Banke upozoravaju: čuvajte se lažnih mejlova

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Banke upozoravaju: čuvajte se lažnih mejlova




Inteza nedavno poslala klijentima poruku da ne odgovaraju na e-poruke u kojima se od njih traži da ostavljaju podatke poput broja računa, kartice, PIN-a. „Fišing” na mreži predstavlja način prevare korisnika računara u cilju otkrivanja ličnih ili finansijskih informacija putem lažne e-poruke ili veb-lokacije. Uobičajena prevara ovog tipa na mreži počinje e-porukom koja izgleda kao zvanično obaveštenje iz pouzdanog izvora, kao što je banka, preduzeće koje se bavi kreditnim karticama ili ugledni prodavac na mreži.


banke.jpg



Banka Inteza nedavno je upozorila svoje klijente da ne nasedaju na moguće provokacije i nipošto ne odgovaraju na e-poruke u kojima se od njih traži da ubeleže broj kreditne kartice, računa PIN…


Poruka je stigla svima koji dobijaju mesečne izvode na e-adresu, a banka se ogradila tako što je naglasila da će sva svoja obaveštenja slati sa digitalnim potpisom i isključivo sa jedne, određene adrese. Kako saznajemo, Inteza je poslala ovakvo obaveštenje klijentima iz predostrožnosti jer su u svetu takve vrste prevara uzele maha. Da li to znači da takozvani fišing (pecanje) stiže i u Srbiju i da li je već bilo slučajeva slanja lažnih mejlova u ime banaka.


– Banka nikada neće zahtevati lične podatke, brojeve računa, podatke o platnim karticama (broj kartice, datim isticanja, PIN...), kao i stale parametre koje predstavljaju tajne (zna ih samo korisnik) ili poverljive podatke (poseduje ih ograničen broj osoba) kao što su: korisničko ime, lozinka, PIN – navodi se u saopštenju banke Inteza uz preporuku „da ukoliko se desi da neko treće lice putem i-mejla zahteva podatke koji spadaju u neku od gore navedenih kategorija klijent na takve poruke ne odgovara”.


– Ovo smo uradili preventivno. Sigurnost klijenata je jedan od osnovnih postulata na kojima počiva naše poslovanje i zato su naše aktivnosti usmerene ka zaštiti klijenata i njihovih finansijskih transakcija – kažu za „Potrošač” u Intezi. Kako ističu, pokušaji takozvanog fišinga, slanja lažnih e-poruka u ime banke ili kartičarske organizacije, vrlo su popularan vid prevare u svetu, a kako bi korisnike svojih proizvoda zaštitila od ovog mehanizma zloupotrebe, naša banka zvanične dopise e-poštom šalje uvek sa iste adrese i sa digitalnim potpisom.


Šta je phishing? Na sajtu „Microsofta” navodi se da phishing (izgovara se kao reč fishing – fišing) na mreži predstavlja način prevare korisnika računara u cilju otkrivanja ličnih ili finansijskih informacija putem lažne e-poruke ili veb-lokacije. Uobičajena prevara ovog tipa na mreži počinje e-porukom koja izgleda kao zvanično obaveštenje iz pouzdanog izvora, kao što je banka, preduzeće koje se bavi kreditnim karticama ili ugledni prodavac na mreži. Primaoce poruke upućuje na lažnu veb-lokaciju gde se od njih zahteva da unesu lične podatke, kao što su broj računa ili lozinka. Ove informacije se nakon toga obično koriste za krađu identiteta. I. A.


.................


Šta kada izgubimo platnu karticu


Dešava se da klijent banke zaboravi ili izgubi PIN kod, pa i platnu karticu. Šta da radi klijent u takvoj situaciji, koliko košta izdavanje nove kartice i šta ukoliko se kartica zaglavi u bankomatu, pitali smo neke od ovdašnjih banaka.


U Komercijalnoj banci za „Potrošač” kažu da klijent prijavljuje gubitak PIN koda banci, na osnovu čega mu ona izdaje novu karticu.


– U slučaju gubitka kartice klijent je u obavezi da to odmah prijavi banci ili njenom autorizacionom centru, sa opcijom izbora, sa izradom nove kartice ili bez izrade. Naknada za blokadu iznosi od 500 do 1.000 dinara u zavisnosti od tipa kartice, a izdavanje nove se ne naplaćuje – naveli su u Komercijalnoj banci, dodajući da kada se kartica zaglavi u bankomatu, klijent i to treba odmah da prijavi banci.


– Banka nakon provere razloga zadržavanja vraća karticu klijentu ili daje nalog drugoj banci da se kartica vrati klijentu (ukoliko je ista zadržana u bankomatu druge banke). Karticu koja je zadržana u bankomatu, klijent može blokirati trajno ili privremeno, uz zahtev za izradu nove – objasnili su u Komercijalnoj banci.


Osim saveta da sve svoje kartice i PIN broj čuvaju na sigurnom mestu i nikako zajedno, Banka Inteza klijentima savetuje i da sačuvaju broj dvadeset četiri časa dostupnog kol centra u mobilnom telefonu kako bi u slučaju gubitka ili krađe kartice, njenog zadržavanja u bankomatu ili pojave bilo kakve neregularnosti mogli da u najkraćem mogućem roku kontaktiraju s bankom i preduzmu neophodne korake.


– Klijentu koji prijavi gubitak ili krađu kartice banka će je blokirati kako bi ga zaštitila od eventualne zloupotrebe, a da bi dobio novu karticu na korišćenje neophodno je da popuni adekvatan zahtev u ekspozituri. U određenim slučajevima postoje mehanizmi kojima se može privremeno onemogućiti korišćenje kartice na zahtev klijenta. U slučaju da kartica nije uzeta iz bankomata duže od 30 sekundi, aparat će je zadržati kako ne bi došla u posed trećeg lica. Tada je potrebno pozvati kontakt centar banke, a klijentu će biti rečeno kada može da dođe u ekspozituru i preuzme svoju platnu karticu – rekli su u Intezi.


Iz Sosijete ženeral banke poručuju da u slučaju da zaboravi PIN, klijent može banci da se obrati da mu izda novi PIN.


– U slučaju gubitka kartice, klijenti se obraćaju banci za izdavanje nove, koju će dobiti u roku od dve nedelje. Izdavanje nove, u zavisnosti od tipa kartice, klijenta košta od 1.200 do 2.500 dinara. U slučaju da klijentu kartica ostane u bankomatu, nema potrebe da je odjavi jer je kartica u bankomatu bezbedna. Obraća se banci kako bi mu kartica bila vraćena – jedino ukoliko dođe do fizičkih oštećenja plastike može tražiti da mu se izda nova kartica – navode u Sosijete ženeral banci.

Politika
 
Natrag
Top