Ako je jedan Bog, odakle toliko različitih religija?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
"Posveti ih istinom svojom; tvoja je riječ istina"

Citiraš velikosvešteničku molitvu da bi dokazao tvrdnje. Nažalost tvoju REČ koju Onaj Koji Jeste govori nije ono što ti misliš da jeste. Ne odnosi se na BIBLIJU, koja u tom trenutku, ne postoji, biće kanonizovana 397 godine, 363 godina kasnije.


Inače, ne zna se kome sotona ne da mira, vama sledbenicima babe iz Mejna, ili meni. Vi na svakoj temi morate da budete mirođija Valjda da bi ste svet ubeđivali u svoju "istinu"
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Citiraš velikosvešteničku molitvu da bi dokazao tvrdnje. Nažalost tvoju REČ koju Onaj Koji Jeste govori nije ono što ti misliš da jeste. Ne odnosi se na BIBLIJU, koja u tom trenutku, ne postoji, biće kanonizovana 397 godine, 363 godina kasnije.

Inače, ne zna se kome sotona ne da mira, vama sledbenicima babe iz Mejna, ili meni. Vi na svakoj temi morate da budete mirođija Valjda da bi ste svet ubeđivali u svoju "istinu"
[/QUOTE]

"Posveti ih istinom svojom; tvoja je riječ istina" ( Jovan 17. 17 )

Isus je ove reči izgovorio na kraju svoje službe, dan ili dva pre svoje smrti, pto znači da je Božja reč bila ono što je Isus učio.

Takođe, Božja reč je u vreme kada je Isus izgovorio ovu molitvu bio stari zavet, ali i ono štop će Bog otkriti kroz apostole posle Hrista.

Tako da tvoja opaska nema smisla.

Mi smo sledbenici Gospoda Isusa Hrista, i držimo njegovu reč.
To je činila i sestra Ellen White.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ova tema može biti veoma interesantna za raspravu, jer bi ako se pravilno shvati koristila u istraživanju oblasti uporednih religija.

Ipak, posmatrajući dosadašnje komentare ne mogu da se otmem utisku da su pojedinci i ovo, kao po običaju pogrešno shvatili i osetili se pozvanima da odgovaraju na pitanja koja sa njima nikakve veze nemaju.

No da se vratimo na temu. Shall we? Pitanje zašto toliko religija zadire u samu istoriju ljudskog verovanja u natprirodno, I dok se pojedini istoričari religije slažu sa zaključkom da je čovek na samom početku svog bitisanja kao svesnog bića, verovao u samo jednog boga, tj bio protomonoteista, koji je ne mogavši da objasni različite često suprotstavljene sile u svom okruženju, prirodi, kosmosu, jednom bogu dodavao druge bogove, često međusobno suprotstavljene. Sa druge strane, pojedini istoričari religije tvrde da je čovek od samog početka izmislio bogove, treći pak tvrde da je za dodavanje drugih bogova kriv uticaj demona, palih anđela...

Prvi polaze sa čisto naučne strane, tvrdeći da je, a to i jeste istina, nemoguće spoznati mnoštvo ako se ne spozna jedan. Druga grupa polazi od čisto materijalističkog shvatanja, ali se u svojim istraživanjima koristi kao i prva naučnim metodama. Treća grupa se na žalost ne koristi naučnim metodama nego polazi od predubeđenja i shvatanja vere. U ovu grupu spadaju takozvani biblijski istoričari, arheolozi, ili "naučnici". Evidentno mnoštvo verovanja oni pokušavaju da pomire sa svojim "monoteizmom" na taj način što negiraju ili napadaju sva drugačija verovanja, nespremni da stvar istraže dublje i da uporede, naučnim metodama sve te vere. Ne one savremene, ili relativno savremene, nego same početke. Tek tada se možda možemo približiti odgovoru na pitanje ove teme.

