8 razloga za oprez

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
- Osam simptoma zbog kojih ne smete da paničite, ali koji mogu da vas upozore na postojanje nekih zdravstvenih problema.
Određeni signali mogu da otkriju mnogo toga o vašem zdravlju i zato ne smete da ih zanemarujete. Umesto da se plašite zbog zujanja u ušima i grča u nozi, naučite da prepoznate sigurne znake raznih bolesti. Tako ćete moći da reagujete blagovremeno i da se na vreme obratite svom lekaru. Evo nekoliko signala zbog kojih ne morate da paničite, ali ne smete ni da ih zanemarujete.




1. Promene na dojkama
Kod većine žena dojke imaju skoro isti oblik i veličinu. Ako vas grudi bole pred menstruaciju, ne paničite, jer je to posledica normalne oscilacije hormona.

OPREZ: Ako primetite promene poput zadebljalih bradavica, iscetka, crvenila kože, kvržica u dojkama ili u pazušnim jamama, odmah se javite ginekologu koji će otkloniti sumnju na rak.



2. Trajanje ciklusa
Normalno je da dobijate menstruaciju na svakih 25?30 dana i da ona ne traje duže od sedam dana. Ako vam ciklus s vremena na vreme traje duže ili je krvarenje jače, ne brinite.
OPREZ: Ukoliko odstupanje od normalnog ciklusa traju duže od tri meseca u kontinuitetu, trebalo bi da odete na ginekološki pregled. Samo lekar može da utvrdi da li se radi o hormonskom poremećaju, ulasku u menopauzu, upali.



3. Bolovi u listovima
Ne brinite ukoliko vas usred noći probudi grč u listu ili osećaj težine u nogama. Do toga obično dolazi posle dugog stajanja, hodanja ili napornog vežbanja. Tegobe prolaze nakon sna, tople kupke i masaže.
OPREZ: Ako se noću često budite zbog grčeva, proverite da li patite od nedostatka magnezijuma. Dugotrajne tegobe mogu da prouzrokuju bolest vena ili oštećenje međupršljenske hrskavice, ukoliko se zanemare.


4. Bol u vratu
Nema razloga za zabrinutost ako bol u vratu osetite tri do četiri puta godišnje. On se najčešće javlja kao posledica fizičkog opterećenja ili psihičke napetosti i otklanja se vežbama poput kruženja ramenima.
OPREZ: Ako su tegobe česte i dugo traju, obratite se ortopedu.


5. Zujanje u ušima
Zujanje u ušima javlja se kod trenutnog pada pritiska, ali i kada ste prehlađeni. Zbog nakupljene tečnosti u srednje uho ne stiže dovoljno vazduha, što se rešava kapima za nos koje će smanjiti otok.
OPREZ: Ako je šum u ušima praćen vrtoglavicom ili ako slabije čujete, možda je reč o iznenadnom gubitku sluha. Ako je zujanje u ušima učestalo ili dugotrajno, obratite se lekaru, jer može da bude posledica problema s pritiskom, poremećaja centra za ravnotežu?


6. Promene na mladežima
Novi mladeži se često pojavljuju u neredovnim razmacima. Godinama ih nema, a onda ih se pojavi nekoliko odjednom, ali još nije razjašnjeno zašto je to tako. Mladeži su, u suštini, bezopasni i zato ne treba da se brinete.
OPREZ: Međutim, morate da budete oprezni ukoliko postojeći mladeži počnu da menjaju oblik i veličinu. Trudite se da uočite svaku promenu, a lekaru se obavezno obratite ako krvare, vlaže i kad prerastu 6 mm u prečniku.


7. Ubrzan puls
Normalan puls, u stanju mirovanja, kreće se između 60 i 80 otkucaja u minutu, a do odstupanja najčešće dolazi zbog fizičke aktivnosti, uznemirenosti i infekcija. Ukoliko je reč o kratkotrajnom odstupanju, nemate razloga za brigu.
OPREZ: Ukoliko vam je puls znatno povišen duže od mesec dana, trebalo bi da se obratite lekaru koji će utvrditi uzrok.


8. Bolovi u stomaku
Često je uzrok bolova u stomaku bezazleni virus koji napada želudac i creva. Ne paničite čim vas zaboli stomak, već pijte što više čaja i negazirane vode i pređite na laganiji način ishrane.
OPREZ: Kod trajnih i jakih bolova, naročito ako imate povišenu temperaturu, obavezno potražite pomoć lekara koji će isključiti upale pojedinih organa u abdomenu (slepo crevo, žučna kesa).
 
Natrag
Top