Baštensko cveće

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
-Tropaeolum speciosum :
2018.jpg

Otrovna ali izuzetno dekorativna vrsta dužine i do 3 metra.Višegodišnja je biljka ali ne podnosi niske temperature pa joj se u uslovima Srbije mora pružiti zaštita tokom time, odnosno unošenje u zatvorene prostorije. Problematična je za razmnožavanja jer seme brzo gubi klijavost pa je potrebno sejati što svežije seme. Klijanje se može odužiti i na godinu dana, pa ovo treba imati u vidu pri setvi. Kontejnere sa semenom održavati vlažnim i slobodnim od korova tokom ovog perioda i tek nakon isteka smatrati da je mogućnost klijanja prestala. Traži hranljivo zemljište i vlagu i osetljiva je na preterano zagrevanje korenovog sistema.
-Tropaeolum tricolor :
Tropaeolum_tricolor_tm23.jpg

Veoma dekorativna vrsta, sa neobičnim, mamuzama nalik, cvetovima. Oni su trobojni, od ivice intenzivno narandžasto-crveni, u osnovi modro ljubičasti sa svetlo-žutim centrom.Višegodišnja, zimzelena biljka, neotporna na niske temperature.Dobro razvijeni primerci intenzivno cvetaju tokom godine. Narastu do dužine od 1.5m. Klijanje je zahtevno i dugotrajno (20-60 dana) u neutralnom ili blago kiselom supstratu, a setva se obavlja od februara do juna. Dok biljka intenzivno raste povremeno zalivati, zatim intenzivirati zalivanje i početi prihranu. U jesen, kada lišće promenu boju, prorediti zalivanje i biljke prebaciti u svetle i hladne (5-7C) prostorije. Na proleće intenzivirati zalivanje.
1b.jpg
3a.jpg
4a.jpg
2a.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Bugenvileja, bugenvila, bogumila

lat. Bougainvillea

Bougainvillea1.jpg


Ime je dobila po francuskom admiralu Luju Antoanu de Bugenvilu. Bougainvillea je mali rod od 7-8 žbunova. Potiču iz Brazila odakle su u Evropu prenete krajem 19. veka. Pripadaju porodici Nyctaginaceae . U toplijim krajevima gaje se na otvorenom u vidu bodljikave loze koja prekriva čitave zidove kuća. Kod nas se gaje u saksijama obično omotane oko žičanog obruča. Mogu se formirati i u obliku žbuna ili drvceta.

Ono što nazivamo cvetovima su u stvari brakteje dok su pravi cvetovi sitne trubice bele boje.Brakteje mogu biti bele, žute, narandžaste, roze ili ljubičaste boje, obične ili duple, sa zelenim ili belo-zelenim listovima.

Osvetljenost je jedan od najbitnijih faktora pri uzgoju bugenvileja. Potrebno im je najmanje 6-8 sati direktnog sunca da bi dobro cvetale. Što je biljka duže u senci, izdanci joj duže traju ali zato tada izostaje cvetanje. Postaviti je na izrazito osunčana mesta.

Sortama sa ljubičastim cvetovima ( Bougainvillea glabra ) potrebna je zimska pauza, kako bi sledeće godine ponovo cvetale. Zbog toga treba na jesen ostaviti da se bokor osuši. Sa biljke će zbog toga opasti lišće. Nakon orezivanja, pri čemu se biljka skrati za trećinu, najviše za polovinu, biljku treba smestiti na svetlo i hladno mesto 8-12°C. Treba je malo zalivati. Zemlja treba da bude jedva malo vlažna, naročito ako je temperatura niska. Biće verovatno dovoljno ako se bude zalivala jednom nedeljno. Ove bugenvileje mogu da prezime i na sobnoj temperaturi (18-20°C) ali je cvetanje naredne godine znatno manje. Žute, narandžaste i bele varijante, koje hladne dane provode u toplim zimskim baštama, mogu se posle kraće sušne pauze ponovo zalivati. Ubrzo će bugenvileje ponovo početi da cvetaju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Često bugenvileje počinju da dobijaju izdanke već u februaru. Stavite biljke na svetao prozor na južnoj strani. Količinu vode za zalivanje određivati prema količini lišća. Na temperaturi od 15-20°C boje se prve brakteje od aprila. Čim otopli bugenvilea se može izneti napolje. Da bi biljke postale čvršće, stariji primerci se mogu izneti napolje već sredinom aprila. Ukoliko se pojavi mraz, biljke obavezno uneti u kuću.

Bugenvileje cvetaju u ciklusima. Jedan ciklus traje obično 5-6 nedelja. Nakon toga brakteje opadaju a pojavljuju se novi izdanci. Tada se bugenvila može orezati radi formiranja što većeg broja izdanaka. Izdanci na kojima je bilo cvetova se skraćuju za polovinu, dok se malim izdancima mogu zakidati vrhovi.
Orezivanje_izdanaka_bugenvile.gif

Najbolje cvetaju na izdancima dužine od 45-50cm pa je potrebno sve duže izdanke radi lepšeg cvetanja orezati približno na ovu veličinu. Orezivanje se vrši makazama odmah iznad lista ili lisnog pupoljka koji je sa spoljašnje strane (vidi sliku).

