Afera „Citostatik": Borojevićeva grupa uzela 10 miliona evra!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
BEOGRAD 05. 07. 2010
PRESS

Afera „Citostatik": Borojevićeva grupa uzela 10 miliona evra!


Uhapšeni direktor Instituta za onkologiju dr Nenad Borojević sa saučesnicima lekarima i direktorima velikih farmaceutskih kompanija nezakonito je od marta 2007. do kraja 2009. uzeo čak oko deset miliona evra!

0302-Bosko-Karanovic.jpg


Istraga trajala 14 meseci...
Borojevića čeka „zamrzavanje" imovine


Ovo za Press tvrde sagovornici iz vrha MUP-a i tužilaštva i najavljuju da će uskoro biti podnet zahtev da se članovima „Borojevićeve grupe" privremeno oduzme imovina!
Sagovornik Pressa iz istrage kaže da se finansijska istraga protiv njih vodi godinu dana.
- Doktor Borojević i ostali su na 'merama' bili 14 meseci, a finansijska istraga traje godinu dana. Nakon hapšenja i uvida u svu dokumentaciju utvrđeno je da je ova grupa nelegalno na lekovima namenjenim obolelima od raka, pre svega citostaticima, uzela ukupno oko 10 miliona evra! Očekuje se da će Tužilaštvo za organizovani kriminal uskoro podneti zahtev da im se privremeno oduzme sva kriminalom stečena imovina - kaže izvor Pressa.

Stanovi na rođake

Policija je do sada u sefovima i na bankarskim računima doktora Borojevića pronašla oko pola miliona evra. Takođe, utvrđeno je da on ima dva stana u Beogradu i jedan u Herceg Novom, a sumnja se da je na ime svojih rođaka, prijatelja i saradnika kupio još nekoliko nekretnina na najskupljim lokacijama.
Inače, dr Nenad Borojević je Agenciji za borbu protiv korupcije prijavio da mesečno zarađuje oko 1.850 evra, a istovremeno je Poreskoj upravi za prošlu godinu prijavio prihod od čak 200.000 evra!
Prema podacima iz Borojevićeve imovinske karte koja se nalazi na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije, on je mesečno kao direktor Instituta zarađivao oko 132.000 dinara i još oko 58.000 kao vanredni profesor Medicinskog fakulteta, što na godišnjem nivou iznosi oko 2,2 miliona dinara, što je nešto više od 22.000 evra. Pored toga, on je prijavio po polovinu od dva stana ukupne površine 210 kvadrata, ušteđevinu i akcije u pet firmi.

Dvojica još u bekstvu
Istražni sudija Specijalnog suda u subotu je doneo rešenje o sprovođenju istrage i određivanju pritvora protiv Nenada Borojevića, Zorana Bekića, načelnika pedijatrijske onkologije, Ivane Popović, direktorke onkološke apoteke, Zorana Tomaševića, pomoćnika direktora za zdravstvenu delatnost, Vojislava Petrovića, generalnog direktora firme „Roš Srbija", Andreja Soretića, direktora onkološkog sektora kompanije „Farma Svis", i Predraga Marinkovića, šefa poslovne jedinice farmaceutske kompanije „Astra Zeneka". Jedino je Ana Matović, produkt menadžer firme „Astra Zeneka", puštena da se brani sa slobode.
Zahtevom za sprovođenje istrage obuhvaćeni su i Ivan Popov, naučni savetnik za kliničku onkologiju i savetnik direktora Klinike za medikalnu onkologiju, kao i Rene Kauc, predstavnik farmaceutske kompanije „Merk", obojica u bekstvu.

Naš izvor iz istrage tvrdi da Borojević ima mnogo više od onoga što je zvanično prijavio:
- On ima još nekretnina, prvenstveno u Beogradu, i uglavnom se vode na druga lica u familiji, a imamo podatke da ih je Borojević kupio svojim parama. Do sada smo u kešu u stanu i po sefovima, ali i na računima u bankama u zemlji i inostranstvu pronašli oko 500.000 evra. Međutim, na osnovu podataka koje imamo, skoro smo sigurni da Borojević ima još novca i nekretnina... - priča naš sagovornik.

Pošteno zaradio 200.000?

