Andrej Makin

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
andrej makin.gif

Andrej Makin je ruski pisac,koji zivi u Francuskoj.
Rodjen je 10.septembra 1957 g. U Krasnojarsku. Kao dijete je bio jako vezan za babu po majci,koja je bila francuskog porijekla. To ce obiljeziti citav njegov zivot.Pisao je pjesme na oba jezika, ruskom i francuskom.
1987 g. odlazi u Francusku u sklopu programa razmjene profesora i odlucuje da tamo ostane. Dobija politicki azil i postaje francuski pisac.

Knjizevna djela:

" Francuski testament "
" Kcer heroja Sovjetskog Saveza "
" Ispovijest smaknutog zastavnika "
" U doba rijeke Amur "
" Muzika jednog zivota "
" Zlocin Olge Arbeljin "
" Rekvijem za istok "
" Zena koja je cekala "

Iz knjige " Razgovori u Parizu ", novinarke Branke Bogavac.Intervju sa Andrejem Makinom. Na pitanje o novoj knjizi " Muzika jednog zivota " odgovara:

*Kraj knjige u kome jednom recenicom obuhvatate cio jedan zivot je nesto nevidjeno,izuzetno, da li ste svjesni koliko je to lijepo?

Ja pisem samo kad osjecam da je to lijepo,a puno sebe cenzurisem, ne bih pisao da nisam svjestan.Pisac ima tu moc da stvori vrijeme, da ga unisti, da stvara bica prema svom nahodjenju, da transformise stvarnost.On izmislja trenutke i to znaci biti pjesnik.Televizija uveliko proizvodi kretena, a literatura je glavni otpor toj kretenizaciji i utociste slobodne misli.Zato pisac treba da ima neogranicenu vjeru da moze da promjeni svijet.

*Vi posebno istrazujete ljudsku dusu?

…”Dusa je nesto sto izmice svemu tome, to je nesto globalno, nasvodivo, integralno,nesto sto cini da se u vase pamcenje ureze neki dan, ili neko vece, ne znajuci zasto. Eto, dusa uzima u obzir te male psihicke pokrete, ona sublimira neke posebne stvari.

*Vi kazete da su vas zene uvijek fascinirale i kao materijal za romane.

Kao materijal za romane ja vise volim zene od muskaraca, jer to od mene zahtjeva mnogo veci napor preobrazaja, dakle nesto teze, neku vrstu izazova. A kad se radi o muskarcu, ja mogu da ga prekopiram za sebe, da kloniram samog sebe, a kako mi je zivot prilicno haotican, sa padovima i uzletima, lako je da nadjem u mom zivotu neku sekvencu koja odgovara mom junaku, dok je sa zenom to teze. Kako je zena delikatnije, intuitivnije, senzualnije bice nego muskarac, to je ona bogomdana kao materijal za roman. Predodredjena.

Nazalost, od ovog mladog pisca sam samo citala " Zena koja je cekala " i knjiga je odlicna.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2009
Poruka
6
Čitala sam "Francuski testament" (ili "Francusko zaveštanje"). Odlična je. U nekom intervjuu sam pročitala da je Makin knjigu pisao na francuskom, ali nijedna izdavačka kuća nije htela da je objavi. Francuzi su, uglavnom, arogantni kad je u pitanju njihov maternji jezik (mada je to počelo pooollaaaaakoooo da se menja), tako da nisu hteli ni da pročitaju knjigu koju je napisao ne-Francuz na francuskom. Tek kad je doneo prevod na ruski i priložio ga kao original, a francuski original kao sopstveni prevod, knjiga je bila objavljena i ušla u istoriju kao prva knjiga koja je dobila dva najveća kjiževna priznanja u toj zemlji.
 
Natrag
Top