj je Von, uz karakterističan gromoglasan smeh, rekla: "Ali, pobogu, nijedan beli! Beli ljudi u Americi ne umeju da pevaju kao ti".

(Blic Online)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549


Stavila sam na tatim YT kanal....ako ga banuju zadaviće me
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top