Apel Dr Latinović: Zabranite kravate, one šire virus!!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Press

Apel Dr Latinović: Zabranite kravate, one šire virus!!


Kravate su veliki prenosioci virusa svinjskog gripa i bilo bi sasvim korisno zabraniti njihovo nošenje tokom epidemije, rekla je juče dr Ljubica Latinović, naš stručnjak koji živi u Meksiku i radi u tamošnjem ministarstvu zdravlja.


grip-kravate-1.jpg


Ona je juče održala predavanje u Srpskom lekarskom društvu i prenela iskustva zdravstvenog sistema ove zemlje, koja je prva pogođena novim virusom gripa A (H1N1).
Prema rečima dr Latinović, u Meksiku je u jednom momentu zabranjeno nošenje kravata jer je ustanovljeno da one na sebi veoma često nose virus gripa i lako ga prenose na druge osobe.
- Ne znam da li ste vi to ovde radili, ali mi smo rekli da se virus može preneti i putem kravate i svi su morali da ih skinu. Tako da jedno vreme niko nije nosio kravatu. Čak ih nije bilo ni na predsedničkim konferencijama - otkrila je dr Latinović.
Ona kaže da uzbuna koja je u aprilu postojala u Meksiku zbog svinjskog gripa nije prestala ni danas, s tim što sada sve bolje funkcioniše.
- Mi smo u maju paralisali čitavu državu. Zatvorili smo škole, bioskope, pozorišta, stadione, brodovi nisu pristajali u luke. Sve trudnice su otišle na prevremeno porodiljsko jer nismo znali šta da radimo sa njima. Kasnije, kada smo videli da virus ništa više ne napada njih nego ostale, to se promenilo - priča Latinovićeva.


grip-kravate-2.jpg


Prevencija... Izbegavajte nošenje kravate, jer se na njima virus gripa održava danima


Prema njenim rečima, u Meksiku je u najvećem delu borba protiv gripa zasnovana na prevenciji i održavanju lične higijene. Pored pranja ruku, držanja odstojanja od dva metra, dezinfekcije, vrlo je bilo važno održavanje higijene odeće, pa je zbog toga bila zabranjeno nošenje kravata.
Ona je navela da trenutno u Meksiku ima 64.322 potvrđena slučaja obolevanja od svinjskog gripa i 532 smrtna slučaja. Vakcinacija još nije počela, a stanovništvo Meksika biće vakcinisano cepivom farmaceutske kuće „Novartis", kao i kod nas.
LJ. Račić



 
Natrag
Top