Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
B.B. King

jF0fAjl.jpg

Riley B. King (rođen 16. septembra 1925.), poznat po umjetničkom imenu BB King, je američki blues gitarist i pjevač, tekstopisac hvaljen zbog svog ekspresivnog pjevanja i sviranja na gitari.

Kritike i rasprostranjena popularnosti su zacementirale njegovu reputaciju vjerojatno kao najcjenjenijeg i najuspješnijeg bluesmana, ne samo u Sjedinjenim Državama, nego i u svijetu. Časopis Rolling Stone ga je rangirao na 3 mjesto na popisu "100 najvećih gitarista svih vremena." King je bio oženjen dva puta, sa Martha-om Lee Denton, 1946.-1952., te sa Sue Carol Hall, 1958.-1966. Oba braka su završila razvodom najvjerovatnije zbog Kingovih 250 nastupa godišnje. Otac je 15. djece.

Izvor: Wikipedia

Riley B. King poznatiji kao B.B. King (Itta Bena, Mississippi, 16. rujna 1925.), legendarni je američki blues gitarist, pjevač i skladatelj.

Smatra se jednim od najvećih blues gitarista u povijesti, časopis Rolling Stone smjestio ga je na treće mjesto u svom popisu "100 najvećih gitarista svih vremena". Za svoju glazbu dobio je 14 nagrada Grammy, uključujući i onu za životno djelo 1987. godine.

B.B. King rođen je pod imenom Riley B. King, od oca Alfreda i majke Nore u Itta Beni, država Mississippi. U Memphis je prvi put došao 1946. godine, ali je otišao nakon nekoliko mjeseci. Vratio se nakon bolje pripreme, i radio kao pjevač na mjesnoj radio postaji. Također je radio i kao DJ, gdje je pokupio i nadimak 'Beale Street Blues Boy', što je kasnije skraćeno na "B.B.", odatle i njegov pseudonim. Nastupa od 1947. godine i do sada je prikupio preko 15.ooo nastupa.

Tijekom 1950-ih proslavio se nizom hitova, a njegove prve snimljene pjesme producirao je Sam Phillips, kasnije osnivač izdavačke kuće Sun Records. Nakon 12 uspješnica, proširio se izvan bluesa na pop i r&b tržište obradom pjesme Roya Hawkinsa "The thrill is gone". Njegova slava nastavila se povećavati tijekom 1970-ih, 1980-ih,1990-ih i od 2000. na ovamo. Osim glazbene karijere, gostovao je i u nizu televizijskih emisija, (Princ iz Bel Aira, Bračne vode). Pojavio se i u filmu Blues Brothers 2000, kao pjevač i gitarist sastava 'Louisiana Gator Boys'. U tom filmu radio je sa nizom glazbenika, kao što su Eric Clapton i Bo Diddley, između ostalih. Njegov prvi rođak bio je slavni delta blueser Bukka White, a ujak mu je bio Sonny Liston.

Ne pije, ne puši, vegetarijanac je, kockar, i boluje od dijabetesa tipa 2. Angažiran je u socijalnim pitanjima, te je nastupao za razne dobrotvorne svrhe. Ženio se dva puta, ali su se oba njegova braka raspala zbog njegovog posla. Ipak, govori se da je sa raznim ženama dobio 15-ero djece. Najvjerojatniji razlog tomu je taj što je svaka žena htjela da se odluči između nje i Lucille, (njegova poznata crna Gibson gitara).

Izvor: Kickass.8.forumer.com

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Hvala za temu, Crvendać. :) Meni je B.B. King za bluz ono što je Ela za džez (premda je neumesno takve veličine svrstavati samo pod jedan žanr). Živa legenda.





Sjajan komentar ove pesme na Jutjubu:
I'm pretty sure this is what they use for the elevator music in Heaven. :dance2: :dance2:
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Svoju gitaru zove Lucille. Koja je to ljubav. Da zavidiš gitari.




Lyrics to Lucille :

The sound that you're listening to is from my guitar that's named "Lucille"
I'm very crazy about Lucille
Lucille took me from the planatation
Oh and you might say brought me fame
I don't think I can just talk enough about Lucille
sometimes when I'm blue it's seems like Lucille trying to help me, calling my name
I used to sing spirituals when I thought that this was the thing i wanted to do
But somehow or another, when I went in the Army
I picked up on Lucille and started sing the blues
Well, now when I'm paying my dues
Maybe you don't know what I mean when I say paying my dues
I mean when things are bad with me
I can always, I can always you know, like, depend on Lucille

Sorta hard to talk to you myself
I guess I'll let Lucille say all of a few words and then...

