Bacaju viškove krvi jer nema operacija

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Rasipanje najdragocenije tečnosti u Novom Sadu


Bacaju viškove krvi jer nema operacija





Izvor: Blic Ljubica Petrović, Milan Laketić | 16. 03. 2011. - 00:02h | Foto: A. Kamasi

NOVI SAD - Zavod za transfuziju u Novom Sadu baca krv jer joj istekao rok trajanja. Do iznenadne pojave viška najdragocenije tečnosti je došlo nakon što je u bolnicama smanjen program operacija. “Blic” saznaje da je krv ponuđena i bolnicama u Beogradu i drugim gradovima, ali je niko nije hteo.


125534_nskrv012307ns19--krv-institut-za-transfuziju-krvi-novi-sad-foto-kamasia_f.jpg


Zdravstvene ustanove su dobile manje novca i to se odrazilo na operativne programe, saznaje “Blic”. Osim hitnih operacija, u bolnicama se rade još samo one intervencije za koje imaju dovoljno novca. Ista situacija je i u Institutu u Sremskoj Kamenici, kao i u Kliničkom centru Vojvodine ali, po svemu sudeći, i u drugim bolnicama u zemlji.

Propala B krvna grupa

- Pre Nove godine imali smo veliki broj davalaca krvi, pa je bilo mnogo i B krvne grupe, koja je inače retka. Viškove smo uvek davali drugim centrima, ali sada to nije bio slučaj. Pošto je rok trajanja krvi 42 dana, nešto jedinica krvi ove krvne grupe nam je propalo - kaže portparolka Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine Zorica Bjelić i napominje da “nije bilo bacanja većih količina”. Bjelićeva objašnjava da se povremeno dešava da istekne rok trajanja krvi, ali to nije često.


- Krv je nuđena i bolnicama u Beogradu, ali ni njima nije potrebna jer su i oni drastično smanjili broj operacija. Krv ima rok trajanja i ako se u tom roku ne upotrebi, ona propada i ne može da se koristi. Pošto krv nikome nije bila potrebna, Zavod je morao da je baci - kaže izvor “Blica”.

Kako saznajemo u Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, broj operacija je “osetno smanjen”.


- Nama Fond za zdravstveno osiguranje ne da novac i imamo drastično manje operacija, a pri tome pacijente zbog čekanja na te iste operacije šalju u Tursku - kaže jedan od lekara iz Instituta za kardiovaskularne bolesti.


Da je slična situacija i u Kliničkom centru Vojvodine, potvrdili su nam lekari koji kažu da ima manje operacije, ali ne znaju šta je pravi razlog, mada pretpostavljaju da je u pitanju manja količina novca koja stiže u bolničku kasu.


U Kliničkom centru Vojvodine, međutim, negiraju da je kod njih smanjen broj intervencija i navode da se sve operacije “odvijaju po planu”.


U Zavodu za transfuziju krvi Vojvodine kažu kako su uglavnom uspevali da višak krvi daju drugim bolnicama i zdravstvenim ustanovama u zemlji, kao što su klinički centri u Beogradu i Nišu.


Sadašnju situaciju u Zavodu za transfuziju objašnjavaju rečima da je bilo “više davalaca nego primalaca B krvne grupe” i dodaju da je slično i u drugim bolnicama.
 
Natrag
Top