Baterija i HDD u laptopu, radni vek

Član
Učlanjen(a)
16.12.2010
Poruka
147
Zdravo, laptop koristim dnevno ~3h, poslovno.
E sad' interesuje me pošto mi baterija nije potrebna, tj. uglavnom mi je kućna varijanta (uz DC priključak/punjač), pa da li treba da sklonim bateriju, kako bih joj produžio radni vek? Koliko mi je to pametno?
I što se tiče HDD, ATA 40gb 5400rpm je u pitanju, da li treba u podešavanju za ono gde je čuvanje energije, da tu podesim da mi se HDD gasi na određeno vreme kad' je laptop u ''stand by'' režimu, il da on stalno radi, tj. da ga nikad ne gasi? Koliko mi je to pametno da radim sa njim, prednosti-mane?
Inače da, na koliko da stavim da se monitor gasi kad' ga ne koristim tj. u stand by režimu? Kod mene je podešeno, kad je na punjaču da se ugasi ukoliko ga ne koristim za 5min, a kad je preko baterije posle 3min? Da li to nekih mana što se tiče čestog gašenja panela/monitora?

I jel ima još neke cake da se smanji potrošnja na laptopu?

 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
baerija ti je potrosni materijal.moj stari je kupio neku tosibu novu i msm da je garancija na bateriju bila 6meseci ,a njemu je za tih 6 meseci znatno oslabila,tako da je on uspio da vrati bateriju i dobije novu.a sto se tice skidanja baterije sa laptopa po meni to nije bas najbolje,kod mene je stalno na njemu a kad planiram da radim na laptopu duze od pola sata ja ga stavim na punjac i nikad ga neskidam s punjaca.jer je baerija svaka ogranicena brojem punjenja i praznjenja,tako da kad ti je skoro pa prazna (nekih 20%) stavis je na punjac i neiskljucujes punjac kad se ona napuni nego stalno drzis punjac dok doristis laptop toga puta,kad zavrsis skines punjac i opet isto.nepreporucuje se kad ti baterija padne na 70% stavit je na punjac da se dopuni al kad ti prazna posve stavis je 5-10 min sam da se malo dopuni to nije preporucljivo,uostalom imas na netu puno toga kako zastititi lion bateriju za sto duzi vijek.sto se tice gasenja monitora i hdd ni jedan ni drugi nevole sad me ugasi pa me upali i tako 20-30 puta u roku 5-6 sati,nevole to ni hdd ni monitor,ako mene pitas bolje ti je da ti rikne baterija nego hdd ili monitor.
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2010
Poruka
147
saznao sam da je najbolje da se vrši kalibracija baterije
tačnije da je punim 2x mesečno, jer meni ona nije toliko potrebna, tako da nemam potrebe da je stalno čuvam u laptopu
kao što si reko, ima ograničen broj punjenja...
meni su objasnili ovako:
stavim bateriju u laptop, ispraznim je do ~10%, onda uključim na punjač i napunim na 100% i onda je ostavim u torbi... kada treba ponovo da se vrši kalibracija na njoj, ponovo je stavim, ispraznim do 10%, i ponovo napunim do 100% i ostavim je u torbi... znači da je baterija u torbi uvek puna... :)
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
saznao sam da je najbolje da se vrši kalibracija baterije
tačnije da je punim 2x mesečno, jer meni ona nije toliko potrebna, tako da nemam potrebe da je stalno čuvam u laptopu
kao što si reko, ima ograničen broj punjenja...
meni su objasnili ovako:
stavim bateriju u laptop, ispraznim je do ~10%, onda uključim na punjač i napunim na 100% i onda je ostavim u torbi... kada treba ponovo da se vrši kalibracija na njoj, ponovo je stavim, ispraznim do 10%, i ponovo napunim do 100% i ostavim je u torbi... znači da je baterija u torbi uvek puna... :)

najbolji način da se baterija (mada bi ispravniji naziv bio akumulator) što duže sačuva!

pozz!
 
Natrag
Top