Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
e63d5238d5eaac1119f9e8d941f85f80.jpg

Albert Greene (rođen 13. aprila1946), poznatiji kao Al Green, je američki pevač soul i crkvene muzike.
Al Green je prvi veliki soul pjevač 70-ih i vjerojatno posljednji veliki Southern soul pjevač. Sa svojim zavodljivim singlovima za Hi Records u ranim 70-im, Green je premostio jaz između dubokog soula i smooth Philadelfijskog soula. Njegove pesme su bile elegantne, besprijekorne produkcije sa seksi pratećim vokalima. Prepoznatljiv Hi Records zvuk koji je pjevač i producent Willie Mitchell razvio, napravio je od Al Greena najpopularnijeg i najutjecajnijeg soul pjevača ranih 70-ih, koji je uticao ne samo na svoje savremenike, već i na veterane poput Marvina Gayea. Green je bio na vrhuncu svoje popularnosti, kada se iznenada odlučio pridružiti ministarstvu sredinom 70-ih godina. Isprva, on je nastavio snimati crkvene materijale, ali do 80-ih je bio isključivo posvečen crkvi.Tokom kasnih 80-tih i 90-tih, povremeno se vraća u R & B, ali je ostao prije svega izvodjač verske muzike. Ipak, Greenovi klasici su zadržali svoj uticaj decenijama i postavile standard za smooth soul.

Green je rođen u Forest City, Arkansas, gdje je formirao crkveni kvartet, Green Brothers, u dobi od devet godina. Grupa odlazi na turneju po Jugu sredinom 50-ih, prije nego što se porodica seli u Grand Rapids, Michigan. Green Brothers nastavljaju nastupe u Grand Rapidsu, ali Al-ov otac izbacuje jednog dečaka iz grupe nakon što je uhvatio svog sina kako sluša Jackie Wilson. U dobi od 16 godina, Al formira R & B grupu, Al Green & Creations, s nekoliko svojih prijatelja iz srednje škole. Dva Creation člana, Curtis James Rogers i Palmer, osnovaju svoju vlastitu nezavisnu diskografsku kuću, Hot Line Music Journal, i grupa snima svoju ploču pod tom oznakom.Tada se grupa Creations preimenovala u Soul Mates. Grupin prvi singl, "Back Up Train" je postao hit na opšte iznenadjenje, penjući se na mesto broj pet na R & B lestvici početkom 1968. Soul Mates je pokušao snimiti još jedan hit, ali svi njihovi naknadni singlovi nisu uspeli naći svoju publiku.

Godine 1969, Al Green upoznaje vođu sastava i potpredsednika Hi Records-a, Willie Mitchell-a, dok je na turneji u Midlandu, u Teksasu. Impresioniran Greenovim glasom, on potpisuje ugovor sa Greenom za Hi Records, i počinju saradnju na Alovom debi albumu. Njegov album Green Is Blues je objavljen početkom 1970, koji ističe njegov specifičan zvuk koji su on i Michell smislili zajedno- sirov, seksi groov istaknut trubom i gudačkim instrumentima koji stavljaju u prvi plan njegov inzvanredan falset. Iako album nije imao hit singlove, bio je dobro prihvaćen i postavio je temelj za proboj njegovog drugog albuma. Al Greenov album Gets Next to You, lansirao je njegov prvi hit singl "Tired of Being Alone,", koji je započeo niz od četiri zlatna singla. Let's Stay Together (1972) je bio njegov prvi pravi hit album, našavši se na mestu broj osam na pop lestvici, a njegov naslovni singl je postao njegov prvi hit broj jedan. I'm Still in Love With You, koja je uslijedila samo nekoliko meseci kasnije, bio je još veći uspjeh, dospevši na mesto broju četiri i lansira hitove: "Look What You Done for Me" i "I'm Still in Love With You."

Po izdanju iz 1973's Call Me, Green je poznat kao i hitmaker i umjetnik koji je objavio dosta privlačnih, često odličnih, kritički pohvaljenih albuma. Njegov niz hitova se očekivano nastavlja i naredne dve godine, s "Call Me", "Here I Am" i "Sha-La-La (Make Me Happy)" svi postaju Top Ten zlatni singlovi. Na vrhuncu svoje popularnosti, Greenova je bivša djevojka, gospođa Mary Woodson, provalila u njegovu kuću u Memphisu, oktobra 1974, nanevši mu teške opekotine drugog stepena na njegova ledja , stomak i ruke a ona se ubila sa svojim pištoljem. Green tumači nasilni incident kao znak od Boga da bi trebao ući u službu. 1976, on je kupio crkvu u Memphisu i postao zaređeni sveštenik. Iako je počeo ozbiljno baviti religijom, nije odustao od pjevanja R & B i objavljuje još tri albuma pod Mitchell-ovom produkcijom. - Al Green Is Love (1975), Full of Fire (1976), i Have a Good Time (1976) - - nakon incidenta. Međutim, njegov albumi počinju zvučati isto i njihova je prodaja počela da opada do kraja 1976, sa dolaskom disko muzike.

