Astenospermija – slaba pokretljivost spermatozoida

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Iako je najčešći uzrok muške neplodnosti smanjen broj spermatozioda (oligospermija), neki od muškaraca imaju poteškoća sa oplodnjom zbog slabe pokretljivosti spermatozoida što se stručno zove astenospermija.



Dok veći broj muškaraca koji ima dijagnostifikovan mali broj spermatozoida takođe pati i od smanjene pokretljivosti (oligoastenospermija), neki pacijenti sa astenospermijom ipak imaju normalan broj spermatozoida.



Kada je prisutna astenospermija?


Pokretljivost spermatozoida se može proceniti na osnovu uzorka semena u laboratoriji. Smatra se da u normalnim uzrocima sperme ima oko 50% pokretnih spermatozoida, a progresivno pokretnih 25%. Često je uzrok astenospermije genitalna infekcija, tako da je kod pacijenata sa smanjenom pokretljivošću spermatozoida korisno uraditi i bakteriološka ispitivanja. Pored toga, imunološki problemi (autoantitela) i varikocela mogu takođe biti potencijalni negativni faktori.



Prema SZO (Svetska Zdravstvena Organizacija), pokretljivost spermatozoida se razvrstava u četiri kategorije, od A do D. Spermatoziodi u kategoriji A se kreću najbrže i to po putanji koja je manje-više ravna crta. Spermatozoidi tipa B su sporiji od tipa A, a putanja njihovog kretanja je manje-više zavinuta krivulja. Tipom C pokretljivosti odlikuju se spermatozoidi koji se miču na mestu, a svi nepokretni spermatozoidi su tipa pokretljivosti D. Ukoliko je u ejakulatu udeo spermatozoida kategorija A, B i C manji od 50%, radi se o astenospermiji.



Lečenje astenospermije


Pored farmakoloških sredstava koje lekar može da preporuči (Trental, Padutin), na pokretljivost spermatozioda mogu pozitivno da utiču i sledeći prirodni sastojci: Arginin, Matični mleč i propolis, L-karnitin, Peruanska maka, vitamini C i E, minerali selen i cink.



IZVOR: neplodnost.wordpress.com
 
Natrag
Top