Alternativne metode pogoršavaju dečju astmu

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Alternativne metode pogoršavaju dečju astmu

(Tanjug) 03. decembar 2010. 12:23

Homeopatija, akupunktura, vitaminski dodaci i slični nekonvencionalni načini lečenja ne bi trebalo da se primenjuju u lečenju astme kod dece.


v190880p0.jpg


Ukoliko se na astmatičnoj deci primenjuju nekonvencionalne metode lečenja, kao dopuna ili zamena za klasične tretmane, teže je uspostaviti kontrolu nad bolešću, pokazali su rezultati istraživanja koje je sprovela grupa naučnika s univerziteta u Montrealu.

Naučnici su došli do tih rezultata tako što su sproveli istraživanje na 2.000 dece starosti u proseku šest godina i obolelih od astme u različitim stadijumima, preneli su francuski mediji.

Među tom decom, 13 odsto je bilo podvrgnuto nekom od nekonvencionalnih načina lečenja, kao što su akupunktura, homeopatija ili vitaminski dodaci.

Rezultati su pokazali da je kod dvostruko više dece koja su bila pod nekom od nekonvencionalnih terapija došlo do slabije kontrole nad bolešću u odnosu na onu pod klasičnom terapijom.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Ne ignorišite astmu kod dece!

Ne ignorišite astmu kod dece!

LepoiZdravo 09.12.2010 08:59



Lekari ističu da je astma i dalje tabu tema u Srbiji i da bi trebalo više raditi na obaveštenosti roditelja. Postoje deca kod koje je alergijska komponenta prisutna još u prvim mesecima rođenja.

Na primer kao ekcem i ospe. To dete će i kasnije imati alergijske probleme. Pored toga, ako je neko od roditelja sklon alergijama, već mora da se vodi više računa o tom detetu.

Statistika obolelih
U Srbiji čak sedam odsto dece, kao i svaki 20. odrastao stanovnik, pati od ove hronične bolesti. Niš ima najviše obolelih, Beograd je u sredini liste sa oko 28.000 dece koja imaju astmu, dok je najmanji broj osoba sa ovim simptomima u Vojvodini. Najčešće se uspostavlja dijagnoza negde između pete i sedme godine. Tada se najčešće daje pozitivna dijagnoza, jer simptomi nisu bili prepoznati ili nisu tako dramatični. Što se mlađih pacijenata tiče, kod njih testovi mogu biti skroz negativni, ali o njima ipak treba voditi računa. U odnosu na svetsku statistiku, prema broju obolelih, Srbija se nalazi u dnu lestvice, dok sa oko 30 odsto obolelih prednjače Velika Britanija, Novi Zeland i Australija. Ipak, lekari upozoravaju da je astma u Srbiji još tabu tema i da roditelji često ne žele da priznaju da njihovo dete ima ovu bolest.


Rezultati istraživanja

Od astme u dečjem uzrastu oboljevaju češće dečaci, i to deca čiji su roditelji pušači. Porast učestalosti astme u dečjem uzrastu treba povezati sa porastom pušenja. Pušenje uvek oštećuje pušače, ali i sve osobe u okolini, što se naziva pasivno pušenje. Istraživanja pokazuju da je učestalost astme u školskom uzrastu veća kod dečaka, više od dve trećine ispitane dece je bilo izloženo pasivnom pušenju, i to najčešće oba roditelja, i deca osetljiva na duvan pokazuju teže oblike astme, a posebno su osetljivi dečaci.


Dečja astma

Astma je vodeća hronična bolest kod dece, čija se učestalost u poslednjih nekoliko decenija konstantno povećava u Srbiji, ali i na globalnom nivou, ističu stručnjaci. Dečja astma, koja se najčešće javlja kod dece između druge i pete godine, u većem broju slučajeva izazvana je kućnim alargenima i čestim prehladama. Svaki astmatični napad može biti praćen različitim simptomima, od neujednačenog disanja, kašlja i kijanja do stezanja u grudima. U svetu od astme boluje oko 300 miliona ljudi, a do porasta broja obolelih od astme došlo je posle katastrofe u Černobilu početkom osamdesetih godina prošlog veka. Istraživanje o učestalosti astme pokazalo je da pet odsto ispitanika ima simptome astme, a 19 odsto alergijsku kijavicu.



 
Natrag
Top