Green je prestao raditi s Willie Mitchell-om 1977-te i gradi svoj vlastiti studio, American Music, gdje je nameravao producirati svoje ploče. Prvi album koji je napravio u American Music je Belle Album, koji je bio dosta hvaljen, ali nije uspio osvojiti publiku. Truth and Time (1978) nije uspio čak stvoriti ni jedan R & B hit. Tokom koncerta u Cincinnatiju, 1979, Green je pao s pozornice i skoro se ozbiljno povredio. Tumačeći nesreću kao novi znak od Boga, Green odlazi u penziju bavljenja muzikom i posvećuje se propovedanju.
Tokom 80-ih, on je objavio niz gospel albuma za Myrrh Records. Godine 1982, Green se pojavio u svetovnom mjuziklu Your Arms Too Short to Box With God s Patti Labelle, a 1985, saradjuje sa s Willie Mitchell na albumu He Is the Light, njegov prvi album za A & M Records.

Green se prividno vraća na R&B scenu 1988, kada je otpevao pjesmu "Put a Little Love in Your Heart" sa Annie Lennox za komediju Bill Murray-a Scrooged. Četiri godine kasnije, snimio je svoj prvi soul album od 1978 u UK ,Don't Look Back. Godine 1995, izdaje Your Heart's in Good Hands,urbani suvremeni album koji predstavlja njegov prvi verski album koji će biti izdan u Americi još od Truth and Time. Iako je album dobio pozitivne kritike, nije uspio postati hit.

2004, Green je primljen u Gospel Music Association's Gospel Music Hall of Fame. Također u 2004, časopis Rolling Stone ga je rangirao kao 65 na listi 100 najvećih umjetnika svih vremena. Bio je počašćen s Nagradom za životno djelo na 2009 BET Awards-u 24.juna 2009.
Dana 26. avgusta 2004, Green je nagrađen sa BMI Iconom na godišnjoj BMI Urban Awards. On se pridružio impresivnom popisu prethodnih nagradjenih uključujući R & B legende Jamesa Browna, Chuck Berrya, Little Richarda i Bo Diddleya .

2009, Al Green je primljen u Michigan Rock and Roll Hall of Fame. Green-ov najveći hit, 'Let's Stay Together', je ozglasana kao Legendary Michigan Song iste godine.

Diskografija:

Studio albums


1967 Back Up Train (credited as Al Greene)
1969 Green Is Blues
1971 Al Green Gets Next to You
I'm Still in Love with You
1973 Call Me
Livin' for You
1974 Al Green Explores Your Mind
1975 Al Green Is Love
1976 Full of Fire
Have a Good Time
1977 The Belle Album
1978 Truth N' Time
1980 The Lord Will Make a Way
1981 Higher Plane
1982 Precious Lord
1983 I'll Rise Again
1984 Trust in God
1985 He is the Light
1987 Soul Survivor
1989 I Get Joy
1990 From My Soul
1991 One in a Million
1992 Love Is Reality
1993 Don't Look Back
1995 Your Heart's in Good Hands
2003 I Can't Stop
2005 Everything's OK
2008 Lay It Down —

Live albums


1981 Tokyo Live

Holiday albums

1983 The Christmas Album
1986 White Christmas
2001 Feels Like Christmas

Compilation albums

1975 Al Green • Greatest Hits
1977 Al Green's Greatest Hits, Volume
1988 Hi Life: The Best of Al Green
1992 The Supreme Al Green: The Greatest Hits
1995 Al Green's Greatest Hits (reissued version)
1997 Anthology
1998 More Greatest Hits
Hi and Mighty: The Story of Al Green (1969-1978)
2000 Greatest Gospel Hits
The Hi Singles A's and B's
Take Me to the River
2001 Testify: The Best of the A&M Years
The Very Best of Al Green
2002 L-O-V-E: The Essential Al Green
2003 The Love Songs Collection
2004 Absolute Best
The Immortal Soul of Al Green
2005 Love & Happiness: The Very Best of Al Green
2006 The Millennium Collection: The Best of Al Green
2007 The Definitive Greatest Hits
2008 What Makes the World Go 'Round?

Singles


1967 "Back Up Train" (credited as Al Greene & the Soul Mate's)
1968 "Don't Hurt Me No More" (credited as Al Greene)
1970 "You Say It"
"Right Now, Right Now"
"I Can't Get Next to You"
1971 "Driving Wheel"
"Tired of Being Alone"
"Let's Stay Together"
1972 "Look What You Done for Me"
"I'm Still in Love with You"
"Guilty"
"You Ought to Be with Me"
1973 "Hot Wire"
"Call Me (Come Back Home)"
"Here I Am (Come and Take Me)"
"Livin' for You"
1974 "Let's Get Married"
"Sha-La-La (Make Me Happy)"
1975 "L-O-V-E (Love)"
"Oh Me, Oh My (Dreams in My Arms)"
"Full of Fire"
1976 "Let It Shine"
"Keep Me Cryin'"
1977 "I Tried to Tell Myself"
"Love and Happiness"
"Belle"
1978 "I Feel Good"
1979 "To Sir, with Love" (A-side)
"Wait Here" (B-side)
1987 "Everything's Gonna Be Alright"
1988 "Put a Little Love in Your Heart" (with Annie Lennox)
1989 "As Long as We're Together"
I Get Joy
"The Message Is Love" (with Arthur Baker)
1991 "Leave the Guns at Home" (with Arthur Baker)
Give in to the Rhythm
1993 "Love Is a Beautiful Thing"
Don't Look Back
1995 "Your Heart's in Good Hands"
2002 "Put It on Paper" (with Ann Nesby)
2003 "Love Iz" (with Erick Sermon)
2004 "I Can't Stop"
2008 "Stay with Me (By the Sea)" (with John Legend)


Izvor:wikipedija






 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top