AZRA - Branimir Dzoni Stulic

que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Azra-Ako znas bilo sto

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Najveća pljačka u istoriji rokenrola:Džoni Štulić tuži Hrvate

26. 02. 2012.
PRESS


Ljut Džoni Štulić podneo tužbu protiv „Kroacija rekordsa" i tvrdi:

Najveća pljačka u istoriji rokenrola: Džoni Štulić tuži Hrvate

Branimir Džoni Štulić, bivši frontmen grupe „Azra", preko grupe američkih advokata i u saradnji sa evropskim saradnicima koji ga zastupaju pokreće veliki sudski spor protiv „Kroacija rekordsa", od kojih će tražiti odštetu u iznosu od najmanje 25 miliona evra.

dzoni4.jpg

Štulić do 1991. godine potražuje 12 miliona evra, a za ukradeni kopirajt i period od 1991. još minimum toliko.
S obzirom na to da Štulić ne daje intervjue, on je preko svog „portparola" Zorana Živkovića i urednika njegovog Jutjub kanala ovu informaciju ekskluzivno saopštio hrvatskom portalu Indeks. U objašnjenju pod naslovom „Najveća pljačka u istoriji rokenrola", koje je lično Štulić napisao, stoji da se on nije odrekao honorara, a to što ga prodaju ilegalno ne znači da će on to ozakoniti legalnim poslovanjem sa njima.
- „Krorek" je odavno prešao sve granice. Nikada s njima nisam imao ugovor, osim socijalističkog tipskog papira za naplatu dnevnice i putovanje trećim razredom železnice, koji je važio šest meseci, jer za to
vreme nisam mogao da ponudim dotični materijal nikom drugom - navodi Štulić.

Ukrali kopirajt

On kaže da je do 1990. „Jugoton" prodao mnogo više od milion primeraka („varali su i onda i sada gde su stigli"), ali tada je nosač zvuka koštao u današnjem iznosu 25 evra („pogotovo moj, dvostruki, trostruki i četvorostruki albumi"), što znači da je do 1990. službeno okrenuo barem 25 miliona bruto, a da nije uložio ni cent.
- Više sam ja potrošio svojih novaca oko snimanja i vođenja posla nego što ih je koštalo snimanje. Taksi da i ne pominjem. Od rata i posle rata nikad me nisu izvestili ni o čemu. U međuvremenu su prodali licencu za proizvodnju mojih ploča Pinku, a zatim nedavno RTV-u u Zagrebu, pa nekakvom „Rebeatu", zatim su nadopisali svoj kopirajt preko mog i kao takvog ga prodali. Pre toga, početkom rata, dilovali su preko posrednika u Nemačkoj, pa čak i u moje vreme su odlazili videa i ploče preko okeana, a
danas
preko distributera poručuju kako nikada nisu prodali nijedan jedini „Azrin" CD u inostranstvu - napisao je Štulić u saopštenju.
On navodi da ima svoj kopirajt (Azra mjuzik), koji je otvorio 1981. godine sa albumom „Ravno do dna" i koji pokriva sve njegove pesme. Međutim, od 1996. godine na prvim reizdanjima tada već „Kroreka" i Hrvatske, oni su samoinicijativno nadodali svoj kopirajt i kao takvog ga prodali.

Neće im oprostiti


- Dakle, na nosačima zvuka do rata piše samo „Azra mjuzik", posle rata (od 1996) stoji njihov kopirajt. Za to su se borili, ali ne ja. Ne volim kad mi na temelju ukradenih točkova svojataju i auto - kaže Štulić.
Bivši frontmen grupe „Azra" kaže da je od 1984. do 1987. imao zamrznut bankovni račun zbog (nepostojećeg) najvišeg ličnog dohotka u Zagrebu 1983. godine. Taj porez je isplatio sa albumom „Između krajnosti" 1987. godine.
- Pa čak i kada su dobili potvrdu o uplati, ništa mi nisu vratili. Tokom 1987. i 1988. godine živeo sam samo od živih nastupa. Godine 1990. sam dobio poslednju uplatu od „Jugotona" u iznosu od 2.000 nemačkih maraka, a od tada ništa. „Krorek" i dalje ilegalno prodaje moje pesme za velike pare, takođe i onlajn preko Amazona, Ajtjunsa, Imjuzika... Do 1990. potražujem 12 miliona evra, zatim dvadesetogodišnje kamate na 12 miliona, plus prevara, krađa kopirajta i bezočna eksploatacija poslednjih dvadeset godina. To se ne oprašta - kaže Džoni Štulić.


 
Natrag
Top