Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Naš um može biti podstaknut Božjim Duhom i onda čovek može imati viziju kao prorok.

Samo na takav način je prorok Jelisije mogao videti greh Gijezija?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Kad je došao, stao je pred svoga gospodara. Elizej ga upita: »Odakle, Gehazi?« On odgovori: »Tvoj sluga nije nikamo odlazio.« Ali Elizej reče: »Nije li duh moj bio s tobom kad je netko sišao sa svojih kola te izišao preda te? Sad si primio srebro, pa možeš kupiti maslinike, vinograde, sitno i krupno blago, sluge i sluškinje.

To je isto kao kad Jovan kaže:"Bijah u duhu u dan Gospodnji", Otkrivenje 1,10. Dakle, bio je "prenesen" vizijom da vidi neke stvari tamo gde fizički nije stvarno prisutan:). Nema nikakvih ovde poteškoća za razmevanje. Tako je i sa Jelisijem. Jelijsije je u "viziji" bio prenesen da vidi šta radi Gijezije. Nije ništa iz Jelisija izašlo svesno itd...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.328
To je isto kao kad Jovan kaže:"Bijah u duhu u dan Gospodnji", Otkrivenje 1,10. Dakle, bio je "prenesen" vizijom da vidi neke stvari tamo gde fizički nije stvarno prisutan:). Nema nikakvih ovde poteškoća za razmevanje. Tako je i sa Jelisijem. Jelijsije je u "viziji" bio prenesen da vidi šta radi Gijezije. Nije ništa iz Jelisija izašlo svesno itd...

Aha. A kako ga je ''preneo''?
Kako ces ti preneti nekoga, da li u telu ili izvan tela? :)

Apostol Pavle rece za sebe: "znam coveka.. koji bese prenesen do sedmoga neba u Raj.. da li u telu ILI IZVAN TELA ne znam Gospod zna, i cuo je neiskazane reci koje coveku nisu dozvoljene govoriti''.

Vidis brate, covek moze biti ''VAN TELA'' i to Pavle priznaje, samo vi to ignorisete.

I u ovom slucaj Elizej je bio ''PRENESEN'' kako ja verujem ''VAN TELA'', jer ''DUH JE NESTO STO IZLAZI NAPOLJE" i to nije samo po Pravoslavnom, vec i po Adventistickom da "DUH IZLAZI".

Zasto sad to ignorisati, i zasto se praviti kao da to nije tako?



I Pavle kaze na drugom mestu:

''Jer znamo, da, dok smo u tijelu, u tuđini smo, daleko od Gospoda;... Ali se čvrsto uzdamo i vise volimo otići od tijela i sa Gospodom biti".

Zasto sad brate, ali zasto manipulisati tekstom ovde?


_____________________________________________________________________________________________

*Jos nesto:

Ima dovoljno dokaza da covek nastavlja svoj put nakon smrti, ali je problem sto adventisti to ne priznaju, pokusavajuci svoj stav nametnuti Bibliji.

U SZ ljudi o zagrobnom zivotu nisu mnogo znali.. Oni cak ni u vaskrsenje nisu svi verovali(tek kasnije Isaija uvodi nauku o vaskrsenju kao dogmu). Posebno je poznati slucaj Solomuna koji je ''lutao'' i ''pretpostavljao'', i onda adventisti uzimaju njegove reci kao ''dogmu''.

Kako uzeti reci Solomuna kao dogmu???
Posebno zato sto Solomun NEGIRA VASKRSENJE!

Ja bi postavio pitanje: ako Solomunove izjave u vezi stanja mrtvih uzmemo kao ''dogmu''.
Zasto onda ne bismo i njegove stavove o ''vaskrsenju uzeli kao dogmu''?

A vidi sta on izjavljuje o vaskrsenju:

"Njihove ljubavi, njihove mržnje, njihove ljubomore već su propale; oni nikad više neće imati dijela u svemu onom što se čini pod suncem."
[pogledati izvorni tekst> ovde koriscen : Tomislav Dretar].

Dakle ON NEGIRA VASKRSENJE> "NIKADA VISE!"