You know, I doubt if you can feel it like I do
But when I things about the things that I've gone through,
Like, well, for instance, if I have a girlfriend and she's misusing me
And I go home at night, and maybe I'm lonely, well, not maybe, I am lonely,
I pick up Lucille and then ping out those funny sounds that sound good to me, you know
Sometimes I get to play where I can't even say nothin'
Lookout

Sometimes I think it's cryin'

You know if I can sing pop tunes like Frank Sinatra or Sammy Davis Jr.
I don't think I still could do it
Because Lucille don't wanna play nothin but the blues
And I think I'm, I think I'm pretty glad about that
'Cause don't nobody sing to me like Lucille
Sing Lucille

Well, I'll put it like this
Take it easy, Lucille
I like the way Sammy sings and I like the way Frank sings
But I can get a little Frank, Sammy, a little Ray Charles,
In fact all the people with soul in this...

A little Mahalia Jackson in there

One more Lucille

[Take it easy now....ahhhh]

From B.B. King - Lucille Lyrics
You know I gotten a lot of you months ago
Alot of you wanna know why I call the guitar "Lucille"
Lucille has practically saved my life two, three times
No kidding, really has
I remember once I was in an automobile accident
And when the car stopped turning over, it fell over on Lucille
And it held it up off of me, really, it held it up off of me
So that's one time it's saved my life

The way, the way, I, uh, I came by the name of Lucille
I was over in Twist, Arkansas
I know you never heard of that, but it happened
And one night, the guys started a ball over there, started brawling, you know what I mean
And the guy that was mad with this old lady
When she fell over this gas tank that was burning for heat, the gas ran all over the floor
And when the gas ran all over the floor
The building caught on fire and almost burned me up trying to save Lucille
Uh, oh, I imagine you're still wondering why I call it "Lucille"
The lady that started the brawl that night was named Lucille
And that's been Lucille ever since to me

One more now Lucille

Sounds pretty good
Can I do one more?

I got Lucille

Sounds really good
I think I'll try one more
All right
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Moram da ti se pohvalim, Delija vala,
ne znam kako, ali opet imam hvala. :mrgreen:

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Trenutno ih imas, Tito Pulo
samo mi se cini, da to nece biti dugo. :mrgreen:
Zahvalnice ti brzo nestanu, ti to znas
jbg druze, sad moras i meni jednu da das. :mrgreen: ;)

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Preminuo kralj bluza B. B. King

Legenda bluza B. B. King umro je u Las Vegasu u 89. godini života, objavio je njegov advokat.

bReppzQ.jpg


Brent Brajson ispričao je za agenciju AP da je King umro mirno u snu sinoć, nešto pre 22 sata, u svom domu u Las Vegasu. Inače, nedavno je primljen u bolnicu zbog komplikacija izazvanih dijabetesom.

Nekadašnji farmer uticao je na generacije muzičara svojim magičnim glasom i britkim deonicama na gitari. Svirao je na Gibsonu i od milošte ju je zvao „Lusil“.

Osim što je stvarao sopstvenu muziku, bio je mentor brojnim zvezdama, među kojima i Eriku Kleptonu. Magazin Rolling Stone stavio ga je na treće mesto liste 100 najvećih gitarista svih vremena, odmah posle Džimija Hendriksa i Dvejna Olmana.

Svoj 15. Gremi dobio je 2009. u kategoriji tradicionalnih bluz albuma za „One Kind Favor“.

King je dobio mesto u Rok end Rol kući slavnih 1987. a 2014. u Dvoranu slave R&B muzike.


Poznat je i po neumornim nastupanjima tokom cele muzičke karijere. Do sedamdesetih godina života nastupao je i do 300 puta godišnje – 1956. je imao 342 nastupa.

Tokom godina razvio je jedan od najprepoznatljivijih stilova sviranja. Ponešto je pozajmio od Blajnd Lemon Džefersona, T-Bone Vokera i drugih i integrisao svoj precizan i kompleksan glas koji su ga doveli u rečnike rok muzike.

Mešao je bluz, džez, sving, pop i džamp u jedan jedinstven zvuk. Jednom je izjavio: “Kada pevam, sviram u glavi; onog trenutka kada prestanem da pevam u stvarnosti, počnem da pevam svirajući Lusil”.


Izvor: B92

Rest in peace, Mr.King
jRA4Izi.gif
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Emotivna reakcija Erika Kleptona na vest o smrti B.B. Kinga

Britanski muzičar Erik Klepton odao je poštu svom “dragom prijatelju” i mentoru, bluz legendi B.B. Kingu, koji je preminuo u 89. godini.

3xkFFFs.jpg

B.B. King i Erik Klepton

- Želim samo da izrazim svoju tugu i da se zahvalim dragom prijatelju B.B. Kingu - rekao je Klepton u kratkom video snimku postavljenom na njegovoj Fejsbuk stranici.

- Želim da mu se zahvalim za svu inspiraciju i podršku koje mi je podario kao izvodjaču tokom svih ovih godina - naveo je 70-godišnji muzičar.

