100 najboljih rock bandova svih vremena

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Svuda gde ima glasanje publike dovodi se u pitanje objektivnost ma kako to bilo organizovano. Mnogo je bilo pokušaja da se naprave ovakve liste i kakvi god kriterijumi da se postave uvek će biti mnogo nezadovoljnih. Zato bi možda i najbolje rešenje bilo da prodaja bude jedini parametar a kritičari i teoretičari neka objašnjavaju zašto je npr neko bolji iako je imao manju prodaju bez obzira da li se radi o istim različitim vremenskim momentima
 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
0
Sve liste najboljih su u stvari jadni pokusaji neke vrste komercijalizacije sa jedne strane, i hirova nekih da svoj ukus stave crno na belo. Kako ne postoji lista idealnih muzicara (gitarista, klavijaturista, bubnjara) tako ne postoji ni idealna lista najboljih bendova, grupa... Svako ima svoj ukus i po njemu svrstava svoje favorite. Pa znate li samo koliko kvalitetnih i vrsnih virtuoza postoji a za koje svet nije ni cuo. Mislim gubimo vreme pricajuci o tome. ;)
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
51
Ako se bira najbolja rok grupa jedini kriterijum od ovih koji su navedeni bi trebao biti "kvalitet". Stavljam pod navodnike jer je greška kada se za nematerijalne stvari koristi taj epitet, on je svojstvo robe, što u principu samo govori u šta je muzička industrija pretvorila nešto što nastaje kao umni napor, ekspresija, izraz i ogoljavanje duše muzičara pred svetom.
Nekoliko stavki iz liste predstavljaju kriterijume koji bi svi mogli da se podvedu pod jedno, a to je popularnost ili prodaja ili zastupljenost u medijima. To je sve najuže povezano i nije normalno da se toliko faktički istih stvari vrednuje u odnosu na samo jednu kategoriju koja se tiče ocene vrednosti same muzike. Opet se dolazi do toga da je bitna prodaja, da je važan fenomen koji će zahvatiti što šire mase zbog, pogađate, prodaje.
A ona kategorija konzistentnosti, bilo bi lepo priupitati tvorca liste šta bi to trebalo da podrazumeva. Verovatno se to našlo na listi da bi joj dalo neku notu intelektualizma, da bi sve to zvučalo stučnije i merodavnije običnom potrošaču.
Istina je potpuno drugačija. Liste se ne mogu praviti, svaka grupa ima drugu priču i karakter, kao što i svaki slušalac ima svoj istančan ukus i senzibilitet. Ovakvi pokušaji su totalno u duhu modernog surovog sistema u kome se nešto javno uzdiže do neba ili razapinje na krst, sve kroz prizmu nekakvih zabavnih kurioziteta, a radi se o svođenju nečijeg duhovnog rada na čist statistički podatak. Kao što je moderni potošački sistem totalno obezmudio savremeni rok, tako sada istrebljuje i poslednju trunku duše koja postoji u dobrom starom r'n'r, jer kad ga smesti u svoje okvire, ovaj postaje prihvatljiv i konkurentan pre svega. Nema tu nikakvog paklenog plana da se uništi rok, već savremeno društvo jednostavno tako funkcioniše - sve se posmatra kroz nekakvu prizmu utilitarnosti, dobro je ono što na neko vreme može da zadovolji neke naše niže pobude. Rokenrol se ne može uklapati u ovakve šeme, te liste koje sada pravi svaki časopis i kritičar su nešto potpuno suprotno duhu samog roka. U duhu i biti r'n'r-a je sinteza, a ne razlaganje, kritičko razmišljanje umesto komercijalizacije, duša umesto hladnoće, ljudskost umesto brojeva.
Sem toga, meni bi na vrhu bili Floydi ili Clash, nekome Bitlsi, trećem bi najbolji bili Stonsi, nekom opet Deep Purple, a neko bi glasao za Gunse. Najbolji su nam jer su nam omiljeni i to nijedna lista ne može da promeni.
Moć umetnosti i jeste u tome da ona kazuje istinu koju, za razliku od nauke i religije, ne mora da dokazuje. Zato su sve one metode za rangiranje grupa na listi totalno neupotrebljive, za tako nešto nikakve metode nisu moguće ni potrebne u krajnjoj liniji. Jer, muziku ne treba samo slušati, treba je i čuti, a tu nam nikakvo saznanje o prodaji i rangiranju na nekakvoj lestvici ne može pomoći.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Da,jako je smesno i nezahvalno uporedjivati i vrednovati sve bendove koji su ikada postojali:)...Ovo se moze nazvati "Top 100 rock bendova po STATISTICKIM podacima",ili po naski "Ko je vece pare zgrnuo,taj je veci bend":D.Pravi roker nikad ne bi pravio liste niti uporedjivao bilo kakve bendove po bilo kojem osnovu...