Zoran Jakovljević, advokat doktora Borojevića tvrdi, međutim, da je on prošle godine pošteno i legalno zaradio 200.000 evra.
- Gospodin Borojević je za 2009. godinu poreskim organima prijavio prihod od 200.000 evra! On je taj novac zaradio predavajući na naučnim skupovima širom sveta... - kaže Jakovljević. Na naše pitanje zašto onda te pare nije prijavio u imovinskoj karti, on kaže:
- Ne znam, proveriću s njim, uvidom u datume prijava Agenciji i poreskim organima, odnosno, da vidimo kada su ostvareni ti prihodi. A te priče o nekretninama i novcu, to ne mogu da komentarišem, jer je sve još u fazi istrage...

S. VOJINOVIĆ





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Lekari orgijali sa pevačicama i manekenkama

06. 07. 2010
Press


AFERA „CITOSTATIK": Bizarni detalji iz istrage

Lekari orgijali sa pevačicama i manekenkama


Tokom višemesečnog praćenja korumpiranih lekara i farmaceuta na čelu sa dr Nenadom Borojevićem, direktorom Instituta za onkologiju, policija je najviše problema imala zbog njihovog orgijanja u jednom iznajmljenom stanu u beogradskom naselju Medaković, saznaje Press!

t.jpg


Akcija „Kraba" zamalo nije prekinuta pošto su stanari zgrade u kojoj su lekari pravili seksi žurke prijavljivali uznemiravanje i tražili intervenciju policije. MUP, međutim, nije smeo da interveniše da ne bi doveo u pitanje hapšenje čitave mafijaške grupe.

- Komšije su redovno zvale i žalile se da na buku i nesnosnu vrisku iz tog stana. Za jedno veče ili popodne bilo je i po nekoliko poziva. U jednom trenutku ti njihovi pozivi doveli su u pitanje i samu akciju „Kraba"! Prosto, nismo znali šta da radimo... Bili smo svesni da je naša zakonska obaveza da pošaljemo policiju na tu adresu, ali s druge strane to bi ugrozilo čitavu akciju, jer je bilo u toku prikupljanje dokaza i planirali smo da sve objekte koji se dovode u vezu sa uhapšenima „odradimo" prilikom hapšenja - priča sagovornik Pressa iz policije.


borojevic.jpg


bekic.jpg


Prepoznali pevačicu...
Uhapšeni lekari su orgijali u stanu broj osam u jednoj od višespratnica u Mokroluškoj ulici.
- Stan je iznajmio doktor Bekić, a on i Borojević su najčešće dolazili. Tokom akcije „Kraba" na vratima stana zatekli smo zalepljenu poruku: „Ovo je kuća razvrata". To je verovatno zalepio neko od ogorčenih komšija - dodaje naš izvor iz policije i navodi da su u orgijama učestvovale i neke poznate pevačice i manekenke!


Kao na „štajgi"

- O imenima ne možemo da pričamo, jer to što su one radile nije protivzakonito. Mi sumnjamo, ali nemamo nikakve dokaza da su one to radile za pare, odnosno da su se bavile prostitucijom...
Press je juče otišao na pomenutu adresu. Pokucali smo na vrata stana broj osam, ali niko nije otvarao. Jedan od komšija nam je rekao da od hapšenja „lekarske mafije" u taj stan niko nije dolazio.
- Sada konačno možemo mirno da spavamo, i da deci ne zapušavamo uši kako ne bi čuli sve te urlike i gadosti. Ovde su tanki zidovi, čuje se kad komšija progovori, možete misliti šta se sve čulo dok su ti ludaci orgijali! Najčešće su dolazila dvojica lepo obučenih muškaraca, a za njima i devojke... - kaže za Press komšija M. T. koji je insistirao na anonimnosti.

Borojević u specijalnom pritvoru
Borojević je na zahtev svojih advokata od subote, kada mu je određen pritvor do 30 dana, prebačen u zatvor u zgradi Specijalnog suda.
- On je i dalje u psihičkom šoku, ne može da veruje šta se događa... Porodica će sutra prvi put ići da ga poseti. Tokom razgovora rekao mi je da je sve što mu se stavlja na teret besmisleno, i da stalno razmišlja o tome da mu je strašno narušen ugled i sudbina profesije... - izjavio je za Press njegov advokat Marko Kastratović.


