Beadwork - rad sa perlicama

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Beadwork - rad sa perlicama

Jovana Obradović nam govori više o jesenjoj igri staklenih perli - Jesenja inspiracija i nove kreacije nakita!

jovana_obradovic_ogrlica_od_perlica_01.jpg


Beadwork ili „rad perlama“ je vrsta umetnosti (ili zanata) koji se bavi pričvrščivanjem kuglica korišćenjem igle i konca, ili pak savitljive žice. Beadwork je zastupljen u kreiranju nakita ili ukrasnih predmeta, kao i kod ukrašavanja garderobe, modnih detalja, zavesa ili umetnina.

Postoje više vrsta tehnika pričvršćivanja perlica od kojih su najčešće pletenje na razboju, heklanje, nizanje i vezenje. Pored jednostavnih tehnika nizanja, postoje i veoma kompleksne tehnike koje zahtevaju znanje, vreme i umeće. Od prastarih vremena ova tehnika zastupljena je kao umetnički izražaj među mnogim civilizacijama. Pre više od 5000 godina ljudi su korstili perle u verske svrhe, kao talismane, ukrase ili za lečenje.

jovana_obradovic_ogrlica_od_perlica_02.jpg


Danas razgovaramo sa Jovanom Obradović - Princess of Handmade na temu nizanja perlica - Beadwork-a.
Ona je ove jeseni inspirisana beadwork-om kreirala nekoliko fantastičnih komada nakita koje će nam predstaviti u daljem razgovoru.


Šta je sve potrebno za nizanje perli – Beadwork?

Za beadwork ili nizanje perli, potrebne su vam perle, igla i nit, kao i puno slobodnog vremena i strpljenja jer je za neke komade nakita ili komplikovane figurice potrebno i preko 20 sati rada.

jovana_obradovic_braon_narukvica_perle_03.jpg


Recite nam više o perlicama, njihovom izgledu, kvalitetu i vrstama.

Perle koje se koriste za nizanje, mogu biti različitih veličina i od različitih materijala. Uobičajeno se koriste perlice od 1mm prečnika, dok su najveće one od 4-6mm koje se računaju kao „sitne perlice“. Mogu biti od različitih materijala kao sto su plastika, staklo, drvo... Moj izbor su staklene perlice. Među krupnijim perlicama najkvalitetnije su Swarovski i murano, a ni perle od češkog stakla ne zaostaju po kvalitetu. Veoma je važno znati veličinu perli jer od toga zavisi kakav ce se na kraju efekat postići.

jovana_obradovic_braon_narukvica_perle_02.jpg


Nizanje perlica, umeće i materijali.

Nit koja se koristi u radu sa perlama moze biti jednostruka (ribarski konac) ili višetruka, kada je upleteno više niti (konac za šivenje), sintetička ili od prirodnih materijala, elastična ili neelastična. Ja najčešće radim sa ribarskim koncem debljine 0,20 do 0,30 mm u prečniku. Često mi se postavlja pitanje da li prsten ili narukvica mogu da puknu pa tome u prilog ide podatak da ovaj najlon ima nosivost od 8 do 10 kg.

Igla koja se koristi je naizgled ista kao i obična igla za šivenje međutim, igla za rad sa perlicama ima tanju ušicu i savitljiva je. Na zalost posto se takve igle teško nalaze kod nas, ja najčešće uplićem rukom što znatno otežava i usporava rad.

Osim ovih osnovnih stvarčica, da bi se napravila jedna narukvica, ogrlica ili par minđusa potrebne su i kopcice, alkice, udice i naravno, pregršt strpljenja.

jovana_obradovic_braon_narukvica_perle_01.jpg


Jesenja inspiracija – igra staklenih perli.

U poslednje vreme sam uglavnom radila efektnije komade koji su dovoljni sami za sebe. Koristila sam visokokvalitetne materijale da bi najbolji efekat kod svakog komada nakita bio maksimalan. Vodila sam se time da je počela sezona klubova i da ce uskoro početi i euforija oko prazika pa sam pravila krupnije komade i koristila perle sa visokim sjajem. Služila sam se tehnikama za pletenje perlama jer njima mogu da postignem neobične i nesvakidasnje oblike koji definitivno ne mogu da se sretnu na svakom koraku.

jovana_obradovic_plava_narukvica_perle_01.jpg


Predstavljamo vam nekoliko unikatnih kreacija Jovane Obradović – ogrlicu od sitnih perli i dve narukvice od perlica kreiranih za nastupajuće praznike.

Ogrlica je napravljena od najsitnijih staklenih crnih i srebrnih perlica, prečnika 1mm. Sastavljena je od 12 jednakih delova od kojih je svaki pravljen posebno. Spajanjem na kraju krugovi formiraju ovakvu celinu. Za svaki krug utrošeno je oko sat vremena, dakle, potrebno vreme za celu ogrlicu bilo je oko 13 sati. Cena ove ogrlice je 3000 dinara.

jovana_obradovic_plava_narukvica_perle_03.jpg


Plavo-crna narukvica je napravljena od crnih českih staklenih perli visokog sjaja čiji je prečnik oko 8 mm i sitnih plavih staklenih perlica prečnika 2mm. Interesantno je da se za ovu narukvicu koristi samo jedna duga nit. Vreme potrošeno za izradu ove narukvice bilo je 7 sati. Njena cena je 1400 din.

jovana_obradovic_plava_narukvica_perle_02.jpg


Braon narukvica je takodje sastavljena od sitnih staklenih perlica. Na njoj su dve veličine iste nijanse. Sitnije perlice su prečnika 1mm a malo krupnije 4 mm. I za ovu narukvicu je pri izradi potrebna samo jedna duga nit a vreme koje je potrebno da bi se napravila je oko 6 sati. Cena narukvice je 1200 dinara.

Autor: sandrina

Izvor: Oko mode



 
Natrag
Top