Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Bill Withers

bill withers.jpg

Rodno ime William Harrison Withers, Jr.
Rođen 4. srpnja 1938.
Mjesto rođenja Slab Fork, Zapadna Virginia
Žanrovi soul, rhythm and blues
Zanimanje tekstopisac
Instrument vokal, gitara, klavijature
Djelatno razdoblje 1970. - 1985.
Producentska kuća Sussex Records (1970. - 1974.)
Columbia Records (1975. - 1985.)

Biografija


Bill je rođen u Slab Forku, rudarskom naselju koje broji dvjestotinjak žitelja, kao najmlađe od šestero djece oca Williama Harrisona starijeg i majke Mattie Rose. Roditelji su mu se razveli kad je imao tri godine, nakon čega s majkom odlazi u petnaest kilometara udaljeni Beckley. U djetinjstvu imao je probleme s mucanjem i astmom.Kad je Bill imao trinaest godina umro mu je otac. Četiri godine kasnije prijavljuje se u američku ratnu mornaricu i većinu vremena provodi u službi na Guamu, dalekom tihooceanskom otoku gdje u slobodno vrijeme pjeva po barovima. Kasnih šezdesetih, nakon devet godina u vojsci, Bill seli u Los Angeles gdje postavlja zahode na novoizgrađenim zrakoplovima te istovremeno potpisuje ugovor s neovisnom diskografskom kućom Sussex Records.

Glazbena karijera


1970. godine Bill izdaje svoj prvijenac, nazvan Just As I Am, koji sadrži uspješnice poput „Ain't No Sunshine“, za koju osvaja prvi „Grammy“, i „Grandma's Hands“. Album, trajanja tek nešto više od pola sata, ubrzo je stekao kultni status kod kritike i slušateljstva. Withers osniva prateći glazbeni sastav i kreće na američku turneju, a nedugo zatim izdaje i drugi album, Still Bill, uradak koji je polučio izrazito uspješne „Lean on Me“ i „Use Me“ te zasjeo na prvo mjesto Billboardovih pop i R&B ljestvica. Uskoro su uslijedili nastup uživo u newyorškom Carnegie Hallu i izdanje trećeg albuma, nakon čega dolazi do prekida suradnje između Billa i kuće Sussex Records.
1975. godine potpisuje za diskografsku kuću Columbia Records, kojoj ostaje vjeran narednih deset godina, odnosno do kraja aktivnog bavljenja glazbom. U tom vremenu Bill izdaje pet novih albuma; komercijalno najuspješniji bio je Menagerie iz 1977., a sadržavao je i mnogo puta obrađivani klasik „Lovely Day“. Svoj drugi „Grammy“ osvaja 1981. za pjesmu „Just the Two of Us“ u duetu s Groverom Washingtonom. Četiri godine kasnije Withers javno obznanjuje povlačenje iz svijeta glazbe, iako 1987. osvaja još jednog „Grammyja“ u konkurenciji tekstopisca - Club Nouveau obradio je njegovu uspješnicu „Lean on Me“.

Privatni život


Nakon propalog jednogodišnjeg braka s glumicom Denise Nicholas, Bill se 1976. oženio Marcijom Johnson i dobio dvoje djece, Todda i Kori.

Izvor: Vikipedija






I moja omiljena :)



 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
PREMINUO BIL VITERS, AUTOR LEGENDARNOG HITA “AIN’T NO SUNSHINE”

b.jpg


Soul pevač Bil Viters preminuo je u 81. godini, potvrdila je u zvaničnoj izjavi njegova porodica.

Bil je umro usled srčanih problema, sa kojima se godinama borio.

– Razoreni smo odlaskom našeg voljenog i posvećenog supruga i oca. Imao je srce koje povezuje svet sa poezijom i muzikom, pričao je iskreno sa ljudima i povezivao ih je. Njegova muzika zauvek pripada ovom svetu. U ovom teškom vremenu, molimo se da njegova muzika pruži komfor i zabavu dok njegovi fanovi čvrsto čuvaju svoje voljene – navela je porodica u saopštenju.

Viters je otpevao neke od najlepših pesama svih vremena: “Ain’t No Sunshine”, “Lovely Day”, “Lean On Me”…

Dobitnik je tri Grammy nagrade, a u Rock and Roll Hall of Fame ušao je 2015. godine.


(Headliner.rs)
 
Natrag
Top