PS. Sledbenici trećeg puta, tj treća grupa istraživača religije, takođe pada na ispitu jer kao osnovu za svoje tvrdnje koristi samo jedan izvor i to nepotpun, tj sami su izbacili pojedine delove istog, shvataju ga bukvalno-doslovno i na sve načine pokušavaju da dokažu njegovu istoričnost, idući čak dotle da odbijaju naučne činjenice ili ih prilagođavaju izvoru koji koriste.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
"Bilo bi idealno kada bi većina hrišćana u svom duhovnom životu zadržala svest o slabosti svoje prirode i zavisnosti od Božje sile, kakvu je imala u početku svog 143 duhovnog iskustva. Pošto dožive vidljive promene svoga karaktera, ostave alkohol, duvan, naprasitu narav i slične grehe, mnogi spuste pogled sa Hrista na sebe.

Sa opravdanja verom, nesvesno ali voljno prelaze na opravdanje delima.

Umesto Hristovom, počinju da se bave svojom pravednošću i da na njoj grade temelje svog spasenja. Posledice sopstvene grešnosti, ranije manifestovane u neprijatnim osećanjima i narušenom odnosu sa okolinom su gotovo sasvim nestale, te su oni pomislili da mogu sada konačno da se oslone na sopstvenu pravednost. Tako su dospeli u veoma teško stanje. Više ne mogu da se prepoznaju u siromašnima duhom, koje Isus naziva blagoslovenima (Matej 5,3).

"Verni Svedok kaže da baš tada kada mislite da ste u najboljem položaju i da napredujete, da vam baš tada sve nedostaje." (EGV 3T257, 1873)

Takvo duhovno stanje vernika odgovara opisu Laodikeje, crkve poslednjeg vremena, kojoj Isus upućuje ozbiljnu opomenu: "Znam tvoja dela da nisi ni studen ni vruć. O da si studen ili vruć! Tako, budući mlak, i nisi ni studen ni vruć, izbljuvaću te iz usta svojih. Jer govoriš: bogat sam i obogatio sam se, i ništa ne potrebujem; a ne znaš da si ti nesrećan, i nevoljan, i siromah, i slep i go." (Otkrivenje 3,15-17)"


Knjiga - Zašto mnoštvo verskih zajednica.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
"Bilo bi idealno kada bi većina hrišćana u svom duhovnom životu zadržala svest o slabosti svoje prirode i zavisnosti od Božje sile, kakvu je imala u početku svog 143 duhovnog iskustva. Pošto dožive vidljive promene svoga karaktera, ostave alkohol, duvan, naprasitu narav i slične grehe, mnogi spuste pogled sa Hrista na sebe.

Sa opravdanja verom, nesvesno ali voljno prelaze na opravdanje delima.

Umesto Hristovom, počinju da se bave svojom pravednošću i da na njoj grade temelje svog spasenja. Posledice sopstvene grešnosti, ranije manifestovane u neprijatnim osećanjima i narušenom odnosu sa okolinom su gotovo sasvim nestale, te su oni pomislili da mogu sada konačno da se oslone na sopstvenu pravednost. Tako su dospeli u veoma teško stanje. Više ne mogu da se prepoznaju u siromašnima duhom, koje Isus naziva blagoslovenima (Matej 5,3).

"Verni Svedok kaže da baš tada kada mislite da ste u najboljem položaju i da napredujete, da vam baš tada sve nedostaje." (EGV 3T257, 1873)

Takvo duhovno stanje vernika odgovara opisu Laodikeje, crkve poslednjeg vremena, kojoj Isus upućuje ozbiljnu opomenu: "Znam tvoja dela da nisi ni studen ni vruć. O da si studen ili vruć! Tako, budući mlak, i nisi ni studen ni vruć, izbljuvaću te iz usta svojih. Jer govoriš: bogat sam i obogatio sam se, i ništa ne potrebujem; a ne znaš da si ti nesrećan, i nevoljan, i siromah, i slep i go." (Otkrivenje 3,15-17)"


Knjiga - Zašto mnoštvo verskih zajednica.

