Auto-mafija cvjeta na otpadu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Auto-mafija cvjeta na otpadu




Izvor: Nezavisne novine Aleksandar Stijaković - 25.12.2010 19:10


slitunain.php


Ukradene automobile u BiH policija u svojim akcijama često nalazi na auto-otpadima, a s druge strane, vlasnici "groblja" automobila žale se na učestale kontrole i odgovornost prebacuju na "divlje" auto-otpade koje niko ne kontroliše.
U policiji kažu sa situaciju u BiH dodatno otežava povezanost auto-mafije s vlasnicima automobilskih otpada i onima koji trguju korištenim vozilima, a takvih firmi je oko 200 u BiH. Čak i vlasnici auto-otpada priznaju da se veoma često nađu u kontaktu s ukradenim automobilima.
Samo u Evropi godišnje bude ukradeno oko 1,2 miliona vozila, od čega organizovane kriminalne grupe ostvaruju profit veći od osam milijardi evra. Uglavnom je riječ o međunarodno povezanim grupama, što dodatno otežava njihovo otkrivanje i razbijanje.
Osnovana sumnja: Iz CJB Banjaluka su nam potvrdili da obavljaju kontrole auto-otpada, ali samo tamo gdje postoji osnovana sumnja da se na njima nalaze ukradena auta.
"Kontrole se vrše gdje god se ukaže potreba i gdje ima dovoljno operativnih saznanja. Kontroliše se samo na osnovu tragova koji vode prema otpadima i nikada ne upadamo samo da izvršimo kontrolu, već uvijek idemo u akcije samo ako imamo dovoljno povoda", kažu u CJB Banjaluka.
U Centru su istakli da auto-otpadi u posljednje vrijeme nisu tako velike karike u lancu krađe vozila kao što su nekada bili, jer sve manje vozila bude ukradeno da se siječe već da bi bilo preprodano, ali i sada veliki broj ukradenih automobila završi na auto-otpadima.
"Vozilima koja budu ukradena, pogotovo novijim, se uglavnom prerađuju brojevi motora i šasije te se kasnije voze na različita tržišta, nekada brodom prema Africi, a nekada prema Rusiji", kažu u Centru.
Pored toga, ukradena vozila s ovih prostora često završavaju i na tržištima Albanije, Crne Gore i Kosova.
"Generalno, u Banjaluci procenat krađa vozila je manji u odnosu na prošlu godinu za osam do devet odsto i svake godine sve je bolje stanje. Takođe, profit koji donose ukradena vozila nije velik. Ako ukradete auto koje košta 60.000 ili 70.000 KM na tržištu ono ne može preći prodajnu cijenu od 20.000 KM. Velike su kontrole, službe su povezane s Interpolom, mali je broj kupaca, a sve to utiče na cijenu ukradenih vozila", kažu iz CJB Banjaluka.
Slična je situacija i u Sarajevskom kantonu gdje su auto-otpadi takođe pod lupom policije.
Objašnjenje: Irfan Nefić, portparol MUP-a Kantona Sarajevo, je istakao da se na području tog kantona često kontrolišu auto-otpadi s ciljem pronalaska vozila ili njihovih dijelova koja su otuđena na tom području. "U kontrolama uvijek nailazimo na slučajeve da se na otpadima nađu ukradana vozila ili njihovi dijelovi za koje vlasnici otpada ne mogu objasniti odakle su ih nabavili. Što se tiče kontrole vozila koja se nalaze na auto-otpadima na području van Sarajeva imamo dobru saradnju s policijama drugih kantona i posebno s policijom u Istočnom Sarajevu. U tim kontrolama smo uvezani i razmjenjujemo informacije između svih policija, tako da je malo vjerovatno da će ukradeni dio ili automobil završiti u prodaji", kaže Nefić.
Nezavidan položaj: Vlasnici registrovanih auto-otpada se često žale da su zbog rada neprijavljenih auto-otpada u nezavidnom položaju.
Dragan Marić, vlasnik auto-otpada "Marić" iz Banjaluke ističe da im je u posljednje vrijeme policija čest gost.
"Auto-otpade kriminalistička policija stalno pretresa. Kod mene upadaju bar jednom mjesečno. Došlo nam je da se idemo žaliti jer se nije moglo ni raditi od njih. Stalno su pretresali otpade, ali i kuće, sve živo. Nekada dođe i do 40 policajaca na pretrese i mislim da je to nepotrebno jer mi uredno radimo i plaćamo sve dažbine državi", kaže Marić.
On ističe da se sada ukradena vozila prije mogu pronaći na drugim mjestima i da ih je malo na otpadima.
"Sada više limari imaju kod sebe ukradenih auta i dijelova jer mi sve moramo prijaviti i sve nam piše crno na bijelo, dok to kod njih nije slučaj. Inspekcije idu samo nama jer smo prijavljeni, a za ove koji rade na crno nije ih briga", rekao je Marić, koji smatra da i dalje postoji dosta nelegalnih auto-otpada koje niko ne kontroliše.
