Atletika

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Što trčiš kada nisi prijavljen?

Što trčiš kada nisi prijavljen?


Izvor. B92 | ČŽ


Skot Daunard je pošteno osvojio titulu na Kautaun maratonu, ali mu je oduzeta, jer se nije registrovao za trku.

16020409644f4d1cb2b40ae269651486_orig.jpg


Daunard je istrčao i pobedio na maratonu u Fort Vortu u Teksasu, ali je diskvalifikovan jer se nije prijavio.
On je koristio broj svog prijatelja, koji se prijavio, ali je bio sprečen da se takmiči. Momak iz Oklahome je to priznao organizatorima trke kada je prošao kroz cilj.
Pobeda je data Kolinu Stajlsu, koji je trku istrčao za dva sata, 40 minuta i 54 sekunde, sa više od dva minuta iza Daunarda.

Organizatori trke rekli su da je Daunard prihvatio njihovu odluku i doći će da se takmiči naredne godine.

Neverovatno, ali slična situacija se desila i 2003. godine.







 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
“Bolt samo srećom do četiri zlata”

[h=1]“Bolt samo srećom do četiri zlata”
[/h] Izvor. B92, Tanjug | JT

Bivši olimpijski šampion Karl Luis rekao je da će Juseinu Boltu biti potrebno mnogo sreće da na Olimpijskim igrama u Londonu osvoji četiri zlata.

16962827114f4cc3299e29e097471198_orig.jpg

Beta
Bolt je pre nekoliko meseci nagovestio da želi četiri zlata u Londonu, a takav podvig već je ostvario Luis u Los Anđelesu 1984. godine.
Jamajčanin planira da se takmiči u trkama na 100 i 200 metara, odnosno štafetama 4x100 i 4x400 metara, što je za nijansu drugačiji takozvani Gren slem u odnosu na Amerikanca, koji je bio najbolji na 100 i 200 metara , skoku u dalj i 4x100, čime je izjednačio rekord legendarnog Džesija Ovensa iz 1936. godine.

Ne postoji zagarantovan uspeh, ja sam nekoliko godina planirao osvajanje četiri zlatne medalje. Dosta stvari mora da se poklopi da bi čovek trijumfovao u više disciplina i zato zelim sreću svakome ko pokuša to da učini”, rekao je Luis i dodao da Boltu problem mogu da predstavljaju štafete, gde i najmanja greška timskog kolege može da odluči trku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
IAAF osniva svoju “Kuću slavnih”

IAAF osniva svoju “Kuću slavnih”

Izvor. B92, Beta | JT


Međunarodna atletskih federacija (IAAF) saopštila je da će osnovati “Kuću slavnih”, u kojoj već ima 12 atletičara.
18203685934f58b42741611782081907_orig.jpg


Prvih 12 članova su Džesi Ovens, Karl Luis, Fani Blankers-Kun, Abebe Bikila, Pavo Nurmi, Emil Zatopek, Al Erter, Ademar da Silva, Edvin Moziz, Beti Katbert, Džeki Džojner-Kersi i Vang Jungsija.

Njima će tokom ove godine, u kojoj IAAF obeležava sto godina postojanja, biti dodato još 12 sportista koji su ostvarili uspeh u nekoj od atletskih disciplina.

U saopštenju se navodi da će prvih 24 članova biti poznato pre 24. novembra, kada će se u Barseloni održati proslava stogodišnjice IAAF.

Kao kriterijume za mesto u “Kući slavnih”, IAAF je naveo da su potrebne najmanje dve zlatne medalje sa Olimpijskih igara ili Svetskog prvenstva, najmanje jedan svetski rekord i da je nominovani karijeru završio najmanje deset godina pre pristupa u “Kuću slavnih”.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kolašinac brani čast Srbije

[h=1]Kolašinac brani čast Srbije
[/h] Izvor. B92, Sport | ČŽ


Bacač kugle Asmir Kolašinac jedini je predstavnik Srbije na Svetskom dvoranskom prvenstvu u atletici koje počinje 9. marta Istanbulu.