Reznice se mogu iskoristiti za dobijanje novih biljaka. Reznica treba da je dužine od 10-15cm. Posaditi je u mešavinu treseta i peska. Pri temperaturi od 21-24°C i dovoljno vlažnosti (poklopiti teglom ili najlon kesom) reznica će se zakoreniti za oko 4-6 nedelja.

Najbolja mešavina zemlje za bugenvileje je mešavina treseta i peska (3:2) uz dodatak sitnih komadića kore drveta (obično bora) radi bolje drenaže. Ph vrednost zemlje bi trebala da bude oko 6 ÷ 6,5. Ukoliko se javi hloroza (bledilo lišća prouzrokovano nedostatkom gvožđa) proveriti pH zemljišta a biljci dodati đubrivo bogato gvožđem. Hloroza se može javiti i usled preteranog zalivanja i slabog oceđivanja zemljišta.

Najbolje su zemljane saksije a ako je saksija od veštačkog materijala voditi računa o tome da ima dovoljno rupa za oticanje vode. Bugenvileje se mogu gajiti i u visećim korpama (prečnika ne većeg od 30cm).

Presađivanje odraslih biljaka vrši se jednom godišnje u proleće. Presađivanje treba obaviti vrlo pažljivo jer može doći do oštećenja, inače vrlo nežnog, korena. Presađivati u saksiju iste veličine ili malo veću jer bolje cvetaju u malim saksijama. Takođe pri presađivanju starijih biljaka prevelik koren se može skratiti za 2-3cm i biljka ponovo posaditi u istu saksiju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Bugenvileje najbolje cvetaju kada su pod stresom. To se može postići na dva načina: formiranjem guste korenove bale i isušivanjem između dva zalivanja. Da bi se formirala gusta korenova bala bugenvileje ne treba saditi u prevelike saksije. Osim toga, pospešivanje cvetanja se može postići tako što pustimo da se biljka isuši. Naime, nakon završenog ciklusa cvetanja biljci je potreban period odmora od 3-4 nedelje. Za to vreme biljka se može orezati, pincirati i potom zalivati uobičajeno - leti dva do tri puta nedeljno. Traži krečnjak tako da je možete zalivati tvrdom vodom (ne mora da odstoji). Zemlja treba da je umereno vlažna a ne mokra. Nakon toga prestati sa zalivanjem biljke. Period nezalivanja zavisi od veličine biljke i saksije. Pustite da se zemlja dovoljno isuši tako da biljci visnu listovi. Posle toga nastavite da biljku redovno zalivate. Ponovni ciklus cvetanja se javlja nakon 4-6 sedmica.

U ovom periodu možete prihranjivati biljku. Voditi računa o tome da previše đubriva izaziva smanjenje broja cvetova. Na formiranje cvetova povoljno utiče magnezijum dok visok procenat azota utiče na povećanje lisne mase ali tada cvetanje može potpuno izostati. Gvožđe je bitno za zelenu boju listova.

Štetočine koje mogu napasti bugenvileju su lisne i vunene vaši. Uklonite ih pojedinačno vatom natopljenom u metil-alkoholu ili prskajte nekim sistemičnim insekticidom. Retko oboljeva od gljivičnih oboljenja (jedino kada je previše prskate da bi povećali vlažnost vazduha a nalazi se u slabo provetrenoj prostoriji).
Bougainvillea-spectabilis.jpg

Bougainvillea4.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Bougainvillea-spectabilis.jpg

Bougainvillea4.jpg

Bougainvillea5.jpg

Bougianvillea6.jpg


Osnovne greške pri gajenju bugenvileja su pretereno zalivanje i nedovoljno svetlosti.

Kako da pomognete vašoj bugenvileji ako:

  • ima kržljav rast: Oceđivanje je slabo a zemlja zbijena. Presadite je uz dobar propusni sloj.
  • ne cveta: Pretamno i zagušljivo ili je previše zalivana. Smestite je na svetlije i prozračnije mesto. Ako je tlo vlažno neka se isuši do oporavka biljke. Stare biljke sa drvenastim stablom neće cvetati u stanu.
  • joj opadaju listovi: Zimi je to prirodno, leti je suviše mračno. Smestite je na svetlije i prozračnije mesto.
  • se listovi i cvetovi suše a ostaju samo brakteje : Suviše je toplo i suvo. Zalivajte i prskajte.
  • ima male nove listove: Morate je prihranjivati.
  • joj listovi žute: Prevlažno. Proverite da li biljka ima dobar propusni sloj. Pustite da se isuši dok se ne oporavi, onda zalivajte ređe.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ŽUKA


zutika1.jpg



Općenito:

