Ako je jedan Bog, odakle toliko različitih religija?

MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.664
mislim da je tema na pravom mestu kao i pitanje: odakle toliko religija ako se svi slažu da je Bog jedan?
Da li ste se nekada zapitali ko je stvorio sve te religije, i da li bi ih Bog stvorio toliko, a On je samo Jedan?
Kada ljudi sami dobiju odgovor na ovo pitanje, nikada više neće da uđu u polemiku ni sa kim, jer sve će im biti jasno.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
mislim da je tema na pravom mestu kao i pitanje: odakle toliko religija ako se svi slažu da je Bog jedan?
Da li ste se nekada zapitali ko je stvorio sve te religije, i da li bi ih Bog stvorio toliko, a On je samo Jedan?
Kada ljudi sami dobiju odgovor na ovo pitanje, nikada više neće da uđu u polemiku ni sa kim, jer sve će im biti jasno.

Prvo, ne tvrde sve religije da je bog jedan, to tvrde samo monoteističke religije. I sam ateizam je religija, verovanje u neverovanje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zanemarimo u ovom slučaju mnogobožačke religije..., a monoteističkih ima dovoljno različitih da se može postaviti pitanje koje je postavio postavljač teme. Ja sam davno postavljao sebi isto pitanje, ili, ako ne isto, ono barem slično: zašto je Bogu bilo potrebno da mu se ljudi mole na različite načine? Postavljao sam ovo pitanje svojevremeno i na forumima, ali nikada nisam dobio suvisli odgovor, - jer suvislog odgovora na ovo pitanje nema.
Ateizam nije religija, nije čak ni vjerovanje, jer za ateizam ne vredi ona: ja vjerujem da Bog ne postoji, nego ova: ja ne vjerujem da Bog postoji. Neko će reći igra riječima, ali nije tako, jer je suštinska razlika između ove dvije rečenice. Upravo zbog toga mnogi smatraju da je i ateizam vjera, ali griješe. Ateizam je negacija vjere.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, Jedan i Jedini!

Dok se ne jave mudriji od mene, a ima ih zaista mnogo, ovako ja razmišljam na ovu temu.

Ne verujem da Bogu nešto treba jer bi onda ta potreba bila dominatna nad Njim,
i onda bi ona Njemu bila "bog".

Sa druge strane ovo pitanje se može preformulisati u "Zašto Bog dozvoljava toliko različitih religija",
koje sve (barem u svom idealu) tvrde za sebe da streme ka Njemu?
Ne znam odgovor na ovo pitanje, premda imam svoje razmišljanje: Bog Jeste Ljubav, i
osnovna osobina ljubavi (kako je mi ljudi vidimo) jeste - sloboda.
Bog dozvoljava da ljudi slobodno, pojedinačno ili u zajednicama, mole se Njemu i slave Njegovo Svesveto Ime.

I ako Bog snishodljivo gleda na grehe moje, šta meni drugo preostaje nego da se trudim da ih nemam,
(zašto rastuživati Ljubav?) i da i ja snishodljivo gledam na grehe bližnjih (gnev, svadju, uvrede ... na primer).

Tako nekako, na brzinu napisano.... Bog zna bolje!

brat Toma
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pomaže Bog, Jedan i Jedini!

Dok se ne jave mudriji od mene, a ima ih zaista mnogo, ovako ja razmišljam na ovu temu.

Ne verujem da Bogu nešto treba jer bi onda ta potreba bila dominatna nad Njim,
i onda bi ona Njemu bila "bog".
Bogu itekako "nešto treba", a to je pokornost i poštovanje od strane ljudi - njegovih stvorenja. Da nije tako, zar bi pisao zakone po kojima ljudi-vjernici treba da se ponašaju? Ne, Bog je dao tačne upute po kojima se ljudi trebaju ponašati i propisao sankcije ako tako ne budu radili. Zašto bi to radio ako mu to nije potrebno? Neko će reći da je to u interesu i samih ljudi. Jeste, ali je to isto tako i Božiji interes, jer, ako ne bi bilo tako, onda pojava cjelokupnog bitka, po biblijskim nazorima, ne bi imala nikakvog smisla. Ovo što "Bogu treba" ne bi, TomaD, bio nikakav Bog nad Bogom, nego, upravo obrnuto, Božija afirmacija!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, i Milsotiv je On!

Razumem tvoju tačku posmatranja ove teme.

