Bez traga nestali kupačica i “Petrof”

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Bez traga nestali kupačica i “Petrof”











Izvor:
Novosti.rs








UMETNIČKO blago koje je proteklih nekoliko decenija netragom nestalo iz Crne Gore, odnošeno je osim iz muzeja, galerija, arhiva, privatnih sefova, i iz sefova SDB, ali i hotela. U vreme “razvijenog” komunizma u nas, mnoga velika umetnička dela seljena su iz depoa muzeja na zidove novosagrađenih hotela širom Crne Gore kojima su po pravilu kao sive eminencije vladali “zaslužni revolucionari” svog kraja. Naravno bilo je i primera da “šira društvena zajednica” koja gradi hotel ne žali na njegovom opremanju te na tražištu kupuje najvrednije umetnine koje se novcem mogu kupiti.


reg-kupacica_620x0.jpg



Jedan od hotela sa najvrednijom zbrikom slika velikih majstora, sa naših prostora, bio je i nadaleko čuveni hotel “Berane”, gde je samo jedno od ukradenih dela vredelo nešto manje od sume za koju je prodato celo preduzeće, naravno i hotel.

Posle privatizacije HTP “Berane” nestao je triptih čuvenog slikara Uroša Toškovića. Delo je svojevremeno plaćeno nekoliko desetina hiljada maraka, odnosno tri slike kombinovane tehnike, koje čine celinu, iz jednog perioda Toškovićevog stvaralaštva krasilo je enterijer “Berana”. Čuveni triptih koji je pokazivan svakome od znamenitih gostiju nalazio se u manjem salonu u prizemlju.

- Samo ova Toškovićeva slika danas sigurno vredi onoliko koliko je grupa mešetara na berzi platila većinski paket akcija čitave firme. Nestalo je i veliko platno Aleksandra Prijića. Ukradena je i skulptura “Kupačica” delo akademskog vajara Dragana Mitrovića. Urađena je samo jedna njena kopija, postavljena na jednoj od plaža u Budvi.

Nema dileme, “Kupačica” je završila van Crne Gore. Vrednost ukradenih umetnina je tolika da bi specijalni tužilac za suzbijanje organizovanog kriminala, kada već vodi istragu o privatizaciji ove firme, mogao i tu “stavku” da ispita, priča čovek dobro upućen u celu stvar.

- Mislim da je vrlo lako utvrditi kada je ukraden “Triptih” Uroša Toškovića, bez obzira na to što su se menjale gazde hotela koji ne radi godinama. One su bile dobro ne samo preduzeća već i celog grada, kaže ovaj čovek, ukazujući da je među vlasnicima firme, koji su se menjali kao na traci bilo i strastvenih kolekcionara umetničkih dela...
Iz hotela je, kako su zabeležili hroničari, ukraden i skupoceni klavir firme “Petrof”. Prvo je odnesen mehanizam, a potom i i klavirska kutija. Međutim, sadašnji vlasnik Sveto Lutovac nije želeo da se pomiri sa nestankom starog i vrednog klavira, ali i pokušajem da se iz hotelskog zdanja odnesu dve, prethodno “razmontirane” izuzetno vredne drvene instalacije, skinute sa zidova velikog salona.

- Kada sam kupio hotel u njega sam ušao sa kamerom, koja je zabeležila sve što sam u njemu zatekao. Klavir “petrof” je već bio iznesen. Saznao sam kod koga se nalazi i zahtevao da se vrati, ako bude moguće i popravi. Sprečio sam iznošenje drvene instalacije, pripremljene za transport - kaže Lutovac.

 
Natrag
Top