Alfred Hitchcock

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075

alfred-hitchcock.jpg



Ser Alfred Džozef Hičkok
, 13. avgust 1899 - 29. april 1980 je bio britanski filmski reditelj. Najpoznatiji je po filmovima iz žanra trilera. U karijeri dugoj šest decenija režirao je preko 50 filmova i stekao status jednog od najpoznatijih i najcenjenijih filmskih reditelja svih vremena. Svojom originalnošću i vizionarstvom uticao je na velik broj filmskih reditelja, producenata i glumaca. Hičkokovi filmovi su prepuni elemenata strave i fantastike i „uvrnutog“ humora. U njima se uglavnom prikazuju nevino optuženi protagonisti u okolnostima i situacijama koje su van njihove kontrole i moći poimanja. Tu je takođe uključen i transfer krivice pri čemu se mane "nevino optuženog" pripisuju drugim likovima i usput naglašavaju. Jedna od uobičajenih tema njegovih filmova je i analiza muško-ženskih odnosa pri čemu je dominantan njegov cinicni stav prema tradicionalnim romanticnim vezama.


Rane godine



Alfred Hičkok rođen je 13.08.1899 u Lejnstounu, London
, u porodici irskih katolika kao drugi sin i najmlađi od troje dece piljara (po nekim izvorima trgovca živinom) Vilijama Hičkoka i Eme Džejn Hičkok (rođene Vilan). Hičkok se neko vreme školovao u katoličkom internatu u Londonu. Jednom je izjavio da je u detinjstvu bio usamljen i prezaštićen. Kada je imao 14 godina, umire mu otac i mladi Alfred napušta koledz svetog Ignjatija da bi se upisao u pomorsko-inžinjersku školu. Nakon što je uspešno diplomirao postajecrtac planova i dizajner oglasa u jednoj kompaniji.

Godine 1926. Hičkok se ženi sa Almom Revil, bliskom saradnicom, i dve godine kasnije dobijaju ćerku Patrišu. Alma je bila Hičkokov najbliži saradnik. Napisala je scenarije za nekoliko njegovih filmova i učestvovala je kao asistent reditelja u svim njegovim filmovima.

Zahvaljujući brojnim mogućnostima koje je pružala nova umetnost te njegovom nesumnjivom talentu, Hičkok je munjevito napredovao. Njegov treći film Stanar: Prica o Londonskoj magli (verzija slučaja Džeka Trboseka) nastaje 1927. i njime Hičkok stiče ugled majstora trilera. U filmu nepoznati počinilac ubija atraktivne plavuše, a sumnja pada na novog stanara (glumi ga Ajvor Novelo) u kući jedne prosečne londonske porodice. Radi se o prvom pravom „hičkokovskom“ filmu u kojem je obrađen motiv "pogrešnog čoveka."

Godine 1926. Hičkok započinje rad na Uceni, svom desetom filmu koji postaje prvi britanski zvučni film.
Majkl Bolkon ponovo angažuje Hičkoka 1933. godine. U tom periodu Hičkok snima šest izuzetno uspešnih trilera režiranih detekcijskom metodom i često s elementima špijunskog filma: Covek koji je suvise znao, (1934), Trideset i devet stepenica (1935), Tajni agent (1936), Sabotaza (1937), Mladi i nevini (1937) i Gospodja koja nestaje (1938). Od svih navedenih filmova, Trideset devet stepenica se smatra najboljim filmom Hičkokovog ranog perioda.

Rebeka
iz 1940. prvi je Hičkokov američki film, iako se radnja odvija u Engleskoj a film je snimljen po romanu engleske književnice Dafni du Morije. Film je 1940. godine dobio Oskare za najbolji film i najbolju crno-belu fotografiju, a imao je još 9 nominacija. Odlične uloge ostvarili su Lorens Olivije, Dzoan Fontejn i Dzudit Anderson, za koje su sve troje zaradili nominacije za Oskara.

Neki od njegovih filmova su: "Ptice", "Vrtoglavica", "Ozloglašena", "Nepoznati iz Nord - ekspresa", "Psiho", "Čamac za spasavanje" ,"Rebeka", " Nazovi M radi ubistva ", " Prozor u dvoriste ", " Drzite lopova", " Nevolje sa Harijem', " Covek koji je previse znao', " Sever- Severozapad', " Porodicna zavera'..



Nekoliko meseci pred Hičkokovu smrt, kraljica Elizabeta II
dodeljuje mu orden Viteza britanskog kraljevstva.


Izvor:wikipedija



















Da li ste gledali neki od filmova Alfreda Hičkoka i ako jeste koji vam se najviše dopada?
smile3
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Nekada sam gledala filmove Alfreda Hickoka po nekoliko puta ,znala scene napamet..
Mislim da je za to vreme bio ne prevazidjen u triler filmovima punih zagonetki za razmisljanje i resavanje.
Sa nestrpljenjem i napetoscu sam iscekivala kraj filma jer je do kraja bilo neizvesno ko je ustvari ubica,i kako ce film zavrsiti.