Smatra se da ukradeni automobili često završavaju na otpadima u BiH jer ne postoje detaljna pravila za rad auto-otpada. Od zemalja u okruženju, nedavno je Srbija najavila novi pravilnik za polovne automobile koji je usklađen s evropskim propisima i koji puno detaljnije i strože ruguliše rad auto-otpada.
Evropska pravila: Govoreći o mogućnosti da i u BiH budu uvedena nova pravila koja su zastupljena u Evropi, Marić kaže da auto-otpadi rade sa željezom i polovnim dijelovima i da je besmisleno da država traži od njih neke standarde.
"Mislim da to nije dobro, a standardizacija bi možda i bila dobra da radimo s novim dijelovima. Sada pola stvari možemo iskoristiti, a pola bacimo. Nekim novim propisima bi se samo izdejstvovalo da budu otpušteni radnici, jer ovaj posao ljudima stvara toliko problema da je prerastao u puko preživljavanje", rekao je Marić.
Pored toga, tržište je, prema Marićevim riječima, puno novih kineskih dijelova s kojima ne mogu ništa da rade, a nova pravila bi samo dodatno otežala rad auto-otpada.
"Tešku situaciju bi iskomplikovalo i uvođenje nekih novih zakona koji bi nas dodatno stezali pa to onda ne bi imalo nikakvog smisla. Veliki problem su nam i kineski dijelovi jer su zaista nekvalitetni, pa se tako više i ne zna šta je na autima koja se dovoze na otpad", smatra Marić.
Prema posljednjim podacima, tek nešto više od 11 odsto preduzeća koja se bave auto-otpadom radi legalno, što znači da ostala teško mogu dokazati porijeklo vozila i dijelova koje prodaju.
Mafija: Da tvrdnje o vezama auto-mafije i vlasnika automobilskih otpada nisu bez osnova pokazalo je više policijskih akcija u kojima su upravo na takvim mjestima otkrivena ukradena vozila ili njihovi dijelovi.
Zdravko Bošnjak, vlasnik auto-otpada "Zigi" iz Kiseljaka kaže da svi vlasnici otpada kad-tad dođu u kontakt s ukradenim autima. Često i ne znaju da rade s takvim automobilom.
"Imao sam mnogo slučajeva da mi mušterija dođe s ukradenim autom ili dijelovima koje pokuša da mi proda. Sjećam se zanimljivog primjera i mušterije koja je došla iz Sarajeva, a negdje je usput skidala vjetrobrane s parkiranih automobila i željela je da mi ih proda. Odbio sam da ih kupim i otišao je dalje. Nakon deset minuta naišla je policija koja me je upitala da li se pojavljivao neko sa vjetrobranima za prodaju", prisjeća se Bošnjak.
On napominje i slučaj kada je policija došla zaplijeniti automobil koji je prethodno kupio od čovjeka koji je, prema njegovim riječima, imao sve regularne papire za auto, ključeve i saobraćajnu.
"Kupio sam automobil ništa ne sumnjajući, a na kraju se ispostavilo da je 'lažni vlasnik' od nekog svog prijatelja pozajmio automobil i došao na otpad da ga proda. Platio sam auto koji je na kraju policija oduzela. Nisam nadležan da kontrolišem takve slučajeve, a automobil je imao svu dokumentaciju, tako da nisam pomišljao na prevaru", rekao je Bošnjak.
Kontrole: On napominje da kontrola auto-otpada ima, ali nisu toliko strašne kao nekada kada su krađe vozila bile češće.
"Najveći problem su nelegalni auto-otpadi na kojima ima najviše ukradenih automobila. Njih niko ne kontroliše, a nas, jer smo prijavljeni, kontrolišu. Onaj što ima otpad, a nije prijavljen on je siguran i može da radi šta hoće. Prijavljenim auto-otpadima dolaze i policija i inspekcija", kaže Bošnjak.
On se takođe slaže da sada i jeftini kineski dijelovi stvaraju probleme za rad auto-otpada.
Protivi se nametanju novih uslova za rad auto-otpada i smatra da to neće poboljšati situaciju s ukradenim vozilima.
"Ako budu nametani novi uslovi za rad auto-otpada siguran sam da mnogi od vlasnika to neće moći izdržati. Interesovao sam se za nabavku nekih novih mašina iz Njemačke, ali sam odustao zbog cijena, jer je to velika investicija. Neće mnogo auto-otpada uspjeti da se osavremeni i mnogi će ostati bez posla. Možda će ostati dva ili tri otpada u BiH ako budu primijenjeni evropski propisi, koji će se odnositi na nas", smatra Bošnjak.
Evropski propisi