Lepo kaže drug Maršal, po statistici, ja jedem kupus, onaj tamo meso, u proseku, jedemo sarmu...
Opšte poznata činjenica je da lova vrlo uspešno škopi- kastrira (da ne kažem štr__i) sve ono što bi njene vlasnike moglo na ikoji način indisponirati, ne?
Da sad ne iznosim svoje skromne stavove, po pitanju kvaliteta grupa, ali kad neko počne da 'svira' za kintu, za veću salu, tu je r'n'r tužno, po x-ti put izgubio bitku i tiho utrnuo u top listama, milionima ploča (kaseta, cd-ja i tome podobno), zarađenih šuški i tome podobno...
Tako, aj se zapitamo, koliko je ovo, ZAISTA top lista rokenrola?
BEATLES uopšte na listi- a gde su onda Neverne bebe? Al, Bože moj, milioni funata, dolara.... Dok se vrti kinta, ergo, dok se plaća za 'materijal za projekat', ergo, što raja 'puši'- to je 'rokanje'. Ti Sunce, 'yesterday'!!! Ispred npr 'Ace of spades', ili 'God save ther queen', ili 'Tomy Gun', ili 'popuni po volji'! A sam Svevišnji zna da u svakom malo većem mestu postoje neki klinci glave prepune hormona i nejasnih ideja, koji su spremni da se biju gitarama, palicama, mikrofonima protiv svih 'konvencionalnih', 'mejnstrimera', do zadnjeg akorda, daha i kojima je u glavi BAŠ ona misao, ideja, rečenica, koja će Zemlju uspinovati u kontrasmeru... E, sad, što oni, na svoju žalost nemaju gde i kome da se prodaju, tja, ne znaju gledajući, odatle, sa prve linije odbrane od bašibozuka, verovatno bi se morali sljigaviti kao i svi oni sa 'top gliste'...
'Neko nas posmatra, neko nas stalno gleda'...
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Lista je ....:-x !!!

Ne želim čak ni da obrazlažem zašto tako mislim,dovoljno je pogledati sličnu na IMDb-u...Fuckin´Americans...
 
Član
Učlanjen(a)
24.11.2009
Poruka
47
Lista je glupa, Bon Jovi treba biti na 1. mjestu, imaju najvise hitova...
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
ma lista je ispala kako je ispala ali kako su nastali ovi bodovi to je strasno...npr kolona V live nastup stonsi i zz top po četres 1,2,3 bodoova a cepelini 48...ova dva benda slave 100 godišnjicu a cepelini pukli ko balon strašno odavno... stonsi i zz izdali po 57 albuma a cepelini 5-6....... neverovatno
a to što lista liči na vojničku pomijaru od šlageraša do sektaša da ne pričam....
ovo samo bolesni amer mož da napravi i to po narudžbini da si uzne neku kintu kolko da nije džabe....
gde beše ona smajlić za povaraćanje ?? neko ga je već tražio
 
Član
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruka
2
hahahaha vala bas ! :) Pogledajte Maideni i njihov Rejting ... mislim no comm.
 
Učlanjen(a)
28.01.2013
Poruka
1
Pa lista je vrlo diskutabilna, ali ponesto je na mestu.
Po meni top pet:
1. Led Zeppelin
2. Queen
3. The Beatles
4. Pink Floyd
5. The Rolling Stones
 
Natrag
Top