Zasto su Adventisti prihvatili nejgovo ucenje o ''stanju mrtvih'' a odbacili njegovo "pogresno" ucenje o ''vaskrsenju''?
Zar ne trebamo posumnjati da je jedan takav covek ovde ''iznosio svoja licna misljenja''?
I ako je ''pogresio u vezi vaskrsenja'' zar nije pogresio i u vezi ''stanja mrtvih''?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Aha. A kako ga je ''preneo''?
Kako ces ti preneti nekoga, da li u telu ili izvan tela? :)

Izvan tela. Ali šta to znači brate Mire000? Kao što sam objasnio to je stanje "prenetosti uma" u neki događaj a ne nekog duha. Evo još jedan primer:"A šeste godine, šestoga meseca, dana petoga, kad sjeđah u svojoj kući i starešine Judine sjeđahu pred mnom, pade onde na me ruka Gospoda, Gospoda. I videh, a to oblak na oči kao oganj, a od bedara gore beše oganj, a od bedara gore beše kao svetlost, kao jaka svetost. I pruži kao ruku, i uhvati me za kosu na glavi, i podiže me duh među nebo i zemlju, i odnese me u Jerusalim u utvrdi Božijoj na vrata unutrašnja koja gledaju na sever, gde stajaše idol od revnosti, koji draži na revnost.....", Jezekilj 8,1-3

Ovde je prorok Jezekilj video u viziji neke stvari zle koje čine starešine Judejske i sveštenici tajno. Ovde sada vidimo da se Jezekija nalazi u svojoj kući. A zatim u viziji on biva prenet na drugo mesto. Čak piše kako ga je anđeo uhvatio za kosu i podigao ga visoko a zatim slede druge stvari gde ga je anđeo preneo. Vidiš, ovde Jezekilj govori da je "on" prenet" tamo jer živopisno pominje kako ga je anđeo podigao za kosu. Očigledno se radi o telu Jezekijinom a ne o nekom duhu. Međutim, pošto znamo da je Jezekija ipak telom bio u svojoj kući sa starešinama jasno je da ovaj opis kako ga anđeo prenosi u telu svakako samo vizija u njegovom umu. To nije nikakav duh a nije ni u bukvalnom smislu Jezekija telom prenet tamo nego samo u viziji. Tako da je Jezekija prenet "izvan tela" putem vizije.

Apostol Pavle rece za sebe: "znam coveka.. koji bese prenesen do sedmoga neba u Raj.. da li u telu ILI IZVAN TELA ne znam Gospod zna, i cuo je neiskazane reci koje coveku nisu dozvoljene govoriti''.

Ista stvar. Pavle je bio prenet u viziji:).

Isto je i kada spavaš i sanjaš. Ti nisi svestan svog tela i ti zapravo ono što vidiš u snu to ti je stvarnost. Ne treba ti nikakav duh zar ne da te tamo prenese. Sve je u tvojim mislima.

I u ovom slucaj Elizej je bio ''PRENESEN'' kako ja verujem ''VAN TELA'', jer ''DUH JE NESTO STO IZLAZI NAPOLJE" i to nije samo po Pravoslavnom, vec i po Adventistickom da "DUH IZLAZI".

Ok, ako bi pretpostavili da je tako da duh izlazi iz čoveka prilikom ovih događaja pitao bih te koji to duh izlazi ako može objašnjenje? Voleo bih malo detaljnije da mi pojasniš. Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I Pavle kaze na drugom mestu:

''Jer znamo, da, dok smo u tijelu, u tuđini smo, daleko od Gospoda;... Ali se čvrsto uzdamo i vise volimo otići od tijela i sa Gospodom biti".

Zasto sad brate, ali zasto manipulisati tekstom ovde?

U tijelu znači u grijehu. Izvan tijela izvan grijha, a ne da izlazim iz tijela kao što uče pagani.

Evo dokaza da je Pavle mislio na to.

Rimljanima 8,6

Jer tjelesno mudrovanje smrt je, a duhovno mudrovanje život je i mir.
Rimljanima 8,7 Jer tjelesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava zakonu Božijemu niti može.
 
Natrag
Top