Na auto-otpadima u Evropskoj uniji ne mogu biti prodavani polovni rezervni dijelovi, već to rade registrovana preduzeća, čime se staje nakraj rastavljanju ukradenih auta na otpadima za dijelove koji bi bli prodati na licu mjesta.
Vlasnici otpada moraju da posjeduju propisanu opremu za rad, bez koje im poslovanje nije omogućeno.
Otpadi na zemljanim placevima, ograđeni istrulim karoserijama upotrebom evropskih propisa postali bi prošlost. Regulativa EU nalaže da se radi na nepropusnoj betonskoj podlozi, kako otrovne materije ne bi mogle dolaziti u dodir sa zemljom i vodom. Separatori za prečišćavanje otpadnih voda, garaže za demontažu, zatvoreni magacini polovnih i zamašćenih dijelova, mašine za sječenje i usitnjavanje metala, prese, sistemi za zaštitu od požara i eksplozija dio su standardne opreme auto-otpada.
Policijske akcije na auto-otpadima

April, 2010.
PRNJAVOR - U zajedničkoj akciji pripadnika centara javne bezbjednosti Doboj i Banjaluka tokom pretresa auto-otpada "Vuković" u Štrpcima kod Prnjavora pronađena su dva mercedesa za koje je utvrđeno da imaju falsifikovane brojeve motora i šasija.


Septembar 2010.
BILEĆA - Pripadnici sarajevskog MUP-a su, zajedno sa pripadnicima Policijske stanice Bileća, izvršili pretres auto-otpada "Triling".
Prilikom pretresa, pronađeno je oko dvadeset vozila koja su isječena, a za koja se sumnja da su ukradena na području Kantona Sarajevo.
Jul 2009.
ŠIROKI BRIJEG - Na području Zapadnohercegovačkog kantona Federalna uprava Ministarstva unutrašnjih poslova provela je akciju i provjeru auto-otpada u tom kantonu.
April 2009.
ŠAMAC - Nakon pretresa auto-otpada SLK u Obudovcu kod Šamca, pripadnici CJB Banjaluka podnijeli su prijavu protiv S.P., vlasnika otpada, osumnjičenog za 20 krivičnih djela krađe auta i prikrivanja.
Mart 2009.
MODRIČA - Pripadnici CJB Doboj pretresli su auto-otpad "Braća Popović" u Modriči i pronašli automobile s falsifikovanim brojevima motora i šasije.
Septembar 2008.
BANJALUKA - Dijelovi sedam vozila, ukradenih na području banjalučke regije, pronađeni su u toku pretresa auto-otpada "Delfin" u Trnu kod Laktaša.
 
Natrag
Top