Bebine potrebe

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Bebine potrebe


Odgovarajući na bebine potrebe vi produbljujete životni optimizam sa kojim ona dolazi na svet. Kroz vas i vaše ponašanje novorođenče doživljava okolinu koja ga okružuje.​

BEBA.jpeg


Razmaženost

"Nemojte bebu mnogo da nosite, razmazićete je!"

"Pusti je da plače, nahranjena je, presvučena, šta joj još treba?"

"Vidiš da plače- pokušava da ti komanduje, ostavi je, neće joj ništa biti!"

Ovakve i slične "savete" ste do sada već nebrojeno puta čuli. Preterano maženje i paženje razmaziće vašu bebu - logika je na kojoj se zanivaju ove "dobronamerne" sugestije. A da li je to stvarno tako?

Umesto što ćete bebu na krajnje surov način puštati da se sama u krevecu uz plač smiri i uspava, uzmite je u naručje, pričajte joj i mazite. O problemu razmaženosti ne razmišljajte, jer kako tvrde psihijatri, ljubavlju se dete ne možete razmaziti.

Zadovoljavajući njegove potrebe za kontaktom i blizinom, nećete od njega stvoriti "čudovište" koje će jednoga dana vama manipulisati. Razmaženo dete nije ono koje je dobijalo suviše već, kako to iskustvo pokazuje, premalo ljubavi.

Plač je način na koji vaša beba pokušava nešto da vam saopšti. Nekada je u pitanju glad, nekada pospanost ili, pak, pelena koja joj smeta. Ali, plač može da bude i poziv na nežnost i ljubav. Zar tako nešto treba odbaciti?!

Mnogi "iskusni" roditelji smatraju da bebe plačem manipulišu, da pokušavaju da skrenu pažnju na sebe, a da iza toga ne postoje nikakve realne potrebe. Psiholozi tvrde sasvim drugačije: bebe ne umeju da glume, a kamoli da smišljaju razne "podle" malverzacije. Plakanje nije bebin proračun, već izraz njenih vrlo različitih potreba. Čak i beba od tri meseca može da ima socijalni nagon, želju za drugom osobom, društvom. A da ne govorimo o osećaju sigurnosti koji ima kada se nađe u maminom zagrljaju. Odgovarajući na bebine potrebe vi produbljujete životni optimizam sa kojim ona dolazi na svet. Kroz vas i vaše ponašanje novorođenče doživljava okolinu koja ga okružuje. Ako je podmireno i zadovoljno u svakom pogledu, ono će biti srećno i veselo. Zagrljajem i nošenjem vi ga nećete razmaziti, već mu pružiti dokaz dragocene ljubavi koja će zauvek ostati oslonac u njegovom životnom
samopouzdanju.

Zato, ne oklevajte, nosite svoju bebu kada god ona poželi. Pružajte joj ljubavi što više možete. Dodirom je nećete razmaziti, već je životno ohrabriti.

Neprilagodljivost

Možda ste baš vi roditelji bebe koja odbija sve što je nepoznato – nove stvari, ljude, hranu. Neke uznemiruje promena bilo koje vrste, čak i tako uobičajena kao što je izlazak iz kuće do kola. Ako vas takva situacija podseća na vašu bebu, nastojte da napravite dnevni raspred sa malo iznenađenja. Hranjenje, kupanje i odmor treba uvek da budu u isto vreme i na istom mestu, uz najmanja moguća odstupanja od rutine. Uvođenje novih ljudi i igračaka (i hrane, kada vaša beba bude za to spremna ) mora da bude postepeno. Na primer, stavite novu pokretnu igračku iznad krevetića samo na minut ili dva. Sklonite je i ubrzo ponovo vratite, ovaj put je ostavite koji minut duže. Nastavite da produžavate vreme izlaganja igračke dok ne vidite da je beba spremna da je prihvati i u njoj uživa. I druge nove igračke i predmete uvodite na isti način. Nepoznati ljudi, oni koje beba upoznaje, u početku neka samo borave sa bebom u istoj sobi, potom neka joj se obrate iz daljine, zatim neka komuniciraju sa bebom iz blizine, pre nego što pokušaju da uspostave fizički kontakt. Kasnije, kada uvedete čvrstu hranu, dodajte novu vrlo postepeno, počnite sa malom količinom i povećajte porciju tokom nedelju ili dve. Nemojte davati novu vrstu hrane pre nego što se beba potpuno navikne na jednu. Nastojte da izbegavate nepotrebne promene kada kupujete – neka nova bočica bude, ako je moguće, sa istom šarom i iste boje kao prethodna, kao i novu igračku za kolica, novi prekrivač za krevetić. Ako se neka stvar pohaba ili slomi, pokušajte da je zamenite identičnom ili sličnom.

Nošenje

One koji nikada nisu nosili malecnu bebu ovo iskustvo isprva može činiti vrlo nervoznim. Ali ono isto tako može i bebu učiniti nervoznom. Posle nekoliko meseci nežnih i bezbednih kretanja u tesnoj čauri materice, biti izvučen, nošen u vazduhu i spuštan naglo, može da predstavlja priličan šok. Pogotovo ako oslonac za glavu i vrat nije dovoljno siguran, ovo može da uzrokuje zastrašujući osećaj padanja kod bebe, i shodno tome, reakciju trzanja. Otud tehnike dobrog nošenja bebe nemaju za cilj samo da beba bude bezbedna, već i da se oseća bezbednom.

*Pre nego što uopšte i dodirnete svoju bebu, objavite joj svoje prisustvo glasom ili kontaktom očima.

*Dozvolite bebi da se prilagodi promeni oslonca, sa dušeka na ruke, tako što ćete podmetnuti ruke pod nju (jednu pod glavu i vrat, drugu pod zadnjicu) i držati tako nekoliko trenutaka pre nego što je zaista podignete.

*Podvucite ruku pod bebinu glavu i niz vrat, tako da vam ruka služi kao njihov oslonac, a da guza bude u šaci.

Drugom rukom pridržite noge, i podignite bebu nežno ka sebi, mazeći je pri tom. Ako se nagnete napred da joj se približite, smanjićete razdaljinu koju beba treba da pređe u vazduhu - i neprijatnost koja otud potiče.

*Kada je beba veća, može vam oboma biti prijatnije ako jednu ruku držite ispod nogu i zadnjice, a drugom pridržavate leđa, vrat i glavu (svojom šakom obuhvatite bebinu ruku, zglob neka je ispod glave).

*Neke bebe više vole da se, sve vreme ili ponekad, nose na ramenu. Bebu je lako podići na taj način s jednom rukom na zadnjici, a drugom ispod glave i vrata. Dok beba ne počne sama da drži glavu, moraćete da obezbedite oslonac. To se može učitniti i jednom rukom ako ušuškate bebinu guzu u krivinu lakta i podvučete ruku niz leđa, pri čemu šakom pridržavate glavu i vrat.

*Čak i prilično male bebe uživaju u tome da se nose licem ka spolja, tako da mogu da prate šta se dešava u svetu, a mnogim starijim bebama je to omiljeni položaj. Okrenite bebu ka spolja, držeći jednu ruku preko njenih grudi i priljubite je uz sebe, a drugom rukom pridržavajte je za guzu.

*Nošenje na kuku daje vam slobodu da koristite jednu ruku za poslove dok nosite veću bebu. (Izbegavajte ovaj način nošenja ako imate problema sa kičmom i krstima). Držite bebu pripijenu uz svoje telo jednom rukom, tako da joj je guza na vašem kuku.


svetusliciireci
 
Natrag
Top