Antropomorfizam

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Najmanje 90% ljudi u svetu a samim tim i u Srbiji shvata hriscanskog Boga na pogresan nacin, oni misle da je Bog deda sa bradom ili bilo kakvo bice koje je fizicki identicno ili slicno coveku, kao u paganskim religijama sto je netacno.Antropomorfizam je jeres koja uci da je Bog fizicki slican coveku koja se pojavila u prvim vekovima Hriscanstva i bila je strogo osudjena, 90% pravoslavnih hriscana se nesvesno aktivno nalazi u toj jeresi.Bog je duhovno bice, a duhovni svet je sasvim suprotan materijalnom, duhovni svet nema oblik i nije opipljiv, nemozemo ni da ga zamislimo bilo kakvim materijalnim naporima.To je jedan od razloga zasto je Bog dao coveku zapovest da ne citi nikakva idola niti lika jer je nemoguce iskazati u materiji izgled Boziji jer prosto Bog izgled nema.Stari grcki filosofi su ucili takodje o transcedentnosti Bozijoj ali je njhova predstava o Bogu bila nepotpuna i pogresna.Jos u starom zavetu jevreji su bili svesni Bozije transcedentnosti, a u hriscanstvu crkva cuva dogmat o transcedentnosti Bozijoj kroz apofaticko bogoslovlje(negativno bogoslovlje).

U apofatickom govori se o tome sta Bog nije npr. on je nezamisliv, nedostizan i nedodorljiv, bezvremen, bezgranican, on nije nista sto mi mozemo da zamislimo i opisemo, on je van svake logike i razuma, van materije i svake nase realnosti svojom sustinom.Sad mnogi bi se zapitali ako je taj duhovni svet transcedentan kako to prorok vidi heruvime i serafime i opisuje ih kao materijalna bica i otkud predstave andjela u crkvi.Andjeli u sustini jesu duhovni ali oni mogu da poprime ljudima vidljiv oblik i na taj nacin mi mozemo da ih vidimo kao ljude sa krilima iako u sustini oni to nisu transcedentni kao Bog i ograniceni su vremenom i prostorom.Predstava Svetog Trojstva u crkvi je simbolicna, Boga Oca predstavlja starac Dana, Sina predstavlja Hristos u ljudskom obliciju a Svetog Duha golub koji se pojavio na krstenju Hristovom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ipak je vaznije shvatiti da je Bog osoba, jer ima i onih koji veruju da je on neka bezlicna sila, sto je jos gore i narušava ako ne i unistava nas licni odnos sa Bogom. Ja sam video mnoge koji tako veruju a sebe zovu Hriscanima.
Ja licno sam oduvek zamišljao Boga u obliku coveka tj. Isusa Hrista. Ali sam svestan da on tako ne izgleda i da nema fizicku realnost.
Medjutim Adventisti recimo veruju, da je Hristos zadrzao fizicko telo na nebu...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Šta onda znače one biblijske riječi, izgovorene navodno od samog Boga - parafraziram: ...i stvorićemo čovjeka po svome liku i naličju! I Bog stvori čovjeka po svome liku i naličju?
Po ovome, čovjek bi po izgledu bio kopija Boga, odnosno, Bog bi apsolutno ličio na čovjeka!
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ipak je vaznije shvatiti da je Bog osoba, jer ima i onih koji veruju da je on neka bezlicna sila
Nije osoba u nasem smislu reci, ali nije ni bezlicna sila kako je Platon ucio.
Medjutim Adventisti recimo veruju, da je Hristos zadrzao fizicko telo na nebu...
Koja logika..........
Šta onda znače one biblijske riječi, izgovorene navodno od samog Boga - parafraziram: ...i stvorićemo čovjeka po svome liku i naličju! I Bog stvori čovjeka po svome liku i naličju?
Po ovome, čovjek bi po izgledu bio kopija Boga, odnosno, Bog bi apsolutno ličio na čovjeka!
Da ali ti ocigledno ne razumes sta je to duhovni svet, nasa dusa ne izgleda kao mi kad smo bili zivi niti su andjeli ljudi sa krilima.Sta ce Bogu ruke, noge, nos organi?
To je besmisleno i ja bi bio ateista kad bi takav pogled imao na pravoslavno ucenje, pod likom bozijim se podrazumeva Njegova licnost(lik) a ne fizicki izgled, Bog nije materijalan i nema fizicki izgled, duhovno je suprotno materiji, Bog materijalno ne postoji.Bog je bezoblican kao i andjeli i nasa dusa, Bog je stvorio materiju, pre stvaranja materija nije postojala, Bog je duhovan i to ne znaci samo da on ne izgleda kao covekovo telo, to znaci da oni nije ni materijalna svetlost kao sunceva svetlost npr.Ljubav je abstraktan pojan npr. Dali ti mozes da nacrtas ili zamislis ljubav?
Ne, zato sto je ljubav osecanje (abstrakcija) i ona materijalno ne ostoji, slican je slucaj i sa duhovnim svetom, duhovni svet je suprotan materiji.E sad, Bozija duhovnost je transcedentna i u poredjenju sa andjeoskom ili duhovnoscu nase duse.Nadam se da me razumes.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Naravno da znam razlikovati duhovno imaterijalno, ali ti nisi odgovorio na pitanje. Religija je inače metafizički pojam, pa kada se raspravlja o njoj - bilo kojim njenim aspektima, može se pustiti mašti na volju, kao što i radite vi vjernici, tako da stvari prikazujete onako kako vam odgovara, bez obzira kosi li se to sa logikom, zdravim razumom, pa i faktima - u ovom slučaju, biblijskim tvrdnjama.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Naravno da znam razlikovati duhovno imaterijalno, ali ti nisi odgovorio na pitanje. Religija je inače metafizički pojam, pa kada se raspravlja o njoj - bilo kojim njenim aspektima, može se pustiti mašti na volju, kao što i radite vi vjernici, tako da stvari prikazujete onako kako vam odgovara, bez obzira kosi li se to sa logikom, zdravim razumom, pa i faktima - u ovom slučaju, biblijskim tvrdnjama.
Postavi mi preformulisano pitanje i odgovoricu ti.To pusatnje masti na volju se u religiji strucno zove "fantazija",izobrazavanjr nematrijalnih bica u materiji, to u pravoslavlju ne postoji, kod nas postoji samo simbolika.
 
Natrag
Top