2535803254f59b00d6e985097968550_orig.jpg
Smotra najboljih atletičara sveta u dvorani traje do 11. marta, a naš predstavnik će na borilište već prvog dana u 9 časova, gde će probati da kroz kvalifikacije dođe do finala.
"U Lincu je bacio 20,64 i izjednačio rekord Dragana Perića. Cele zime je bacao preko 20 metara, pa očekujem da tako bude i u Turskoj", rekao je selektor Dragiša Kuzmanović za Sport.
Naš reprezentativac je pred polazak na takmičenje imao problema sa bolom u leđima.

"Sada je sve u redu, sanirao je povredu, u dobroj je formi i nadamo se ulasku u finale", rekao je Kuzmanović.

Ukoliko prođe u finale, Kolašinac će ponovo na borilište u 18,15.




 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Isinbajeva okončala 3-godišnji post

Isinbajeva okončala 3-godišnji post

Izvor. B92 | AK


Jelena Isinbajeva osvojila je zlatnu medalju u skoku s motkom na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Istanbulu skokom iz prve preko 4,80 metara.
4062603124f5cf79b0bedc412804938_orig.jpg

Svetska rekorderka je tako okončala trogodišnji post u osvajanju zlatnih medalja. Ruskinja, koja je prošlog meseca postavila rekord, nije uspela isto da ponovi u Atakoj Areni.

Poslednje zlato pre svog četvrtog na dvoranskom SP-u osvojila je na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.

"Čekala sam ovu pobedu kao što majka čeka rođenje svog deteta. Poslednje tri godine pokazale su mi koliko je za mene važno pobeđivati", rekla je Isinbajeva, kojoj su za zlato bila potrebna samo dva skoka, jedan na 4.70, a drugi na 4.80 metara.

"Nisam iznenađena što su mi bila potrebna samo dva skoka za pobedu", dodala je Ruskinja, kojoj je sledeći cilj osvajanje trećeg uzastopnog olimpijskog zlata na Igrama u Londonu predstojećeg leta.

Isinbajeva je pokušala da obori vlastiti svetski rekord postavljen prošlog meseca u Stokholmu (5.01 m), ali su tri pokušaja na 5.02 metra bila neuspešna.

Srebrnu medalju osvojila je Francuskinja Vanesa Boslak, a bronzanu Britanka Holi Blizdejl. Obe su preskočile visinu 4.70 metara, Boslak iz prvog, Blizdejl iz drugog pokušaja.


Lagat odbranio titulu, titule za VB, diskvalifikacija SAD

7190410124f5cf79b19146302930216_orig.jpg
Amerikanci uzalud slavili

Bernard Lagat odbranio je titulu u trci na 3000 metara u vremenu od sedam minuta 41 sekundu i 44 stotinke. Amerikanac je kao i na svim ranijim trkama dozirao tempo da bi u finišu pojačao ritam i prvi prošao kroz cilj.

Mohamed Aman iz Etiopije je deonicu dugu 800 metara istrčao za 48 sekundi i 36 stotinki i osvojio zlatnu medalju, dok su na deonici dugoj 60 metara najbrži bili Arijes Merit u muškoj i Veronika Kempbel u ženskoj konkurenciji.

Najinteresantinija trka dana bila štafeta četiri puta 400 metara u konkurenciji atletičarki, a zlato su osvojile Britanke. U poslednjoj trci šampionata, štafeta Sjedinjenih Američkih Država 4x400 metara je diskvalifikovana zbog greške u razmeni palice, pa su zlato osvojili i Britanci.