On naglašava da se silno iznenadio kad je u novinama „prepoznao perverznjake":
- Kada smo videli slike uhapšenih lekara prepoznali smo tu dvojicu, Borojevića i Bekića. Ma, bruka živa šta su radili u tom stanu... A devojke? Pa, one su bile jako mlade, onako „skockane" i doterane... Prepoznali smo i jednu poznatu pevačicu, a moja ćerka kaže da su dolazile i neke poznate manekenke... Ma, šta da vam kažem, menjali su devojke kao papirnate maramice! A one sve jako lepe i zgodne...
Na izlazu iz zgrade dočekala nas je žena srednjih godina:
- Ma, svašta je ovde bilo, sramota me je da pričam! Ordiniralo se kao na „štajgi". Upozoravali smo ih više puta, zvali policiju, i ništa. Uglavnom su dolazili posle podne, ostajali bi po nekoliko sati i odlazili. I tako po tri-četiri puta nedeljno. A tek kako smo se uplašili kada je prošle nedelje uletela policija?! Nismo ni znali šta se dešava. Mislili smo da jure okorele kriminalce po zgradi, a onda smo na vestima prepoznali ovu dvojicu koji nam mesecima nisu dali mira... - priča komšinica, i dodaje da se ovaj stan i ranije iznajmljivao i da vlasnika dugo nisu videli.


S. Vojinović





 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Citostatici kao na pijaci!

BEOGRAD 15. 07. 2010
Izvor: PRESS ONLINE

Citostatici kao na pijaci!

Dr Dragana Jovanović, bivša sekretarka za zdravstvo, kaže da se u Komisiji za citostatike o nabavci lekova za najteže bolesnike odlučivalo kao na pijaci

citostatici-1.jpg

Istina izbija na videlo... Dragana Jovanović

Bivši sekretar za zdravstvo dr Dragana Jovanović rekla je juče da se u Komisiji za citostatičku terapiju, čiji je i ona bila član, „o nabavci lekova za najteže bolesnike odlučivalo kao na pijaci". Jovanovićeva je na tribini posvećenoj aferi u Institutu za onkologiju rekla da je upravo zbog toga i napustila ovu komisiju.
Dr Jovanović je ovo iznela pošto je ministra zdravlja Tomicu Milosavljevića pitala kako je moguće da se u Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici nezakonito leče strani pacijenti oboleli od malignih bolesti dok naši osiguranici čekaju.

Ministar: Radim po zakonu

- Od avgusta prošle godine na tom institutu se uz visoke novčane naknade zračilo 450 stranih pacijenata. Kako su kapaciteti ograničeni, a liste čekanja velike, oko 450 naših pacijenata bilo je uskraćeno za radioterapiju, a u međuvremenu je trećina umrla. Kako je to moguće? - pitala je Jovanovićeva ministra, i dodala da su o tome pre dva dana obavešteni predsednik i premijer Srbije, kao i MUP.

Milosavljević: Izvinjavam se, bio sam nervozan

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izvinio se juče javnosti zbog svojih, kako je naveo, nervoznih nastupa u poslednje vreme.
- Koristim ovu priliku da se lično izvinim za pojedine sopstvene nervozne nastupe. Razlog tome je što sam čovek koji se istinski bori da se popravi situacija u zdravstvu i u jednom trenutku mi se činilo ne samo da to niko ne uvažava, nego da ni ne želi da razume - kazao je ministar Milosavljević.

Ministar Milosavljević je pozvao koleginicu da dođe u ministarstvo, ali uz opasku „da se ne dogodi kao prethodnih puta da se ne pojavi".
- Od kada sam na čelu ministarstva, radim po zakonu. Učinjeno je mnogo napora u proveri kvaliteta rada zdravstvenih ustanova. Vanredna provera kvaliteta stručnog rada u tom institutu je sprovedena, i gde god da ima kršenja zakona, odgovaraće se. Ja, evo, pozivam koleginicu da dođe pa da se uveri, ali da ne bude kao kada dobije poziv za Komisiju za citostatičku terapiju, jer je koleginica izuzetan stručnjak - rekao je Milosavljević.
Dr Dragana Jovanović je odgovorila da se dva puta pojavljivala na sastancima Komisije.
- Jesam bila član te komisije, čiji su članovi i kolege među uhapšenima. Međutim, kada sam videla da se o nabavci citostatika i njihovoj količini odlučuje kao na pijaci, ja sam otišla - rekla je Jovanovićeva.
Skup koji je održan u organizaciji Udruženja novinara Srbije pod nazivom „Kraba: lekcije za novinare, lekare i policiju" sveo se na to da su lekari, ali i pojedine kolege novinari, za čitav šok koji je Srbija doživela zbog afere sa citostaticima okrivili medije.

