Bečej: Još prave mlinski kamen

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Bečej: Još prave mlinski kamen





Izvor: Novosti




U Bačkom Petrovom Selu jedina radionica za proizvodnju mlinskih kamenova u Vojvodini. U radionici „Krumanaker“ koriste mešavinu granula silicijuma i magnezitnog veziva


Jedina radionica za pravljenje mlinksog kamena u Vojvodini

BAČKO Petrovo Selo, kod Bečeja. Okolo plodna crnica. Kamena ni za lek. A upravo ovde nalazi se jedina radionica za izradu mlinskih kamenova u Vojvodini. Ovo „čudo“ je moguće jer se u radionici majstora Andraša Faragoa kamenovi ne klešu, nego - liju.

Mlinski kamenovi, još s vrata radionice rešava nedoumice iskusni majstor Andraš, mogu da budu prirodnog porekla, isklesani od kamena, a takođe i veštački napravljeni, od specijalne mešavine sitnih granula silicijuma i magnezitnog veziva.

Upravo njih proizvodi radionica „Krumenaker“, za koju dobro znaju vlasnici mlinova u Vojvodini. Ne samo onih za žito već i za kafu, a u poslednje vreme i za ljutu i slatku papriku.

- Nasledio sam ovaj posao od oca moje supruge, koji je godinama proizvodio mlinske i brusne kamenove - priča Farago, pokazujući pune vreće granula silicijuma razne veličine. - Ime radionice, upravo zbog tradicije, nisam menjao pošto su Krumenakerovi kamenovi nadaleko poznati. Glavni proizvod su nam mlinski kamenovi, pošto se brusni manje traže.

Veštački mlinski kamenovi, dodaje majstor Andraš, imaju veliku prednost u odnosu na prirodne.

- Kamenovi koji su izliveni ne moraju da se oštre, dok prirodni, s vremena na vreme, moraju. Jer, kada se „istupe“ počnu da muljaju, a ne da melju - objašnjava Farago, dok iz upravo podešenog mlina polako sipa toplo brašno od integralne pšenice. - Sam proces izrade mlinskog kamena nije ni lak ni jednostavan. Za veći kamen potreban je jedan dan da se izlije, a zatim se kamen suši i do mesec dana. Uvek se, naravno, izrađuju u paru, jedan je pokretan, drugi nepokretan, a mi ih, obavezno, besplatno montiramo. To je izuzetno osetljiv posao i jako nam je važno da kamen bude dobro podešen, jer samo tada može da pokaže sve svoje kvalitete.

Ekspanzija izrade mlinskih kamenova, dodaje ovaj neobični majstor, počela je pre dvadesetak godina, kada su sa radom počinjale male privatne pržionice kafe.

- I sada uvek na lageru imamo male kamenove za mlinove za kafu - kaže Farago.

- Najtraženiji su, poslednjih godina, kamenovi za mlinove za papriku, a traženi su i oni za mlevenje integralnih žitarica. Kada se kamen dobro podesi, može da melje tako sitno da brašno, kafa ili paprika budu samleveni sitnije od najfinijeg pudera.

Mlinski kamenovi, kaže majstor Andraš, dosta su traženi. Najviše oni manji. Godišnje u ovoj radionici izliju i desetak većih kamenova, promera većeg od šezdeset centimetara, koji koštaju oko 400 evra, ali i po nekoliko većih od jednog metra.

Najveći deo sirovina za proizvodnju mlinskih kamenova radionica uvozi iz Grčke, a deo se nabavlja i u Srbiji.



PORODIČNI POSAO

- Zasada posao ide dobro, dolaze nam kupci iz cele Vojvodine, ali i iz centralne Srbije, pa i iz Bosne, Hrvatske i Mađarske - navodi Farago. - Napravili smo pravu porodičnu firmu, pošto mi u poslu pomažu kćerka i zet, koji će, nadam se, nastaviti sa ovom, sada već porodičnom tradicijom.
 
Natrag
Top