Biljka je u cijelosti otrovna. U večim dozama može uzrokovati paralizu mišića. U manjim količinama se koristi čak i u ljekovite svrhe. A navodno alkaloid spartein koji se nalazi u biljci, neutralizira zmijski otrov. Žuka ima stravično dubok korijen, i dok se jedanput ukorijeni jako je otporna, naročito na sušu.
Ali zato dok je mlada malo je i osjetljiva ( a sve što je mlado je donekle nježno - treba maženja i paženja).
Vlakna koja sadrži kora, mogu se koristiti pri izradi papira i tkanine.
Kora je i izvor tanina i smeđe boje, a cvjetovi izvor žute i listovi zelene boje. Korijen živi u simbiozi sa bakterijama koje koriste dušik iz zraka, a time ti obogačuju zemljište gnojivom.



zutika3.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Uzgoj:

Kao samonikla obitava i u Podravini na pijescima, što je idealno za sprečavanje odnošenja tla vjetrom.
Dok je starija izdrži i do - 20 stupnjeva. Dobro podnosi obrezivanje, vrlo se brzo regenerira te pušta mladice iz baze biljke. Kada naraste do 20 - tak cm (pa makar i u tegli), ne voli da je se više premješta, zato ju treba što ranije posaditi na stalno mjesto.



zutika2.jpg



Inače, napredak tehnike grijanja potisnuo je staru, dobru žuku jer su najpovoljnije temperature za tu biljku između +12 i 18 C.
Ako postoji prostorija koja je uvijek donekle svježa, moći će se bez poteškoća održati žuku preko zime.
Zimi je potrebno smanjiti količinu vode za zalijevanje prema temperaturi.
Ako je često prskamo, možemo je prenijeti i u dnevni boravak. Nakon cvatnje izboje možemo prikratiti, a biljku presaditi. Ljeti voli sunčano mjesto na otvorenom, a zimi nešto sjene.
Voli svježe mjesto zimi od +4 do +8C. Traži vapnenasti kompost. Žuka cvate prilično rano u proljeće.



Autori: Stanislava i Darko-B

Uredio: Borna
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Dipladenia (sinn. Mandevilla)

Poreklo: Tropski krajevi JužneAmerike. Postoji oko 120 vrsta jednogodišnjih i višegodišnjih puzavica.
Izgled: Lepa zimzelena puzavica, dužine preko 3m. Listovi su duguljasti, glatki, zeleni, pomalo opušteni. Gaji se kao baštenska ili sobna biljka. Potrebno joj je obezbediti potporu ili rešetku koju ona dosta brzo obraste svojim mladicama.
Cvetanje: Cvetanje traje od maja do novembra, a pojedinačni cvetovi traju i do dve nedelje. Ostatak godine uživaćete u dekorativnosti njenih listova. Cveta od proleća do jeseni, miris cvetova je najjači u večernjim satima. Ova biljka veoma brzo raste. Dipladeniu je moguće negovati kao puzavicu ili posle cvetanja orezati i napraviti formu grma.
Temperatura: U zimskom periodu biljka treba da bude na prohladnom mestu na temperaturi 12-15 o C. Leti : 18-25 oC

dipladenia45.jpg


diplcvijet.jpg


Dipladenia.PinkPy.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Svetlost: Što je moguće više svetlosti, ali ne direktno sunce. Nedostatak svetlosti se lose odražava na cvetanje.
Zalivanje: U periodu aktivnog rasta od marta do septembra potrebno je obilno zalivanje, zemlja stalno treba da bude vlažna, a zatim ga postepeno smanjivati. Zimi je potrebno umereno zalivanje. Zalivanje se vrši mekom vodom, bez kamenca.
Vlažnost vazduha : Više od svega ova egzotična biljka voli visoku vlažnost vazduha, neophodno je cesto orošavanje.
Presađivanje : Jednom godišnje u rano proleće.
Supstrat: Veoma je važno da supstrat bude vodopropustan. Preporučuje se supstrat od jednakih delova treseta, perlita i peska i pH=5.5-7.0
Prehrana : U periodu rasta, u proleće i leto neophodno je prehranjivati biljku jednom nedeljno mineralnim i organskim đubrivima. Dok se u jesenjim danima prehrana smanjuje, da bi se u periodu mirovanja sasvim ukinula. Početkom proleća prve prehrane se obavljaju đubrivima sa velikim procentom azota.

Orezivanje : Posle cvetanja u jesen ili u rano proleće, jer se cvetovi javljaju samo na mladim granama. Pri orezivanju je potreban poseban oprez, Dilpadenia sadrži otrovan mlečno beli sok.
Štetočine : štitasta vaš, beli crvići u zemlji, bele vaši.
Razmnožavanje: U proleće drvenastim grančicama. Oštrim nožem, pod uglom iseći zdravu grančicu, i odstranite niže listove. Staviti u saksiju napunjenu vlažnim supstratom pokriti teglom i staviti na toplo mesto 22-25 o C. Kada počnu da se pojavljuju novi listovi lagano aklimatizujte biljku. Mlade biljke češće presađujte.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Razmnožavanje semenom: Seme se seje u laku, poroznu, vlažnu zemlju, i ostaviti da proklija na temperaturi 22-28 o C. Niče pri jakoj svetlosti za 2-4 meseca.

Dip-Faire-Lady.jpg
dipladenia-close.jpg
Dipladenia12.jpg
 
Natrag
Top