 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Ivana Španović: "Iz Novog Sada ka olimpijskom izazovu" Tekst kopir

14.04.2012
Izvor: Sportskacentrala


Medalje koje su na evropskim i svetskim prvenstvima juniorskog uzrasta osvajali Ivana Španović, Mihail Dudaš, Mila Andrić, Tatjana Jelača, Emir Bekrić, Amela Terzić, najbolje su preporuke računici da na atletsku olimpijsku medalju nećemo čekati još 55 godina, koliko je prošlo od Mihalićevog srebra u Melburnu. U krugu onih u kojima smo prepoznali takav potencijal svakako je i skakačica u dalj Ivana Španović. Između dva Uskrsa, vrlo raspoložena pred put na Tenerife, rado se odazvala molbi da najavi olimpijsku sezonu.

- Povreda je deo prošlosti. Odlično se osećam, radujem se svakom treningu, baš uživam u svemu i jedva čekam da takmičenja počnu, kaže Ivana Španović.

Zašto baš Tenerife?

- I sama sam se pitala zašto svi trče na Tenerife. Ali kada stignete tamo, odgovori se sami nude: klima, okruženje, savršeni uslovi i za odmor i za naporne treninge. Velika je verovatnoća da sretnete i potencijalne konkurente na zaletištima. Radujem se susretu sa Marijom Šestak (slovenačka rekorderka u troskoku, rođena Kragujevčanka, devojačko Martinović). Treneri su dobar deo priprema osmislili zajednički, kako bismo i nas dve što više vremena provele zajedno na treninzima.

spanovic-rb.jpg


Na čemu ste insistirali na priprema u zimskom periodu?

- Najviše smo radili na brzini i eksplozivnosti. Stvarali smo preduslove za tehnički deo discipline. Sada uvodimo elemente skakanja kako bi se kockice sklopile i sve pronašle svoja mesta u mozaiku koji se zove skok u dalj.

A na Tenerifima...?

- Do sada sam radila sa skraćenim zaletom. Konkretno, na Tenerifima idemo punim zaletom. Zapravo, usavršavanje zaleta biće osnovni cilj priprema u Španiji, kako bismo stavili tačku na pripremni deo i najavili takmičarski deo sezone.

Koja će publika u svetu imati tu čast za Ivanin premijerni nastup u 2012. godini.

- Novosađani, naravno! Susret sa sugrađanima planirali smo u kvalifikacijama za Kup Srbije, 12. maja. Ja sam članica AK Vojvodina, od grada Novog Sada dobila sam stan, pre četiri godine, kada sam osvojila svetsku titulu, Novosađani su ispunili tribine „Karađorđa“ dok sam skakala na Evropskom prvenstvu, 2009. godine. Moja je želja da u susret olimpijskom izazovu krenem sa „Karađorđa“ u Novom Sadu.

Uprkos verovanju da će Ivana za start odabrati Dijamantsku ligu, na primer, ostala je dosledna sebi.

- Nigde nije tako lepo kao kod kuće. Najsrećnija sam bila dok sam se takmičila na Univerzijadi u Beogradu, na Evropskom u Novom Sadu, rado sam se odazivala na miting u Senti, učestvovala i na pojedinačnim i na ekipnim takmičenjima u Srbiji... Iz godine u godinu. Stići ću i do Dijamantski lige. U maju ćemo u Šangaj. Prošle godine u Dohi sam odlično počela sezonu skokom 6,63. Neka tako bude i u Šangaju! Daljine preko 6,60 ulivaju samopouzdanje i psihološku stabilnost pred naredna takmičenja.

Predstoje i dva dijamantska mitinga u SAD.

- Preskočićemo Ameriku. Opredelili smo se još za IAAF miting u Daeguu, 16.maja. Najavljeno je vrlo kvalitetno takmičenje, a ja imam motiv više da se baš u Daeguu borim i za plasman i za rezultat. Nikada neću prežaliti Svetsko prvenstvo u tom gradu, koje sam propustila zbog povrede. Bila sam maksimalno spremna, posle Ostrave. Ali to je sport, to je deo sa kojim se svako suoči, pre ili kasnije u karijeri.

spanovic-rb01.jpg


Da li se i ako jeste šta i koliko menjalo u sistemu priprema u odnosu na prethodnu godinu.

