Bebe i deca,istine i zablude

Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1
Obzirom da sam i sama "mlada" majka, poprilichno sam bila prinudjena da se informishem i istrazujem u ovoj oblasti, iz jednog jednostavnog razloga. Ne postoji jedno mesto gde mozete da odete i dobijete informacije o odgajanju dece a da one pritom nisu obojene motivima raznoraznih proizvodjacha bebi hrane, misljenima pedagoga i pedijatara koji nisu obnavljali znanje iz oblasti kojima se bave i po desetak godina,itd... Prvi primer :
Ja jos uvek dojim svoje dete koje ce u februaru napuniti dve godine. Ona sasvim prirodno i samovoljno pocinje da izbacuje pojedine podoje i vidim da je priroda nase vrste uredila stvari tako,a ne po zelji drzave - do godinu dana,zato sto majka mora da se vrati na posao!!! Jedan lekar mi je rekao da me treba predloziti za plakat UNICEF-a, dok mi drugi umalo nije glavu otkinuo zato sto smatra da radim sve to iskljucivo zbog sebicnosti i sopstvene potrebe da budem MAJKA... Bezbroj je primera zbog kojih bih volela da izadjem u javnost i prenesem sve ono sto se meni i drugim majkama desava a to buduce majke nikako ne mogu znati jer se o tome ne govori javno. Inace, da zaokruzim pricu oko dojenja, zaista jeste preporuka UNICEF-a da se dete obavezno doji bez prekida do druge godine,ukoliko majka naravno ima mleka i dete zeli da sisa. Doktorka koja smatra da se razmecem svojim materinstvom, samo je trebala da se konektuje i na sajtu UNICEF-a bi mogla da procita te informacije. Nije cak morala ni da odlazi na seminare,dovoljno bi bilo samo da je imala zelju da dopuni svoje znanje... O drugim primerima,sledeci put.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Kako ljudi kažu "koliko ljudi toliko ćudi"-tako je i sa doktorima. Svako tera svoju teoriju i misli da je samo on u pravu.
Moje lično mišljenje je da treba dete dojiti do godine dana. Sve što je preko toga naravno da ne može škoditi. Ako je kod tebe tako da dete samo smanjuje obroke pa to je savršeno.
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
U Srbiji tek svaka osma majka doji svoju bebu, i to su oni zvanicni,alarmantni podaci koje čujemo tokom Nedelje dojenja. Razloga je mnogo, ali ja verujem da je pravi razlog to što roditelji nisu dovoljno upoznati sa blagodetima koje dojenje donosi njihovim bebama, sa jedne strane, i što mame, sa druge, nisu dovoljno istrajne da istrpe prvih par dana/nedelja bolova, mleka koje nadolazi i ragada.
Kad smo već kod ragada, najefikasniji preparat za njihovo sprečavanje je lanolin, koji je pri tom i veoma jeftin, naročito ako se kupuje u državnim apotekama. Sve apoteke ga imaju, zato što je to jedan od osnovnih sastojaka krema i pomada. Tu je i ista stvar, stoprocentni lanolin, samo upakovan u originalno pakovanje i pri tom desetostruko skuplji.
Uglavnom, da ne dužim, sina sam dojila godinu i malo preko i prestali smo zato što nam je sestrica bila na putu. Ćerku dojim više od godinu dana i, što se mene tiče, cokaće dokle god bude želela.
Klinci su toliko kratko "mali", a prednosti dojenja su nebrojene. Među najznačajnijim su pozitivno dejstvo na imuni sistem, pravilno formiranje vilice, pozitivan podsticaj inteligenciji deteta, bliži odnos i primetno samopuzdanje dojenih beba.
Pri tom, ne verujem da decu treba dojiti u nedogled, ali da li iko zna trogodišnjaka koji želi da coka?
 
Natrag
Top