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
Gledala sam Psiho, Ptice, Vrtoglavica, Rebeka, Sever-severozapad, Ozloglašena... ali je meni najbolji film Čovek koji je previše znao.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Alfred Hickok je umeo da me nasmeje svojim pojavljivanjem u nekim scenama..svojim posalicama i naravno komercijalnim izmisljotinama ..
Evo na primer reklame za nesanicu i njegov savet kako se ona leci :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
On je jedini reditelj koji je na prestižnoj listi "1001 film koji morate da odgledate pre nego što umrete", ciju je poslednju dopunu 2005. uradio ugledni kriticar Steven Jay Schneider, zastupljen sa cak osamnaest filmova! O njemu su do danas objavljene 24 knjige, a znalci Hitchcockovih dela najviše cene prvu od njih, onu koju je 1967. napisao francuski redtelj Francois Truffaut, koji je za Hitchcocka rekao da je "genij kakvog film pre njega nikada nije imao". Hickoku se dive i današnji ugledni reditelji: Quentin Tarantino, Brian De Palma, John Carpenter i, narocito, Steven Spielberg.

Paradoksalno je, medutim, da Alfred Hickok nikada nije dobio Oscara ni Zlatnu palmu u Canu ni za jedan film, iako je više od pedeset puta bio nominovan za njih. No, zato je šest njegovih filmova uvršceno u registar nacionalne kulturne baštine koji vodi Americki filmski institut, a na lestvici najboljih sto filmova snimljenih u SAD-u ista je institucija uvrstila cetiri njegova filma, od kojih je "Vrtoglavica" uverljivo zauzela prvo mesto.

- Gotovo sedamdeset odsto filmske publike cine žene. A one uživaju kad ih prestrašite i ja sam im to priuštio - tvrdio je veliki Hickok.

No, cini se da niko nije bolje razumeo osecaj straha i neizvesnosti od samog Hickoka: svojoj je ženi, kad je tek zapoceo vezu s njom, pisao pisma koja bi joj, nestrpljiv da ih ona što pre procita, sam odnosio i prepricavao ih, pre negoli bi ona i otvorila kovertu. Od osecaja napetosti i neizvesnosti patio je ceo život, što je najverovatnije u njemu izgradilo neodoljivu zaokupljenost strahom, sumnjama, strepnjama i zlocinima, koje je svojim osebnim izrazom i talentom pretvorio u umetnost što mu je obezbedilo mesto u antologiji filma.

- Svestan sam da sam redatelj koji je publiku toliko puta doveo na rub živaca od straha da bi gledatelji, kad bih ja režirao "Pepeljugu", i u kociji od bundeve ocekivali leš - izjavio je 1967.

Pricalo se, kako je uživao u tome da osobama koje su patile od raznih fobija, najcešce od miševa i pauka, ostavi u garderobi punu kutiju tih životinjica i s neskrivenim zadovoljstvom sluša panicne vriske. Majstor filmske napetosti i neugodnog išcekivanja mnogo je puta priznao kako je na glumcima još u vreme snimanja iskušavao efekte koje bi neke scene mogle da izazvu kod projekcije filma, tvrdeci da u svojim radovima kao temeljno nacelo primenjuje pravilo da se publika treba "dovesti na rub živaca od straha".

Alfred Hickok poseban je po još necemu. Bio je velemajstor u marketingu. Osim što je prvi uveo praksu da se u svim filmovima nakratko sam pojavljuje, što je pocelo gotovo slucajno, 1926. u filmu "Stanar", kada je "glumio" statista kako bi smanjio troškove, rado je isticao kako to cini naprosto zato što mu se to svida. S vremenom je to postao njegov zaštitni znak, pa je publika s nestrpljenjem išcekivala trenutak kad ce ga na nekoliko sekunda ugledati u nekoj banalnoj situaciji. Pa cak i kad se to cinilo nemogucim, kao na primer u filmu "Camac za spašavanje" (1944.), cija se radnja odvija u camcu, na pucini, Hickok je našao duhovito rešenje: jedan od protagonista filma cita komad novina na kojem se vidi reklama za preparat pomocu koga se uspešno mršavi, što se vidi na prepoznatljivoj silueti debeljka u fazi pre uzimanja preparata.

svedok.rs


 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
,,The man who know too much,, ili Covek koji je previse znao...
njega je trebalo eliminisati jer previse zna..:)
Evo inserta iz tog poznatog filma Alfreda Hickoka





 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
Film Čovjek koji je previše znao (1956) dobio je Oskara za najbolju pjesmu Que Sera, Sera koju u filmu pjeva Doris Day.

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
,,Pozovi M radi ubistva,, mnogo dobar film pun napetih scena i neizvesnosti do kraja.




Prelepa Grejs Keli
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Film Sever-Severozapad je prica o tome kako slucajna zamena necijeg identiteta moze da dovede do puno nevolja u zivotu..;)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Dugo vremena mu je trebalo da postane poznat ali veliki sam njegov fan. Ne znam koliko sam ukupno filmova gledao ali većinu da...
Pored Rebeke i Čoveka koji je previše znao...Konopac je prvi sledeći koji mi pada na pamet :dntknw:


edit. Vertigo...kako sam to zaboravio...najjači yes3

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top