- Prethodna godina je zaista bila vrlo dobra, tako da nije bilo razloga za velikim promenama. Čak su se i termini velikih takmičenja nekako poklopili. Ove godine očekuje me Evropsko prvenstvo u Helsinkiju, baš u vreme Ostrave, a Olimpijske igre u Londonu padaju u termin Svetskog prošle godine.

Do Evropskog prvenstva, 27. juna, odnosno do Olimpijskih igara, 27. jula, koja će takmičenja imati prioritet u izboru Ivane Španović i njenog trenera Gorana Obradovića?

- Nećemo forsirati. Pred dva najznačajnija takmičenja u godini ništa nećemo prepustiti slučaju, još manje riziku povrede kao pred Daegu, prošle godine. Jun i jul rezervisani su za finalizaciju priprema u svakom pogledu. Jedino čemu neću moći da odolim to su takmičenja u Srbiji: učestvovaću i u finalu Kupa Srbije i na državnom prvenstvu, oba pred Evropsko prvenstvo u Helsinkiju.

Ne tako davno pokrenut je i fan page Ivane Španović na Facebooku.

- Želela sam da omogućim mojim fanovima da prate moj rad i rezultate na jednom mestu, ali i da popularišem sport kojim se bavim.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Prva žrtva "biološkog pasoša"

Prva žrtva "biološkog pasoša"

Izvor. B92, Beta | MJ


Jedan portugalski trkač na duge staze postao je prvi atletičar koji je suspendovan zbog slučaja dopinga koji je otkriven pomoću programa "biološkog pasoša".

3347586994fa15425d8a7c004448366_orig.jpg

Međunarodna atletska federacija (IAAF) objavila je da je 38-godišnji Elder Ornelaš suspendovan na četiri godine zbog dopinga.

Kaznu je izrekla portugalska federacija na osnovu serije rezultata koje je sakupila IAAF od decembra 2008. do novembra 2010. godine.

IAAF je navela da je ovo prvi put da je o slučaju dopinga odlučeno na osnovu programa pasoša, koji nadgleda sportistin profil krvi tokom vremena i tako se utvrđuje dokaz o korišćenju dopinga.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vratio se Getlin, i pobedio Pauela

[h=1]Vratio se Getlin, i pobedio Pauela
[/h] Izvor. B92 | AK



Amerikanac Džastin Getlin vratio se pre dve godine na atletsku stazu, a sada je najavio napad na rekorde Useina Bolta.

15323009324fad61543a532844910790_orig.jpg

Beta/AP
Olimpijski šampion iz Atine 2004. i svetski iz Helsinkija 2005, pobedio je na mitingu Dijamantske lige u Dohi jednog od najbržih sprintera, Jamajčanina Asafu Pauela.
Getlin je 100 metara istrčao u vremenu 9.87 sekundi, samo stotinku brže od Pauela, te dve od trećeplasiranog Lerona Klarka.
Amerikanac je bio samo dve stotinke sporiji od svog ličnog rekorda koji iznosi 9.85 sekundi. Getlin je trčao i brže od toga, ali su mu ti rezultati poništeni zbog dopinga.

"Poslednjih godina svi su gledali Boltov šou. Sada svi očekuju da se još neko uključi tu, a ja ću rado da istupim i uz malo sreće preuzmem vođstvo", istakao je Getlin kojem je 2010. godine istekla četvorogodišnja suspenzija zbog dopinga.

Usain Bolt je ove sezone trčao 9.82 u Kingstonu (Jamajka), dok je dve stotinke sporiji njegov zemljak Joan Blejk.


 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Bolt će nastupiti u Cirihu

Bolt će nastupiti u Cirihu

Izvor. B92 | MJ


Olimpijski šampion u sprintu Usein Bolt potvrdio je učešće na mitingu Dijamantske lige, koji je na programu 30. avgusta u Cirihu, saopštili su organizatori.