- Nije ostalo puno onih koji sviraju u izvornom maniru kao što je to činio B.B. King - napomenuo je bivši gitarista grupe Cream, čiji je snimak za kratko vreme pregledan blizu milion puta.

Klepton je pozvao neupućene u muziku B.B. Kinga da nabave njegov album iz 1964, “B.B. King Live at the Regal”, i poslušaju ga, dodavši da je “tu sve počelo za mene kao mladog muzičara”.

B.B. King, koji je imao snažan uticaj na mnoge generacije muzičara, svrstava se medju najveće gitariste. Nastupao je sve do poslednje godine života, kada je bolest prevladala.

Klepton, koji je saradjivao sa legendom bluza na zajedničkom albumu “Riding with the King” iz 2000, nastupiće večeras u Rojal Albert Holu, u okviru serije koncerata u čuvenoj londonskoj dvorani.


Izvor: Tanjug
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kralj bluza i treći najbolji gitarista svih vremena umro u snu

"Kralj bluza", gitarista i pevač Bi Bi King, umro je u 89. godini, saopšteno je danas.

CVPBeRL.jpg


Umro je u snu, u svojoj kući u Las Vegasu.

Rođen kao Rajli B. King 16. septembra 1925. u Ita Beni u Misisipiju, King je kao dečak počeo da svira gitaru i pevao je u crkvenim horovima.

Posle službe u Drugom svetskom ratu, King je pevao na ulici da bi zaradio novac. Stopom je stigao u Memfis 1947. gde je svirao sa rodjakom, bluz gitaristom Buka Vajtom.

Tokom 1940-tih i 1950-tih obilazio je crnačke barove i plesne dvorane da bi 1970. predvodio bluz šou u njujorškom Karnegi holu a 1990-tih snimao sa Kleptonom ili bendom U2.

Imao je dubok glas i, iako je imao kako ih je zvao "glupe prste", momentalno prepoznatljiv gitarski zvuk.

Njegov jedinstveni stil okidanja gitarskih žica sa podrhtavajućim vibratom leve šake koji je nazivao "leptir", oblikovali su rani rok i uticao na niz belih rok gitarista uključujući Džefa Beka i Boni Reit.

Bluzeru je tokom 1980-tih dijagnostifikovan dijabetes tipa 2.

U aprilu je hospitalizovan na nekoliko dana pošto je dehidrirao od bolesti. Već u maju je na svojoj Fejsbuk strani napisao da prima medicinsku negu u svojoj kući.

King je nadživeo sve svoje bluz kolege-velikane Madija Votersa, Hauling Vulfa, Džimija Rida, Lajtnin Hopkinsa i Džona Li Hukera i video kako muzika rođena na poljima pamuka Juga stiže do nove publike.

- Biti bluz pevač je kao da ste dva puta crnac - napisao je King u svojoj autobiografiji "Blues All Around Me" aludirajući na nedostatak poštovanja bluza u odnosu na rok ili džez.

- Dok se građanski pokret borio za poštovanje crnaca ja sam osećao da se borim za poštovanje bluza - napisao je King.

Smatra se jednim od najvećih gitarista svih vremena, a čuvena je njegova crna Gibson gitara "Lusil". Bio je mentor desetinama gitarista među kojima je bio i Erik Klapton.

Rolingstons časopis ga je proglasio za trećeg najboljeg gitaristu svih vremena, odmah iza Džimi Hendriksa i Duana Almana.

Ukupno je dobio 15. Gremi nagrada.

Iako je imao skoro 90 godina, King je redovno nastupao, pa je do skora održavao i po 100 koncerata godišnje.

Roker Brajan Adams je na Tviteru naveo da je King bio "jedan od najboljih bluz gitarista ikada, možda i najbolji. Mogao je da uradi više sa jednom notom od bilo koga drugog".

U sličnom stilu je i tvit Lenija Kravica: "BB, svako je mogao da odsvira hiljadu nota i ne kaže ništa što ti nisi mogao u jednoj".

JGDjiJQ.jpg


Pošta i izrazi saučešća stigli su i od repera Snup Doga, frontmena grupe Kiš Džina Simonsa, bivšeg Bitlsa Ringo Stara i američkog kantri pevača Breda Pejslija.

King je stekao slavu 50-ih godina prošlog veka, snimio je više od 50 albuma, a njegovi najpoznatiji hitovi su "3 O'Clock Blues", "You Know I Love You," "Woke Up This Morning," "Please Love Me," "When My Heart Beats like a Hammer", "You Upset Me Baby", "Sweet Little Angel", "When Love Comes to Town" i "The Thrill is Gone".


VIDEO Nastup BiBi Kinga u Montreu 1993:


Izvor: Blic Online
 
Natrag
Top