Mediji krivi za sve

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević rekao je da niko ne može da bude zadovoljan pisanjem medija o hapšenju lekara sa Instituta za onkologiju.

citostatici-2.jpg

Sad se smirio... Milosavljević

- Niko ne može da bude zadovoljan kako je tekla čitava priča oko izveštavanja i stvaranja utisaka. Ne verujem ni da će iko moći da bude srećan kakav god bio ishod svega ovoga - rekao je Milosavljević.
On je demantovao da je rekao da nije bio informisan o postupku koji je vodila policija i istakao da se iskreno zalaže za borbu protiv korupcije.
- Kada sam rekao da sam neinformisan, govorio sam o trenutku hapšenja, a ne o postupku. I prihvatio sam izvinjenje ministra Dačića što pet minuta posle hapšenja o tome nije obavestio prvo mene, a ne novinare. Iskreno se zalažem za borbu protiv korupcije i kriminala u svim segmentima društva, pa i u zdravstvu, i koliko god mogu, dajem lični doprinos. Jer, želim da se žito razdvaja od kukolja i da beli mantili budu beli, a ne crni - istakao je Milosavljević.
Član upravljačkog kolegijuma Instituta za onkologiju Srbije dr Zoran Rakočević rekao je da je ono što je o „Krabi" izrečeno nanelo više štete zaposlenima u toj državnoj instituciji nego pacijentima, i naveo da su samo B92 i „Politika" krajnje objektivno informisali javnost.
- Nije mi jasno kako su ljudi koji su pisali o zdravstvu tako olako poverovali jednoj monstruoznoj izjavi i pretpostavci - rekao je Rakočević.
Strah u očima roditelja
Vesna Ilić sa pedijatrije Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije rekla je da broj pacijenata u toj ustanovi nije smanjen bez obzira na okolnosti.
- Svi su ostali, niko nije otišao sa odeljenja. Istina, video se strah u očima roditelja koji mi nikada nećemo zaboraviti - kaže Ilićeva.

Novinar Tomislav Zečević istakao je da su „neke novine koristeći podmetnutu sumnju čerečile srpsko zdravstvo i sjajne lekare sa Instituta".
Dr Dragana Jovanović je naglasila da zbog „Krabe" nikako ne treba bacati ljagu na novinare, kao i na sve lekare.
- Sve će to da se ispita. Ali, jako je ružno da se baca ljaga na novinare i na sve lekare - istakla je Jovanovićeva.
LJ. RAČIĆ
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
домаћи пацијенти чекају док се странци лече

Домаћи пацијенти чекају док се странци лече

БЕОГРАД – Координаторка удружења „Доктори против корупције” Драгана Јовановић питала је министра здравља Томицу Милосављевића како је могуће да се у Институту за онкологију у Сремској Каменици лече инострани пацијенти, иако у Србији постоје листе чекања за домаће пацијенте оболеле од малигних болести.
srkamenica.jpg

Јовановићева, бивша градска секретарка за здравство, је на трибини посвећеној афери „Краба” рекла да је од од августа прошле године на том војвођанском институту лечено 450 иностраних пацијената, уз високе новчане надокнаде уместо домаћи пацијенти који имају право да се лече од малигних болести.

Милосављевић није директно коментарисао наводе Јовановићеве, али је колегиницу позвао да дође у ресорно министарство како би јој биле презентиране све информације о раду Института за онкологију у Сремској Каменици објашњавајући да од када је министар све увек ради по закону.

Он је рекао и да од када обавља дужност ресорног министра увек ради по закону и поштујући прописе објашњавајући да су од 2002. године уведене редовне и ванредне контроле стручности.

Ако игде има трагова кршења закона, они који су то учинили ће одговарати, рекао је министар додајући да би било неозбиљно да на овом скупу одговара да ли је у том институту дошло до „недозвољеног допунског рада, ако га је било”.

Милосављевић је изразио очекивање и да ће бивша градска секретарка за здравство доћи у ресорно министарство и да се неће догодити да се не појави као у неким претходним случајевима.

Јовановићева је на трибини Удружења новинара Србије, посвећеној „афери Краба” навела и да су о том случају обавештени председник и премијер Србије као и министарство унутрашњих послова.

По њеним речима, војвођански институт лечи стране пацијенте уз одобрење министра здравља и у том случају се ради и о недозвољеном допунском раду.

Танјуг

објављено: 14/07/2010
 
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
658
Ne znam da li da se smejem ili da placem.Najobicnija namestaljka coveku koji se zamerio pogresnim ljudima.Nema pravde u nasem "pravosudnom" sistemu....
 
Natrag
Top