18868245904fb270eee2b2d171469883_orig.jpg

Svetski rekorder na 100 i 200 metara dobro je počeo sezonu, pošto je prošle nedelje trijumfovao na turniru u rodnoj Jamajci vremenom 9.82 sekunde.

Bolt će se ove sezone učestvovati i na turnirima u Ostravi 25. maja, zatim na mitingu Dijamantske lige u Rimu 31. maja i u Oslu 7. juna.

Poslednja trka na kojoj će Bolt učestvovati, pred olimpijski turnir koji je na programu od 27. jula do 12. avgusta, biće održana na turniru Dijamantske lige u Monaku 20. jula.

„Cirih je među atletičarima poznat pod imenom ’jednodnevna olimpijada’ i mislim da će to ove godine stvarno biti poseban miting, zato što se održava 18 dana posle Olimpijskih igara“, rekao je Bolt.

Boltu će ovo biti peto učešće na mitingu u Cirihu, 2006. i 2007. bio je drugi na 200 m, dok je 2008. i 2009. trijumfovao na 100 metara sprintom.

„Usein je trenutno najpopularniji sprinter i zvezda ovog milenijuma. Počastvovani smo što će ponovo nastupati u Cirihu“, rekao je direktor mitinga Patrik Mađar.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Bolt "oduvao" konkurenciju u Rimu

[h=1]Bolt "oduvao" konkurenciju u Rimu
[/h] Izvor. B92 | AK



Jamajčanski sporinter Usain Bolt ubedljvio je trijumfovao na mitingu Dijamantske lige u Rimu u trci na 100 metara.

16815835634fc7cf68d9352663889159_orig.jpg

Beta
Najbrži čovek na svetu istrčao je distancu za 9,76 sekundi, što je najbolje vreme sezone, a daleko iza sebe ostavio je zemljaka Asafu Pauela (9,91s) i Francuza Kristofa Lemaitrea (10,04s).
"Nisam čuo signal za start, nisam mogao da čujem pištolj. Idem kući da se spremim za sledeću trku", izjavio je posle trke poraženi Pauel.
Bolt je pre trke izaszavo oduševljene prisutnih gledalaca pošto je na zagrevanje izašao u dresu reprezentacije Italije i poljubio grb.

U trci je čak šest od devet sprintera bilo sa Jamajke, a nakon izjednačenih prvih 50 metara, Bolt je ubacio u brzinu i ostavio iza sebe Pauela i Kolinsa koji je na kraju potpuno pao.

Boltu je očigledno bilo potrebno malo odmora da ponovo oduva konkurenciju.

"Znao sam da to mogu. Otkako sam stigao u Evropu nisam redovno spavao. Posle Ostrave odlučio sam da počnem ranije da ležem u krevet i da jedem pravilnije, a to mi se danas vratilo i ja zbog toga sam zadovoljan", izjavio je posle pobede Usein Bolt.

On je istakao da ga nisu poremetile kritike posle nekih loših rezultata.

"Ljudi od mene očekuju da sve vreme trčim odlično, i ja mnogo očekujem od sebe, tako da to ne predstavlja pritisak. Večeras sam izašao na stazu ne da bih se dokazao svetu, već da pokažem sebi da još uvek mogu to", zaključio je najbrži čovek svih vremena.

U trci na 400 metara sa preprekama pobedio je Havijer Kulson iz Portorika (48.14s), dok je Kenijac Pol Koeč istrčao treću najbržu trku svih vremena na 3.000 metara stiplčes.

U ženskom sprintu na 100 metara pobedila je Doun Harper, dok je Vivijan-Jepkemoi Čerijot pobedila na 5.000 metara nakon fantastičnog fotofiniša sa Meseret Defar.

Zanimljivo je da je prvi put od 2006. godine Dvejn Čembers trčao u britanskoj štafeti na 4x100 metara.
 
Natrag
Top