Miloš Bogdanović, još jedan od "genija" SDA - "remnant", inače navodno šutnut iz iste jer je ganjao devojke mlađe od 18godina.

Na pitanje: Ako je jedan Bog, odakle toliko mnogo religija, adventisti odgovaraju onako kako samo oni umeju, odgovor nalaze, u klasičnom maniru american fundamentalists, u zbirci knjiga čiji original ne umeju da pročitaju, tj ne poznaju jezike na kojima su iste pisane, ali eto imaju "gift of tongues" pa razumeju šta je pisac hteo da kaže. To što je isti knjige namenio sasvim drugoj svrsi, to njih ne zabrinjava, jer oni u njima ne nalaze samo "spiritual message", nego i recepte za ručak, osnove fizike, matematike, biologije... svega. Sreća naša, pa je idejni tvorac ove zbirke knjiga birao pametne ljude, da zapišu poruku, inače bi smo se kao pojedini umivali u "proročicinom" urinu, verovali u leteće konje sa licem devojke, a sunce bi nam zalazilo u Marinkovoj bari.

No, to nije tema, a odgovor na temu, tj krivca za mnoštvo religija, naćićemo u razlikama svih tih vera. Ne u sličnostima. Razlikama.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tema je: Ako je Bog jedan odakle toliko različitih religija?

Poštovani uredniče Jurivaka.

Pitam se zašto se otvaraju nove teme sa različitim naslovima, kada se na svakoj piše protiv Adventista i Ellen White, i ako niko nije dao taj povod.

Evo, da li sam ja u svom prvom komentaru dao povod za to, osim što sam pomenuo "da različite religije smatraju da je istina u različitim verskim spisima iliautoritetima", nikoga eksplicitno ne navodeći sa ciljem napada.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Ako je jedan Bog, odakle toliko različitih religija?
????????????????????????????????????????????????????


TUMAČITI BIBLIJU
=========================




Biblija je Knjiga Zakona.

Bibliju ne treba tumačiti.

Ono što piše u Bibliji – SAMO TO –

treba i čitati i naučavati – točno tako kako i piše.

BEZ dodavanja i BEZ oduzimanja,
BEZ onoga – to ti je ovako – makar piše onako,

jer je sve TO – dodavanje i oduzimanje Zakonu.

Takova TUMAČENJA podliježu pod donje stihove:



OTKRIVENJE 22,18

Ja svjedočim svakomu tko sluša riječi proroštva u ovoj knjizi:

Tko ovomu što doda,

Bog će njemu dodati zla napisana u ovoj knjizi.

OTKRIVENJE 22,19

I tko oduzme od riječi proroštva u ovoj knjizi,

Bog će mu oduzeti udio na stablu života i na svetom gradu –

na svemu što je napisano u ovoj knjizi.
--------------------------------------------------------------------------------

Zbog TUMAČENJA, danas postoji milion raznoraznih Crkvi i Zajednica.
Čak i unutar istih C i Z ima različitih naukovanja.

TO je se zbog – TUMAČENJA.
…………………………………….
100 ljudi = najmanje 100 TUMAČENJA.
----------------------------------------------------

Kad bi SAMO – ono što piše naukovali,
ništa više – ništa manje,
BEZ TUMAČENJA,

na Zemlji bi bila samo jedna jedinstvena
JEDNO naukovna Crvka – Zajednica.
------------------------------------------------------

TUMAČENJE – to je jedna od Sotoninih uspjelih prijevara.

2. Timoteju 4,3

Jer doći će vrijeme kad ljudi neće podnositi zdrava nauka

nego će sebi po vlastitim požudama

nagomilavati učitelje kako im godi ušima;
-----------------------------------------------------------------------------


Biblija tumači sama sebe – a ne da je ČOVJEK tumači.
Ako nemaš takova dara – ne NAUČAVAJ dogmu čovječju.

PSALAM 50,16

A grešniku Bog progovara:

"ŠTO TUMAČIŠ NAREDBE MOJE,

što mećeš u usta Savez moj?
 
Natrag
Top