Aujeckijeva bolest (Lažno besnilo)

Član
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruka
6
Aujeszky-jeva bolest (Lažno besnilo) akutna bolest domaćih životinja i glodara.

Uzrok ove bolesti je virus koji napada centralni nervni sistem ali i ostale organe, kao na primer organe respiratornog trakta.
Prirodni nosioci ove bolesti su svinje koje i nakon lečenja mogu ostati latentno inficirane (osim prasića starosti ispod 2 nedelje koji umiru od encefalitisa) i čak preneti virus na potomstvo.

Aujeckijeva bolest se klinički ustanovljava kada su znaci bolesti jasno izraženi i kada se bolest javlja u tipičnoj formi.

U laboratorijskoj dijagnostici prisutnost virusa se dokazuje preko kulture tkiva (citopatogeni efekat), fluorescentnom mikroskopijom ili biološkim ogledom na pacovima ili kunićima.

Radi prevencije Aujeckijeve bolesti vrši se:

- redovna vakcinacija kojom se održava nivo imuniteta u farmama, odnosno dvorištima svinja u kojima se Aujeckijeva bolest enzootski javlja,
- kontrola zdravstvenog stanja životinja, stogo održavanje higijenskih uslova

Kada se zaraza utvrdi, zaraženi objekat, odnosno dvorište zatvara se i sprovodi kontumacija pasa i mačaka, deratizacija i tekuća dezinfekcija.
U ugroženim objektima i dvorištima vrši se vakcinacija svinja protiv Aujeckijeve bolesti.

Po isteku roka od 14 dana od poslednjeg uginuća, klanja ili ozdravljenja, ako su preostale svinje vakcinisane i sprovedena završna dezinfekcija, smatra se da je zaraza prestala.

Mnoge države su se upešno izborile protiv ove bolesti i to strogim kontrolama i vakcinacijama. Nažalost, Srbija nije na tom spisku država i kod nas je ova bolest i dalje prisutna u velikoj meri.

Psi i macke takodje mogu oboleti od ove smrtonosne bolesti.

Bolest se može preneti inhalaciono (udisanjem) i ingestijom (konzumiranjm sirovog mesa, iznutrica i kostiju zaraženih svinja). Bolest mogu preneti i glodari (pacovi) i to ujedom ili ingestijom.

Inkubacija (period od unosa virusa - do nastanka bolesti) je od 1-6 dana.
Zaražen pas umire nakon 2-3 dana a nekad i za par sati. Zaražena mačka može umreti i pre nego sto se pokažu bilo kakvi simptomi bolesti.

Simptomi su lako uočljivi: apatija, depresija, odbijanje hrane, plašljivost, uznemirenost, pojačana salivacija, jak svrab, zivotinja je sklona samopovredjivanju... Na kraju dolazi do paralize i smrti.

Lečenje ove bolesti kod pasa i mačaka ne postoji. Smrtnost je 100%.

Virus se ubija kuvanjem hrane na svim temperaturama iznad 37 stepeni celzijusa.

Da bismo izbegli rizik od oboljenja nasih ljubimaca od ove smrtonosne bolesti, obavezno je kuvanje svinjskog mesa i iznutrica.
Sirove kosti se ne smeju davati jer se i u njima može nalaziti ovaj virus. Termički obrađene kosti se takođe ne smeju davati.


izvor:priroda Pasa - Dog's Nature - Forum o ishrani i odgoju pasa - početna
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top