Beočin: Pravi ribe i ruže od šrafova

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Beočin: Pravi ribe i ruže od šrafova












Izvor:
Novosti.rs








Neobičan hobi bravara Milivoja Miće Panzalovića iz Rekovca kod Beočina. Vari skulpture od metalnih delova.

BEOČIN - Umetnička bravarija i izrada skulptura od metala specijalnost su Milivoja Miće Panzalovića (63), iz Rakovca kod Beočina, pa ga meštani slabije znaju kao dobrog bravara, a više kao komšiju koji ima neobičan hobi.



srb-hobi_620x0.jpg



Od dolaska iz Rijeke u Rakovac 1994. godine do danas Panzalović je svoju radionicu, kuću, dvorište i nesuđeni atelje napunio skulpturama urađenim od metala, a u slobodno vreme, kad nije u radionici, bavi se duborezom i izradom ikona u drvetu.

- Ceo život radim bravariju, od toga živim, a onda za svoju dušu varim skulpture od metala, starih i bačenih delova. Mojim komšijama kažem da ni slučajno ne bacaju razne delove od metala, i onda ja to zavarim i napravim u nekom obliku figuru - kaže Milivoje.
Kad je bežao iz Rijeke, u ono suludo ratno vreme, nije zaboravio svoje skulpture, doneo ih je u Rakovac, tu je kupio plac, sagradio kuću i radionicu i ponovo počeo da radi.

- Od kada sam pobeglica, tako ja to kažem, imao sam tri izložbe skulptura u Domu vojske u Novom Sadu i dve u Domu kulture u Beočinu. Ljudima je neobično kad vide pticu, ribu, puža ili cvet ruža od šrafova, delova brave ili lima - priča nam Milivoje, i pokazuje svoja dela, recimo pauna izvarenog od komada železa, a umesto repa šepuri se točak od mini-bicikla.

Kod Milivoja je uvek osmeh na licu, radi vešto i predano, ali ume odjednom da napusti posao da bi navario i napravio još jednu skulpturu. Dok sedi i odmara se od redovnog rada, Milivoje se prihvata dleta i daske i rezbari ikone.
- Čovek se posebno odmara kada radi ono što voli. A ja se ovim poslovima bavim od detinjstva. Stalno sam nešto eksperimentisao sa metalom, zavarivao, lemio...

U Rakovcu, u podnožju Fruške gore, gde je svio porodično gnezdo, česti gosti su mu vajari i slikari, dogovaraju se da u selu, ili negde u blizini, urede galeriju za stalnu postavku. Kako bi i drugi mogli da vide njihov rad.

Leti je dvorište Miće Panzalovića galerija na otvorenom, prepuna metalnih skulptura, i sve je više onih koji ih od Miće kupuju. Cena im je od 50 do 500 evra.
- Tek poneka se proda, osiromašio narod, pa ja dam i na poklon. Ikone radim najčešće po porudžbini, a predmete od metala više za moju dušu - priča Mića dok se sprema da se ponovo dohvati alata i počne da radi.

 
Natrag
Top