4.350 amnestiranih uskoro slobodno

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
4.350 amnestiranih uskoro slobodno





Uprava za izvršenje krivičnih sankcija dostavila predmete nadležnim sudovima sa imenima 4.350 osuđenika koji su obuhvaćeni zakonom o amnestiji.


17655005675072c04555221783606383_368x279.jpg



Od toga će se na slobodi odmah naći njih 1.080. Ovim podacima obuhvaćene su sve kategorije amnestiranih osuđenika.

Amnestija obuhvata:

osuđene na kaznu zatvora do tri meseca, kojima se kazna ukida,
osuđene na zatvorske kazne od tri do šest meseci, kojima će kazna biti prepolovljena,
osuđene za teško ubistvo, ubistvo i teške slučajeve razbojničke krađe i razbojništva, kojima će kazna biti umanjena za 10%,
osuđenike starije od 70 godina, kojima se kazna umanjuje za četvrtinu


Od amnestije su izuzeti osuđeni za najteža krivična dela na kazne zatvora od 30 do 40 godina i ona se ne odnosi na krivična dela protiv čovečnosti, krivična dela protiv polne slobode, teže oblike nasilja u porodici, neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga, osuđene za krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, davanje i primanje mita, krivična dela sa elementom organizovanog kriminala, kao ni one koji su osuđivani više od tri puta ili one koji su bili u bekstvu.

Iako su mediji poslednjih dana objavljivali da će se prvi amnestirani osuđenici na slobodi naći već u četvrtak, to nije tačno. Naime, svi srpski zatvori prikupili su podatke o tome koliko osuđenika je obuhvaćeno amnestijom. Oni te podatke dostavljaju nadležnoj Upravi, a ona nadležnim sudovima.

Svaki sud ima tri dana da analizira svaki pojedinačni slučaj i nakon većanja donese konačnu odluku. Ta odluka dostavlja se osuđenoj osobi i tužiocu, koji imaju rok od tri dana za žalbu. To znači da bi, u idealnim uslovima, prvi amnestirani osuđenici mogli da izađu na slobodu tek sledeće nedelje.

Najviše amnestiranih osuđenika je u zatvoru u Sremskoj Mitrovici - 1.100, a na slobodi će se u prvoj grupi naći njih 230. U muškom zatvoru Zabela u Požarevcu biće 870 amnestiranih, a odmah će izaći njih 200, dok će se u Nišu na slobodi odmah naći 50 osuđenika od 680, koliko ih je obuhvaćeno amnestijom.

Međutim, ni ovi podaci nisu konačni. Zakonu o amnestiji ne podležu osobe koje su osuđene tri puta, bez obzira na krivična dela. U srpskim zatvorima ima osuđenika koji drugi put služe kaznu, a protiv njih se vodi krivični postupak. Pošto sudovi razmatraju svaki pojedinačni slučaj, ukoliko utvrde da postoji aktivan sudski predmet za osuđenika koji je drugi put u zatvoru, na njega se neće primeniti zakon o amnestiji.

I osuđenici prema kojima su primenjene takozvane alternativne sankcije obuhvaćeni su amnestijom i njih ima ukupno 560. Ovaj broj obuhvata i aktivne i neaktivne osuđenike, tj. one koji su već na izdržavanju kazne, ali i one koji je tek trebalo da odu na odsluženje, a pravosnažno su osuđeni.

Inače, amnestijom je obuhvaćeno i 120 nosača popularnih "narukvica", od ukupno 280 njih, koji je trenutno nose, ali i njih 30 koji je trebalo da dobiju narukvicu, ali su amnestirani, jer su kažnjeni kućnim zatvorom do tri meseca.

Zakon o amnestiji, koji obuhvata više od 3.600 zatvorenika, stupio je na snagu u subotu, 17. novembra.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top