Lagao bih ako bih napisao da nisam i sam tako nekad posmatrao na
Boga Jedinoga i na zajedništvo sa Njime, Ocem i Sinom i Duhom Svetim,
koje imamo u tajni zvanoj Crkva.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2010
Poruka
276
Verovatno se necu sloziti sa svim clanovima foruma, ali smatram da svako ima pravo da iznese svoje misljenje.
Pitanje postojanja religija je veoma diskutabilno. Kao i broja Bozanstava. I licno mislim da na to pitanje trenutno niko ne moze dati siguran odgovor. Da li je taj odgovor sadrzan u verskim knjigama ili bilo kojoj knjizi, ploci, dokumentu. Takodje, ne verujem.
Najveci problem covecanstva generalno je SUMNJA, sumnjati u nesto. Sumnja da postoji Bog, zivot posle smrti, sumnjati u prijatelje, sumnjati, pitanja teorija zavere, falsifikovane istorije.
Vratio bih se na prethodni pasus i izneti ovde da verujem u jednog jedinog Boga koji je stvorio ovaj Svet, reke, planine, suma, mora, jezera, biljke, zivotinje i jos mnogo toga i naravno COVEKA.
Ne postoji savrsen i bezgresan covek na Planeti Zemlji. Covek skoro svakodnevno cini neki greh, ali se mora truditi da ne povredjuje druge, da misli pozitivno, da ima osecaj za druge ljude. Da se trudi da svaki dan cini dobra dela, pomaze ljudima, trpi, bude uporan, istrajan i ne poklekne pred iskusenjima. Jer nije dovoljno biti covek jedan dan, vec CEO ZIVOT.
Oni koji ne veruju u Boga, treba da se zapitaju samo kako je moguce da ikona u crkvi zaplace, kako je moguce da bracni parovi koji pokusavaju da dobiju dete to i ostvare visegodisnjim molitvama i delima i ostvare se kao roditelji. Ljudi koji prezive teske nesrece (saobracajne udese), poloze ispit u skoli, fakultetu. Neko ce reci nekad uh al sam se izvukao, imao sam srece vise nego pameti. A ja cu reci na sve ovo: Bog Vas je pogledao i dao Vam snagu da nastavite dalje. Jer Bog ne zaboravlja nijednog coveka na Planeti Zemlji. Iako mozda patite ili ste nesrecni ne smete gubiti veru i nadu da ce biti bolje. Ne treba zavideti ljudima na materijalnom bogatstvu. Sreca je individualna, za nekoga je sreca imati veliku kolicinu novca, imati skup automobil, poloziti ispit, zavrsiti neki kurs, skuvati kafu. Najveca sreca je dobiti potomstvo i produziti ljudsku vrstu na Zemlji i to nije moguce bez pomoci Boga.
Odgovore na pitanja sta ce biti sa nasom dusom posle telesne smrti, Raj ili Pakao, novi zivot i slicno cemo dobiti kada zavrsimo svoju misiju na ovoj Planeti. Taj dan niko ne zna kada ce doci, a do tada trebamo ziveti po Bozjim pravilima i ne trebamo skretati sa pravog puta. On je ponekad tezak i naporan, dug. Sto znaci da ne trebamo traziti precice, jer su one veoma opasne.
Nasi najmiliji su negde gore, na nekom boljem mestu i zato se ne trebamo plasiti sopstvene smrti. Dan kada budemo dobili priliku da popricamo s njima bice radostan. I mozete zamisliti dobicemo mogucnost da pricamo sa nekim ljudima o kojima smo citali u istorijskim citankama kao sto su Car Dusan, Sveti Sava, Stefan Nemanja.
Recicu Vam jos samo jedno, da imam 26 godina i da nikad nisam procitao nijednu versku knjigu. Ovo vam govorim iz svoje duse, a ljudska dusa nikada ne gresi. Zato verujte i ako ste nesrecni ne gubite nadu. Bitno je samo da ostanete ljudi - nista vise.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
mislim da je tema na pravom mestu kao i pitanje: odakle toliko religija ako se svi slažu da je Bog jedan?
Da li ste se nekada zapitali ko je stvorio sve te religije, i da li bi ih Bog stvorio toliko, a On je samo Jedan?
Kada ljudi sami dobiju odgovor na ovo pitanje, nikada više neće da uđu u polemiku ni sa kim, jer sve će im biti jasno.

Religije postoje jer ljudi ne mogu da usaglase stavove oko osnovnih postulata vere, prvenstveno "šta je Božja volja, i gde je ona otkrivena"

Jedni tvrde u Bibliji, drugi u Kuranu, treći u Bhagavadgiti ili Vedama, četvrti u nacionalnoj i verskoj tradiciji ..itd..

Biblija jasno kaže u odnosu na bibliju "POSVETI IH ISTINOM SVOJOM, REČ JE TVOJA ISTINA"

Još više, biblija tvrdi da čovek proučavajući reč Božju, dolazi u direktni kontakt sa izvorom istine a to je Bog, koji deluje na čoveka svojom silom, i menja ga.

Dakle, merilo istine i prave religije je "REČ BOŽJA I ISTINA KOJA SE U NJOJ NALAZI" i sa druge strane "NJEN UTICAJ DA PROMENI ČOVEKA I DA OTVORI VRATA ZA BOŽJI UTICAJ KOJI MENJA LJUDSKE MISLI I SRCE"
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Biblija jasno kaže u odnosu na bibliju "POSVETI IH ISTINOM SVOJOM, REČ JE TVOJA ISTINA"

Još više, biblija tvrdi da čovek proučavajući reč Božju, dolazi u direktni kontakt sa izvorom istine a to je Bog, koji deluje na čoveka svojom silom, i menja ga.

Redak, stranicu, knjigu u kojoj BIBLIJA doslovno kaže to što ti tvrdiš. Bez toga, sve je samo wishful thinking Sola Scripturalizma koji Bibliju tretira kao islamci njihov kuran (u kome doslovno to i piše).
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tebe đavo tera da u svakoj čorbi budeš mirođija.

"Posveti ih istinom svojom; tvoja je riječ istina" ( Jovan 17. 17 )

I mnoštvo drugih tekstova koji upućuju na bibliju kao jedinu istinu i pravilo vere.
 
Natrag
Top